logo logo
  • تاریخ انتشار:‌ 1395/08/15 - 12:00 ق.ظ
  • چاپ
همايش بزرگ زائران اربعين حسيني در تبريز برگزار شد

همایش بزرگ زائران اربعین حسینی در تبریز برگزار شد

همایش بزرگ زائران اربعین حسینی به همت دفتر بعثه مقام معظم رهبری در آذربایجان‌شرقی در مصلای امام خمینی(ره) برگزار شد.

حجت الاسلام سیدشهاب الدین حسینی، مدیركل تبلیغات اسلامی آذربایجان شرقی   در همایش بزرگ زائران اربعین حسینی كه در مصلای امام خمینی(ره) برگزار شد، به تشریح فضائل زیارت مرقد حضرت اباعبدالله الحسین(ع) پرداخت و اظهار داشت: بنا بر روایات معتبر وارده؛ پیاده‌روی برای زیارت اربعین حسینی اجر و ثواب بسیاری دارد.

وی با بیان این‌كه پیاده‌روی برای زیارت مضجع شریف حضرت سیدالشهدا(ع) همزمان با اربعین حسینی، رسمی دیرینه و از قدیم الایام مرسوم بوده است، خاطرنشان كرد: مرحوم آیت الله میرزا جوادآقا ملكی تبریزی، استاد اخلاق و عرفان، در كتاب المراقبات خود نوشته است كسی كه اهل مراقبت است باید در روز اربعین حسینی اندوه و حزن در وجودش باشد و به زیارت حضرت سیدالشهدا (ع) برود.

حجت الاسلام حسینی با اشاره به سیل خروشان عموم مسلمانان و حتی غیرمسلمانان سراسر جهان برای حضور در مراسم اربعین حسینی گفت: عشق به حضرت اباعبدالله الحسین(ع) هر سال بیشتر می شود و این سیل خروشان امت اسلامی؛ نمایش عزت، اقتدار، وحدت و انسجام اسلام در برابر فرقه‌های ضاله و گروهك‌های تروریستی مورد حمایت غرب است.

وی در ادامه به تشریح فضائل معنوی و معرفتی زیارت حرم امام حسین(ع) پرداخت و با اشاره به این‌كه توفیق زیارت اربعین شامل هر كسی نمی‌شود، تصریح كرد: هر قدم زائر برای حضور در مرقد سیدالشهدا(ع) با اجر و ثواب دنیوی و اخروی همراه است، خوشا به حال كسانی كه توفیق زیارت اربعین را بدست می آورند.

مدیركل تبلیغات اسلامی آذربایجان شرقی با بیان این‌كه سالانه حدود 20 میلیون زائر از ۶۵ كشور جهان با پای پیاده خود را به كربلا می رسانند و در روز اربعین در كنار حرم آقا اباعبدالله حاضر می شوند، افزود: این حضور میلیونی نشان می دهد كه واقعه كربلا تنها یك حادثه تاریخی نیست، بلكه كربلا یك فرهنگ است.

حجت الاسلام حسینی با اشاره به این‌كه مكتب حضرت سیدالشهدا(ع) قلوب تمام آزادیخواهان جهان را تسخیر كرده است، گفت: امام حسین برای احیای دین جدش رسول الله قیام كرد و تنها برای ادای فرضیه امر به معروف و نهی از منكر مقابل حكومت فاسد یزید ایستاد، كه در این راه از تمام هستی خود گذشت.

وی اراده خدا، حرارت، محبت و عشق حسینی، جامعیت كربلا، پیام رسانی عاشورا و گریه بر مصائب اهل بیت را از اصلی ترین عوامل ماندگاری قیام سیدالشهدا(ع) دانست و تصریح كرد: امروز پس از گذشت 1400 سال از قیام حسینی، هنوز مكتب سیدالشهدا(ع) از یادها نرفته و اربعین تبدیل به صحنه حضور عاشقان این امام همام شده است.

گفتنی است، همایش بزرگ زائران اربعین حسینی كه به همت دفتر بعثه مقام معظم رهبری در آذربایجان‌شرقی و در مصلای امام خمینی(ره) برگزار شد، با مداحی حاج مهدی خادم آذریان و سوگواری در مصائل اهل بیت عصمت و طهارت همراه بود.

مطالب مشابه