logo logo
  • تاریخ انتشار:‌ 1395/08/14 - 12:00 ق.ظ
  • چاپ
سفير ايران در عراق مطرح كرد؛ پيوند دو ملت ايران و عراق روز به روز محكم تر مي شود/ نماز نماد مراسم اربعين

سفیر ایران در عراق مطرح كرد؛ پیوند دو ملت ایران و عراق روز به روز محكم تر می شود/ نماز نماد مراسم اربعین

دانایی فر با اشاره به فرا رسیدن ایام اربعین بر همكاری هرچه بیشتر دو ملت ایران و عراق در راستای ایجاد پیوند عمیق اجتماعی با تكیه بر ریشه های اعتقادی و دینی تأكید كرد.

حسن دانایی فر سفیر جمهوری اسلامی ایران در عراق در نهمین جلسه ستاد اربعین كه پنجشنبه (13 آبان) در كربلا برگزار شد با اشاره به فرا رسیدن ایام اربعین حسینی خواستار تلاش بی وقفه برای خدمت رسانی به زائران شد.

وی با اشاره به همكاری عشایر و نیروهای بسیج مردمی عراق (حشدالشعبی) در برپایی هرچه باشكوه تر راهپیمایی عظیم اربعین، گفت: نیروهای حشدالشعبی از مرز شلمچه، چزابه و مهران تا سامرا، كاظمین، كربلا، دیوانیه، حله و ... برای خدمت رسانی به زائران اباعبدالله اعلام آمادگی كرده اند كه در نوع خود یك حماسه است.

رییس ستاد اربعین در عراق با بیان اینكه سال گذشته با كمك حشدالشعبی تعداد 70 هزار نفر از زائران در خانه مردم عراق اسكان یافتند، بر همكاری هرچه بیشتر در راستای ایجاد پیوند عمیق اجتماعی كه بین دو ملت ایران و عراق براساس ریشه اعتقادی و دینی وجود دارد و توسعه آن تأكید كرد.

وی تصریح كرد: امروز به بركت انقلاب، امام راحل و خون شهدا توانسته ایم بین دو ملت ایران و عراق پیوند برقرار كنیم و البته این پیوند روز به روز قوی تر می شود و این افتخار بزرگی است كه یك ایرانی عكس شهید عراقی را در مسیر پیاده روی اربعین حسینی نصب می كند.

دانایی فر با بیان اینكه امسال نماد و علامت مراسم اربعین نماز و اهتمام به فلسطین و وحدت شیعه و سنی است، اظهار داشت: امسال بیشترین اعزام روحانی را به اربعین داریم به طوری كه 1200 روحانی برای امر تبلیغ به عتبات عالیات اعزام می شوند.

وی با اشاره به تدارك 4 هزار نفر روحانی و غیر روحانی برای انجام كار فرهنگی در ایام اربعین از سوی دفتر حضرت آیت سیستانی، خاطرنشان كرد: بیش از 18 میلیون نفر در اربعین دریك محدوده دور هم جمع می شوند و این رویداد در هیچ كجای دنیا سابقه ندارد كه باید از این فرصت استفاده كنیم.

سفیر جمهوری اسلامی ایران افزود: اینكه از كشورهای مختلف در طول مسیر پیاده روی اربعین و نیز با حضور در كربلای معلا دور هم جمع شوند، آزادانه با یكدیگر حرف بزنند و این ارتباط تبدیل به پیوند شود كار كوچكی نیست و تمام این حركتها برای نهادینه كردن یك فكر است.

وی در ادامه اهمیت بیش از پیش كار فرهنگی را یادآور شد و با بیان اینكه فعالیتهای فرهنگی بازتاب ایجابی در كشور ایران دارد، ابراز كرد: مردم محتاج غذا و اسكان نیستند بلكه انسانهای متواضع و بزرگواری هستند كه باید برای ارائه خدمات مختلف به ویژه خدمات فرهنگی به آنان خالصانه تلاش كنیم.

بخش دیگری از سخنان رییس ستاد اربعین در عراق به مقایسه آماری تعداد زائران ایرانی اربعین از سالهای 89 تا 94 اختصاص داشت كه وی با اشاره به روند صعودی تعداد زائران طی این سالها، گفت: سال گذشته حدود دو میلیون زائر عازم كربلا شدند و امسال هم تعداد زائران ایرانی حداقل دو و نیم میلیون نفر خواهد بود.

دانایی فر با بیان اینكه در ایام اربعین بیش از هزار موضوع كار فرهنگی وجود دارد كه لازم است خادمان زائران در این راستا از هیچ تلاشی فروگذار نكنند، بر ضرورت انجام كار فرهنگی تأكید كرد و افزود: تمام فعالیت هایی كه انجام می شود برای فرهنگ سازی و تعمیق باورها است.

مطالب مشابه