logo logo
  • تاریخ انتشار:‌ 1395/08/16 - 12:00 ق.ظ
  • چاپ
حجت الاسلام منجزي تشريح كرد؛ تدابير ستاد بازسازي عتبات براي ايام اربعين

حجت الاسلام منجزی تشریح كرد؛ تدابیر ستاد بازسازی عتبات برای ایام اربعین

مسؤول فرهنگی و تبلیغی ستاد بازسازی عتبات عالیات مستقر در كربلا آخرین اقدامات این ستاد را در مدیریت و رهبری خدمات ارائه شده به زائران حسینی تشریح كرد.

حجت الاسلام علیرضا منجزی در گفت وگو با خبرنگار اعزامی پایگاه اطلاع رسانی حج به كربلای معلا، با تشریح اقدامات ستاد بازسازی عتبات در ایام اربعین، شناسایی و اجاره كردن زمین برای احداث موكب و مدیریت ارائه خدمات به زائران حسینی را از كارهای عمده این ستاد در این ایام برشمرد.

وی با بیان اینكه مهم ترین وظیفه ستاد بازسازی عتبات بازسازی، مرمت و طرح توسعه حرم های شریف است، گفت: در ایام سال كه با تعداد زیادی از زوار روبه رو می شویم مانند میلاد امام زمان (عج)، دهه عاشورا و به ویژه ایام اربعین، باید خدماتی را ارائه دهیم، هرچند بخش عمده كارهای بازسازی تعطیل شود.

مسؤول فرهنگی و تبلیغی ستاد بازسازی عتبات از گروه های خودجوش مردمی كه برای خدمت رسانی به زائران در ایام اربعین اعلام آمادگی می كنند و عازم عراق می شوند به عنوان نقطه هدف این ستاد نام برد و اظهار داشت: ستاد بازسازی عتبات مدیریت خدمت رسانی به زائران حسینی را به عهده دارد.

مردم پشتوانه ستاد بازسازی عتبات
وی با بیان اینكه تمام بودجه و پشتوانه ستاد بازسازی عتبات عالیات مردمی است، افزود: همانطور كه عراقی ها نسبت به اربعین حساسیت ویژه ای دارند و در خدمت رسانی پررنگ ظاهر می شوند، طی چند سال اخیر كه تعداد زائران ایرانی افزایش یافته است، این حساسیت در كشور ایران نیز احساس می شود.

حجت الاسلام منجزی ادامه داد: پیش از این در مرزهای مهران، چزابه و شلمچه تداركات چندانی از نظر تغذیه و اسكان برای زائران وجود نداشت، اما الآن با استقبال مردم و زوار، مواكبی برپا و در طول مسیر امكانات اولیه از نظر پذیرایی و یا استراحت و سرویس های بهداشتی و حمام برای مردم فراهم شده است.

وی اظهار داشت: در صورتی كه پایگاه های مردمی و سازمانی دارای امكانات و نیروی انسانی لازم برای خدمت رسانی به زائران، آمادگی خود را به ستاد بازسازی عتبات عالیات اعلام كنند، ستاد نسبت به فراهم كردن زمین و جای مورد نیاز اقدام كرده و شرایط را برای تمركز خدمات فراهم می كند.

انتقال امكانات برای مسیرهای كاظمین و سامرا
مسؤول فرهنگی و تبلیغی ستاد بازسازی عتبات گفت: برخی درخواست استقرار در بین راه نجف تا كربلا را می دهند و در تلاش هستیم تا محل استقرار مردمی و یك سری از امكانات به این مسیرها انتقال یابد و آنجا هم عرض ارادت بیشتر شود.

وی با بیان اینكه كربلا هدف نهایی زائران در پیاده روی اربعین است، به تشریح مدیریت ویژه ستاد بازسازی عتبات در این شهر مقدس پرداخت و افزود: تعداد زائرانی كه در طول روز از مبدأهای ورودی بصره، نجف یا كوت به سمت حله می آیند مشخص و پیش بینی امكانات مورد نیاز برای ارائه خدمات امكان پذیر است.

حجت الاسلام منجزی خاطرنشان كرد: وقتی همه زائران در كربلا جمع می شوند، تعداد مواكب زیاد و ازدحام جمعیت بی نهایت است و كسانی كه می خواهند خدمات دهند، باید در یك نظام مشخص قرار گیرند.

وی با بیان اینكه هرچه حجم زائران گسترده تر باشد زمین ها هم كمتر می شود، گفت: سال گذشته بهترین زمینی كه برای احداث موكب در اختیار قرار داده شد، صحن حضرت عقیله(س) بود كه الآن یك قسمت آن كارگاه، قسمتی اداری و بخش دیگر برای ترفیع گنبد تدارك دیده شده است و امكان احداث موكب وجود ندارد.

تشویق افراد برای خرید زمین و ساخت حسینیه
مسؤول فرهنگی و تبلیغی ستاد بازسازی عتبات، تشویق افراد برای خرید زمین و ساخت حسینیه را بهترین راهكار در شرایط فعلی دانست و اظهار داشت: ستاد بازسازی عتبات به افرادی كه امكان خرید زمین برای ساخت حسینیه را دارند یا می خواهند از حرم زمین بگیرند، كمك می كند تا براساس اعتباری كه دارند حسینیه بسازند.

وی با بیان اینكه در بسیاری از جاها كه اقدام به ساخت حسینیه شده است، هم در طول سال از آن استفاده می شود و هم در ایام اربعین می تواند به زائران خدمت رسانی كرد، گفت: با توجه به شرایط داخلی عراق و به ویژه شرایط اقلیمی كربلا و افزایش تعداد زوار امام حسین (ع) باید خدمات بهتری ارائه شود.

حجت الاسلام منجزی با اشاره به حساسیت های موضوع تصریح كرد: مقام معظم رهبری می فرمایند كارتان را به گونه ای پیش نبرید كه شما میزبان شوید بلكه میزبان خود عراقی ها هستند و ما در كنار آنها در حد وسعت خدمات می دهیم كه همان هم باید با برنامه ریزی و هدف انجام شود.

خدمات ستاد بازسازی عتبات فراگیر است
وی با بیان اینكه خدمات ستاد بازسازی عتبات تنها شامل موكب های ایرانی نمی شود و تا آنجا كه بتواند این خدمات را در اختیار موكب های عراقی نیز قرار می دهد، گفت: در صورتی كه ساختمانهای نیمه ساز برای پذیرایی از زائران اختصاص یابد، ستاد شرایط را از جهت ایمنی و دیگر موارد لازم برای اسكان فراهم می كند.

مسؤول فرهنگی و تبلیغی ستاد بازسازی عتبات در پایان و به عنوان نتیجه، تكمیل و تجمیع امكانات در صورتی كه چند گروه مردمی برای ارائه خدمات ویژه ای اعلام آمادگی كنند، تسطیح زمین و فراهم كردن امكانات سرویس بهداشتی، حمام و منبع آب برای مواكب را از خدمات ستاد عنوان كرد.

براساس گفته های حجت الاسلام منجزی، وظیفه ستاد بازسازی عتبات در تقسیم بندی ستاد اربعین فراهم كردن اسكان و تغذیه در حد توان است كه با توجه به امكانات مالی و انسانی گروهای مردمی، این امكانات در راستای ارائه خدمات بیشتر به زائران حسینی، مدیریت، راهبری و تجمیع می شود.
 

مطالب مشابه