logo logo
  • تاریخ انتشار:‌ 1395/08/17 - 12:00 ق.ظ
  • چاپ
زيارت اربعين؛ يك ظرفيت تربيتي بي نظير

زیارت اربعین؛ یك ظرفیت تربیتی بی نظیر

روزنامه خراسان در شماره یكشنبه 16 آبان با درج یادداشتی به قلم علی صفوی شاملو، می نویسد: هر چه زمان می گذرد، میدان های مقابله جدیدی در برابر جبهه حق گشوده می شود و هجمه ها و حمله ها با شكل ها و قالب هایی نو به نو در برابر تفكر توحیدی قد علم می كنند.

در ادامه این مطلب می خوانیم: 5 سال پیش، فضای مجازی با عمق نفوذ امروزین وجود نداشت، شبكه های اجتماعی به عمق خلوت های جوانان راه نبرده بودند و شبكه فساد پراكنی و شبهه انگیزی به وسعت و وضوح امروز در سطح جامعه فعال نبود.

لطف خداوند متعال ایجاب می كند كه در هنگام شدت یافتن فتنه ها، جلوه های جدیدی از نصرت و ظفر خود را برای اصحاب حق نمایان كند و زمینه های تازه ای برای ظهور حقایق الهی در زمین فراهم نماید و بی شك «زیارت اربعین»، یكی از ویژه ترین این جلوه هاست.

چه بسیار انسان های به ظاهر گناهكار و آلوده ای كه با یك زیارت اباعبدا... (علیه السلام)، متحول و متعبد به آداب شریعت می شوند كه نمونه های متعدد آن را همه ما دیده یا شنیده ایم و بی شك بهترین فرصت برای ایجاد این تحول معنوی، زیارت اربعین است. هر انسان غافل و دنیا زده ای در برابر این سیل عظیم انسانی و این اقیانوس بی پایان اظهار ارادت به ساحت ابا عبدا...(علیه السلام)، بی شك وادار به تفكر می شود و به جست و جوی سرّ این حركت عظیم می پردازد و راهی برای سوار شدن به سفینة الحسین در برابرش گشوده می شود.

اما وظیفه ما در این میان چیست؟ ما كه عمری از سفره امام حسین(علیه السلام) رزق و روزی مادی و معنوی گرفته ایم و زیبایی این پیاده روی ملكوتی را با اعماق جان حس كرده ایم.

كمترین انجام وظیفه و ادای دین ما، متصل كردن حداقل یك نفر به این دستگاه عظیم است. در بین اطرافیان همه ما، هستند كسانی كه به ظاهر چندان مذهبی و متخلق به آداب دینی نیستند و ارتباطات و آشنایی های كافی هم برای انجام این سفر ندارند. (از مراحل تهیه ویزا و بلیت، تا فرایند عبور از مرز، اسكان در عراق، اتفاقات چند روزه پیاده روی و...) اما اوصاف زیارت اربعین را شنیده اند و حداقل كنجكاوی شان تحریك شده است.

بسیاری از این نزدیكان، بعد از یك تعارف ما، اگر بدانند در سفر می توانند با ما همراه باشند، تصمیم می گیرند و راهی می شوند. این همراهی ممكن است برای ما اندكی زحمت و وقت گذاشتن داشته باشد، اما در بسیاری موارد، زندگی افرادی را متحول می كند و مسیر ارتباط با اباعبدا...(ع) و بندگی خداوند متعال را برایشان می گشاید و این یعنی «ظرفیت تربیتی ویژه اربعین». با این نگاه، چه خوب است كه شعار و محور زیارت امسال همه ما، این جمله باشد: «هر زائر اربعین یك نفر را با خود همراه می كند».

از همین الان باید شروع كنیم. دوست و همكلاسی و فامیل و همسایه و... هر كسی كه با او صمیمیت و رفاقتی داریم، مخصوصاً اگر قدری آلوده گناهان و انحرافات است، می تواند همراه ما در سفر اربعین باشد. به یاد داشته باشیم این فرموده گرانسنگ پیامبر مكرم اسلام(صلی ا... علیه و آله و سلم) را كه: «اگر یك انسان به دست تو هدایت شود، برای تو از تمام آنچه آفتاب بر او می تابد بهتر است».

*منبع: روزنامه خراسان ،16 آبان 1395

مطالب مشابه