logo logo
  • تاریخ انتشار:‌ 1395/08/13 - 12:00 ق.ظ
  • چاپ
عضو خبرگان رهبري: پياده روي ميليوني اربعين ضد توسعه مد نظر دنياي غرب است

عضو خبرگان رهبری: پیاده روی میلیونی اربعین ضد توسعه مد نظر دنیای غرب است

رئیس فرهنگستان علوم اسلامی،با بیان این كه زیارت اربعین و پیاده روی میلیونی در این مراسم، ضد توسعه مد نظر دنیای غرب است، گفت: تمام توسعه گرایان دنیای غرب با مراسم پیاده روی اربعین مشكل دارند و برای آن مشكل ایجاد می كنند و از سوی دیگر جبهه نفاق دنیای اسلام در لباس وهابیت و ... نیز مخالف آن است.

حجت الاسلام و المسلمین سید محمدمهدی میرباقری، در دومین همایش ملی اربعین كه با موضوع بررسی ظرفیت های فرهنگی و تمدنی كنگره عظیم حسینی و در محل تالار سوره شهر تهران برگزار شد، اظهار داشت: عاشورا حادثه با عظمتی به مقیاس كل تاریخ است كه یك تحول اساسی را در جامعه انسانی و تاریخ بشریت ایجاد كرد.

وی با بیان این كه عاشورا یك بستر سازی برای هجرت انسان از ولایت باطل به سوی ولایت حق است، گفت: بعد از آن كه پس از رحلت پیامبر(ص) فسادی در جامعه اسلامی پدیدار شد، امام حسین(ع) به اصلاح جامعه اقدام كردند و واقعا مصلح واقعی سیدالشهداء(س) است و نه یك مشت لمپن سیاسی دنیای امروز كه خیال می كنند مصلح جهانی هستند؛ مصلح واقعی بودن، فداكاری مثل عاشورا می خواهد.

رئیس فرهنگستان علوم اسلامی در ادامه سخنان خود با اشاره به حركت میلیونی زائران اربعین حسینی در برگزاری پیاده روی بزرگ این مراسم، گفت: زیارت، راهی برای ورود به فهم واقعه عاشورا و حركتی به سمت شناخت صحیح امام در مقیاس فردی و اجتماعی است.

وی با بیان این كه دولت باطل بنی امیه، پرده ای بر حقیقت ولایت و امامت و حقیقت امیرالمؤمنین امام علی(ع) انداخته بود، گفت: امام حسین(ع) دانستند كه این حجاب ظلمانی، تنها با حركت خود امام برداشته خواهد شد.

حجت الاسلام و المسلمین میرباقری با بیان این كه یكی از حقایقی كه حول محور عاشورا شكل گرفت، زیارت بود، گفت: زیارت، تجدید عهد با امام است؛ و زیارت امام حسین(ع) با سفر حج مقایسه می شد، چرا كه همانگونه كه سفر حج امت سازی می كند، زیارت امام حسین(ع) و حضور میلیونی در آن نیز، یك نوع امت سازی است و در برخ روایات نیز ثواب آن، از یك حج و یا بیشتر شمرده شده است.

وی با بیان این كه اصولا، اصل مسئله امت سازی، حول محور امام و ولایت شكل می گیرد، گفت: زیارت یك سفر معنوی همه جانبه الی ا... و حركت به سمت امام است كه می تواند محور تشكیل جامعه اسلامی و امت اسلام باشد.

این استاد حوزه علمیه با بیان این كه جامعه مؤمنین حول محور امام معصوم جمع شده و بر همین اساس به یكدیگر محبت می كنند، گفت: در جامعه اسلامی واقعی، هویت های قومی و قبیله ای و رنگ پوست و نژاد و زبان از بین می رود و همه در پرتو امام معصوم، همدلی و همگرایی در راه توحید را رقم می زنند.

وی با بیان این كه امروزه بسیاری از كشورهای دنیا به مسئله توسعه صنعت توریسم تأكید دارند كه این تأكید بیشتر از آنكه برای امور اقتصادی باشد، برای انتقال فرهنگی و تأثیرگذاری در این حوزه است، اظهار داشت: پیاده روی اربعین یك فرصت بی نظیر برای ما محسوب می شود و ظرفیت دارد كه این راهپیمایی میلیونی، تبدیل به تجمع نه فقط امت اسلام، كه تبدیل به تجمع همه موحدین عالم شود و از این روست كه ما باید همه موحدان عالم را به این اجتماع عظیم دعوت كنیم.

حجت الاسلام و المسلمین میرباقری با بیان این كه زیارت اربعین و پیاده روی میلیونی در این مراسم، ضد توسعه مد نظر دنیای غرب است، گفت: تمام توسعه گرایان دنیای غرب با مراسم پیاده روی اربعین مشكل دارند و برای آن مشكل ایجاد می كنند و از سوی دیگر جبهه نفاق دنیای اسلام در لباس وهابیت و ... نیز مخالف آن است.

وی با بیان این كه اگرچه زیارت اربعین و حضور میلیونی مردم در مراسم پیاده روی آن با مراسم حج مقایسه میشود، اما رقابتی با حج واقعی ندارد، گفت: اربعین گسترش فرهنگ عاشورا برای ساختن جامعه منتظر مهدوی است و از این روست كه قطعا جبهه دشمنان اسلام و تشیع، منحل كردن مراسم اربعین را در دستور كار قرار داده و خواهند داد و برای این منظور از ابزارهایی چون ایجاد اختلافات قومی و مذهبی و ... استفاده خواهند كرد و از این روست كه ما باید همواره مراقب دسیسه های دشمنان باشیم.

رئیس فرهنگستان علوم اسلامی با بیان این كه مراسم پیاده روی اربعین، ظرفیت محور شدن نه تنها برای امت اسلام، كه برای موحدان عالم را دارد، گفت: این كه می بینیم ایران و عراق كه چند سال پیش ۸ سال تمام با هم جنگیدند و امروز مانند دو برادر در كنار هم هستند، نشان از ظرفیت عظیم فرهنگ عاشورا و امام حسین(ع) برای ایجاد پیوند و همگرایی بین مردم دارد كه باید از این تجربه موفق در بین دیگر ملت های موحد دنیا هم استفاده كنیم.

حجت الاسلام و المسلمن میرباقری در پایان با تقدیر از برگزاری همایش ملی اربعین، گفت: تحولی كه امروز در عقل عملی شیعیان پیدا شده و در قالب پیاده روی بزرگ اربعین ظهور و بروز كرده، باید در عقل نظری محققان و پژوهشگران مورد تحلیل و بررسی قرار گیرد تا مقدمه ای برای ساختن جامعه منتظر مهدوی شود.
 

مطالب مشابه