logo logo
  • تاریخ انتشار:‌ 1395/08/16 - 12:00 ق.ظ
  • چاپ
همايش متمركز زائران عتبات عاليات استان تهران برگزار شد

همایش متمركز زائران عتبات عالیات استان تهران برگزار شد

همایش متمركزآموزشی توجیهی زائران عتبات عالیات استان تهران در سازمان حج و زیارت برگزارشد.

همایش متمركز زائران عتبات عالیات استان تهران با حضور جمعی از مسئولان سازمان حج و زیارت و بعثه مقام معظم رهبری و زائران عتبات عالیات استان تهران در سازمان حج و زیارت برگزار شد.

درابتدای این مراسم حجت الاسلام و المسلمین صحبت الله رحمانی مدیر حج و زیارت استان تهران به برنامه ریزی ها و اقدامات سازمان حج و زیارت در زمینه خدمات دهی به زائران اربعین اشاره كرد و در خصوص عظمت زیارت امام حسین(ع) اظهار داشت: در حدیثی از امام صادق(ع) ایشان می فرمایند كه زیارت امام حسین(ع) را رها نكنید كه خداوند عمرت را طولانی و روزی ات را زیاد و زندگی ات را همراه با سعادت قرار خواهد داد و جز با سعادت از دنیا نخواهی رفت و نام تو در میان سعادتمندان ثبت خواهد شد.

وی با بیان اینكه حماسه عاشورا بعد از 1400 سال در عالم و در قلب ها زنده است، افزود: خون شهدای كربلا درخت اسلام را آبیاری می كند و همانگونه كه امام صادق(ع) فرمودند محبت امام حسین(ع) حرارت و گرمی در دلهای مومنین ایجاد می كند كه هیچ چیز آنرا سرد نمی كند.

در ادامه این مراسم حجت الاسلام و المسلیمن بهاری توضیحاتی در خصوص احكام زیارت ارائه كرد و گفت: حج از فروع دین است و تنها زیارتی است كه در صورت حصول شرایط آن یك بار بر مسلمانان واجب می شود اما بقیه زیارات مستحب است كه افضل آن زیارت ها ، زیارت قبر مطهر حضرت سید الشهدا(ع) است.

وی ادامه داد: در روایات آمده كه مسافر كربلا، سه روز قبل از عزیمت به سفر روزه بگیرد و در روز چهارم عازم كربلا شود همچنین سفر خود را با دادن صدقه آغاز كند.

وی همچنین در سخنانش به آداب زیارت و احكام اماكن مقدس كربلا و نجف اشاره كرد.

در ادامه این همایش محمدرضا بیات معاون اداره كل حراست سازمان حج و زیارت توصیه های امنیتی سفر عتبات را به زائران گوشزد كرد و گفت: دشمن بیش از 300 سال است كه برنامه ریزی می كند تا دین را از زندگی بشر حذف كند و برای رسیدن به این اهداف تلاش زیادی كرده كه امروز شاهدیم در جهان جنگ بین شیعه و سنی راه انداخته و مسلمانان ناآگاه را با عنوان تكلیف شرعی در مقابل هم قرار داده است.

وی با اشاره به حدیث امام صادق(ع) كه فرمودند كل یوم عاشورا و كل ارض كربلا، بیان كرد: درست است كه ما سال 61 هجری در واقعه عاشورا حضور نداشتیم اما هر روز ما می تواند عاشورا و صحنه انتخاب بین حق و باطل باشد.

آقای بیات به زائران عتبات توصیه كرد: در سفر عتبات ، از تردد انفرادی به شهرهای مقدس عراق خودداری كرده و در تمام سفر با كاروان خود همراه باشند.

وی تأكید كرد: زائران از همراه بردن وسایل اضافه و جواهرآلات و همچنین مدارك شناسایی غیر ضروری و كارت های بانكی و ... خودداری كنند همچنین درهتل ها درخواست های خود را از مسئولین كاروان و یا مسئولان ایرانی هتل ها درخواست نمایند.

وی همچنین توصیه كرد: زائران برای تنظیم رمز اینترنت وای فای هتلها از سپردن تلفن همراه خود به دیگران خودداری نمایند.

وی در پایان گفت: زائران مشكلات و هرگونه مورد مشكوك در سفر را با دفاتر حراست سازمان حج و زیارت و بعثه مقام معظم رهبری كه تلفن های آن در هتلها نصب شده است، در میان بگذارند.

این مراسم با مدیحه سرایی اهل بیت(ع) توسط آقای سادات رضوی ادامه یافت.

در انتهای این برنامه حجت الاسلام و المسلمین محمدی مسئول بعثه مقام معظم رهبری در منطقه تهران در سخنانی زائران را به زیارت با شناخت كافی توصیه كرد و گفت: چكیده سفر شما این باشد كه به امام بگویید هرچه را امام امر كرده انجام می دهید و هر آنچه را نهی كرده از انجام آن خودداری می كنید.

وی در ادامه گفت: ما در زندگی امام حسین(ع) فقط خود را محدود به زمان وقوع واقعه عاشورا نكنیم و زندگی سراسر نور امام حسین(ع) را كه نكاتی از تحكیم خانواده، تربیت و ... در آن نهان است مورد توجه قرار دهیم.

مطالب مشابه