logo logo
  • تاریخ انتشار:‌ 1393/09/02 - 12:00 ق.ظ
  • چاپ
راهنمای پیاده روی اربعین

راهنمای پیاده روی اربعین

امام جعفر صادق علیه السلام می‌فرمایند: اگر یكی از شیعیان ما به زیارت امام حسین علیه السلام برود، باز نمیگردد؛ در حالی كه تمام گناهانش بخشوده شده است. برای هر قدمی كه برمیدارد، هزار ثواب برایش نوشته می‌شود، هزار گناه فراموش می‌شود و هزار مرتبه جایگاهش بالا برده می‌شود. (بحارالانوار، جلد ۱۰۱، صفحه ۲۵)

راهنمای سفر پیاده كربلا در راه امام حسین (علیه السلام): میلیون‌ها نفر به قصد زیارت قبر امام حسین (علیه السلام) با پای پیاده به سمت كربلا حركت میكنند! اگه شما هم علاقه مند هستید كه به این سفر ملحق شوید این راهنما را بخوانید تا بدانید كه چگونه میتوانید این سفر پیاده از نجف تا كربلا را طی كنید.

اطلاعات ضروری
میزان مسافت: ۸۰ كیلومتر
تعداد ستون‌ها: ۱۴۵۲ ستون
فاصله بین هر ستون: ۵۰ متر (۲۰ستون =۱ كیلومتر)
زمان لازم برای پیاده روی كل مسیر: ۲۰ تا ۲۵ ساعت (متوسط روزی ۷ تا ۸ ساعت) زمان تخمینی سفر پیاده: ۲ تا ۳ روز
بهترین زمان شروع سفر: ۱۶صفر
انتظار می‌رود در این تاریخ سفر تمام شود: ۱۸ صفر

مسیر با خیل جمعیت پیاده كاملا مشخص است و فقط كافی است باقی زایران را دنبال كنید:

از درب ساعت (باب الساعه) حرم حضرت علی (علیه السلام) خارج شده و پیاده روی را مستقیم از كنار خیابان امام زین العابدین (علیه السلام) یا خیابان امام جعفر صادق (علیه السلام) شروع كنید. این مسیرها را مستقیم بروید تا به بزرگراه كربلا برسید. به سمت چپ رفته، جایی كه هزاران نفر بصورت پیاده به سمت كربلا در حال حركت هستند. به آنها ملحق شوید و بعد حدود ۷۵ كیلومتر در ستون ۱۴۵۲ شما به حرم حضرت عباس علیه السلام خواهید رسید.

دستورالعمل‌های پیاده روی
۱. پیاده روی را از طلوع آفتاب آغاز كرده و در مغرب به طور كامل توقف كنید.

۲. اولین شب را در یكی از موكب‌ها (كمپ یا حسینیه) در حدود ستون ۵۰۰ و دومین شب را حدود ستون ۱۰۰۰ بگذرانید.

۳. مدت طولانی پیاده روی نكنید. هر زمانی لازم بود استراحت كنید.

۴. در زمان نماز مغرب جایی را برای خواب بین صدها موكب (كمپ یا حسینیه) پیداكنید. نیازی به نگرانی نیست چون تعدادی زیادی از این موكب‌ها وجود دارد.

۵. مراكز افراد گمشده در ستون‌های ۷۲، ۳۳۵، ۶۰۲، ۱۱۰۳ و حرم حضرت عباس (علیه السلام) قرار دارند. هر سه كیلومتر مركز گزارش گمشدگان تعبیه شده است.

چه وسایلی همراه داشته باشیم؟
لازم به ذكرست كه در این سفر شما بایستی یك كوله پشتی بزرگ بهمراه داشته باشین كه حاوی دو سری بار میباشد یكسری بار برای كل سفر یك هفته تان در كربلا و نجف و كاظمین، یكسری بار هم برای سفر سه روزهٔ پیاده روی اربعین؛ وسایل عمومی همچون لباس، لباس گرم، و وسایل شخصیتان مربوط به كل سفرست و با سفرهای دیگر شما تفاوت زیادی نمیكند اما برای سه روز پیاده رویتان وسایلی نیاز است كه در زیر به آنها اشاره میشود.

۱. سعی كنید وسایل كم وزنی را با خود حمل كنید. نیازی به همراه داشتن غذا یا آب نیست چون مقدار زیادی غذا و آب در مسیر موجود است. صرفا مقداری خشكبار مانند پسته، بادام، انجیر خشك، برگه زردآلو بهمراه داشته باشید. ۲. مقداری داروی اساسی برای ۲ یا ۳ روز پیاده روی همراه داشته باشید. مانند قرص سرماخوردگی، پماد برای باز شدن عضلات پا، باند كشی برای بستن پا در صورت نیاز، و… البته تعدادی كلینیك‌های كوچك و كمپ‌های درمانی در طول مسیر وجود دارند.

۳. به جای همراه داشتن كیف دستی یا كیف خرید از كوله پشتی سبك استفاده كنید.

۴. برای جلوگیری از سرما خوردگی لباس‌های مناسب به همراه داشته باشید: جوراب، دستكش، كلاه، پوشش گوش، كاپشن و غیره. البته بنابر تجربه هوا در طول روز مناسب و در شبها حسابی خنك است. لباسهای گرمتان را حتی الامكان جوری انتخاب كنید كه دكمه یا زیپ داشته باشد و قابلیت كم یا زیاد كردن لباسهایتان را در طول مسیر داشته باشید. خانمها بهتر است، پارچه ای نرم مشكی مستطیل كه جلوی صورت را بگیرد تهیه كرده و كش دوخته و چیزی شبیه پوشیه درست كنند تا در طول مسیر از سرما و گردوغبار محافظت كند. خانمها از چادری استفاده كنند تا امكان انداختن كوله باشد. انواع چادرهای لبنانی و ملی مناسب است.

۵. كرم مناسب برای تاول و عرق سوز به همراه داشته باشید. البته اگر میدانید دچارش می‌شوید.

۶. بد نیست یك عدد كیسه خواب نیز بهمراه داشته باشید تا در صورت مناسب و سرد بودن مكانها برای استراحت از شما در برابر خاك و سرما محافظت كند.

۷. شما میتوانید یك قرآن، دعا و زیارت جیبی و یا مداحی مورد علاقیتان به همراه داشته باشید. البته بهتر است این‌ها را درموبایل خود داشته باشید تا درحال پیاده روی گوش فرا داده یا بخوانید.

۷. كفش‌های نو و بندی را نپوشید. بهتر است یك كفش مناسب و آزاد بپوشید. این مورد خیلی خیلی مهم است. چون در طول مسیر دایما برای استراحت در موكبها ناچار به در آوردن كفش از پا هستید.

۸. پاسپورت و شارژر موبایل را حتما به همراه داشته باشید.

۹. امكان گم كردن همراهانتان در طول مسیر وجود دارد بنابراین با توجه به آنتن ندادن موبایلتان در بعضی نقاط همچنین به دلیل ترافیك بالای شبكه از همان ابتدای مسیر شماره علمی (ستون ها) را انتخاب كنید كه اگر همراهانتان را گم كردید زمان رسیدن به آن علم توقف كنند. فقط حواستان باشد شماره‌های رند خیلی شلوغ است و تجمع افراد زیاد است.

۱۰. همه خدمات در طول مسیر مانند اسكان، نوشیدنی ها، غذاها و حتی ماساژ بصورت رایگان ارائه می‌شود. نیازی به حمل مقدار زیادی پول نیست. فقط مقداری پول عراقی همراه داشته باشید چون پول ایرانی قبول نمیكنند.

۱۱. سرویس‌های بهداشتی فراوانی در طول مسیر قرار دارند و همینطور تعدادی از موكب‌ها نیز سرویس بهداشتی فرنگی دارند. از آنجا كه آب برای شستن دستها بعد از دستشویی سرد است و بعضا مایع و آب برای شستن دستها كم است بهتر است همراه خود تعدادی دستكش یكبار مصرف داشته باشید تا برای دستشویی رفتن استفاده كنید تا اگر آب نبود یا سرد بود نگران نظافت دستتان نباشید. صابون خمیری و ژل شستشو حتما همراه داشته باشید.

۱۲. نیازی نیست نگران به پایان رساندن مسیر باشید. در هر جایی تصور كردید كه دیگر توانایی ادامه دادن مسیر را ندارید میتوانید از صدها ون، ماشین و یا اتوبو سهایی كه در مسیر هستند برای رسیدن به كربلا استفاده كنید.

۳ ۱. به طور متوسط ۹۹ / ۹۹ درصد تمامی زنان و مردان بالای ۱۰ سال بدون هیچ مشكلی در روز سوم مسیر را به پایان می‌رسانند.

۴ ۱. از اینكه نام و آدرس هتل و یا حسینیه محل سكونت خودتان در كربلا را میدانید اطمینان حاصل كنید.

۵ ۱. اگر كه میخواهید تماس تلفنی داشته باشید بهتر است این كار را قبل از طلوع آفتاب انجام دهید به این خاطر كه احتمالا به دلیل ترافیك بالای شبكه در طول روز با مشكل برخواهید خورد.

۱۶. بهتر است چتری سبك به همراه داشته باشید چون باران‌های عراق بسیار سنگین است.

۱۷. اگر در نهایت با همه تدابیر همسفرانتان را گم كردید بهتر است آخرین جایی كه برای قرار در نظر میگیرید ستاد عتبات عالیات ایران در جوار حرم امام حسین (علیه السلام) باشد كه آدرس این مكان را بیشتر كسبه اطراف حرم میدانند.

شماره‌های مهم
اورژانس: ۱۰۴
افراد گمشده: ۰۷۸۰۱۳۰۰۵۶۱

مطالب مشابه