logo logo
  • تاریخ انتشار:‌ 1395/08/13 - 12:00 ق.ظ
  • چاپ
لطفا از مرزهاي تعيين‌شده خارج شويد! مصائب سفر بدون ويزا به عراق

لطفا از مرزهای تعیین‌شده خارج شوید! مصائب سفر بدون ویزا به عراق

خروج زائران از ایران در اربعین فقط از سه مرز خاكی مهران، چزابه و شلمچه مجاز است. مرز خروجی هر زائر هنگام صدور ویزا مشخص خواهد شد و زائران فقط و فقط از طریق مرز تعیین شده می‌توانند رفت و آمد كنند، در غیر این صورت خروج آنها از كشور با مشكل رو به رو خواهد شد.

اربعین سال گذشته ازدحام جمعیت زائران در مرز مهران باعث شد، بسیاری بویژه آنهایی كه قانونی ویزای عراق را گرفته بودند، از این سفر بازبمانند. سال پیش هم مرز خروجی هر زائر براساس استان محل زندگی‌اش مشخص شده بود اما خیلی‌ها بدون آنكه توجهی داشته باشند به "مهران" رفتند و با این كار هم برای ساكنان این شهر مرزی و هم برای آنهایی كه خروج‌شان از مهران تایید شده بود، دردسر درست كردند.

مهران با بضاعت محدودش تا روز اربعین مملو از جمعیتی بود كه امید داشت دروازه‌های مرزی به روی‌شان گشوده شود و بدون ویزا وارد خاك عراق شوند.

طبق گزارش دبیر حمل ‌و ‌نقل ستاد اربعین، سال پیش ۶۰ درصد جمعیت از مهران و ۴۰ درصد از دو مرز دیگر به كشور عراق رفتند، درحالیكه هنگام برگشت، ۷۰ درصد از مرز مهران و ۳۰ درصد از شلمچه و چزابه به ایران وارد شدند.

با آن كه حرفش بود امسال مرز خاكی جدیدی برای ورود و خروج زائران به كار گرفته شود، اما ستاد اربعین این بار هم اعلام كرد؛ رفت و آمد زائران اربعین، صرف نظر از مرز هوایی ایران و عراق، همچنان باید از مرزهای مهران، چزابه و شلمچه صورت گیرد. طبق این برنامه‌ریزی، باید ۴۲ درصد زائران از مرز مهران و ۵۸ درصد از مرزهای شلمچه و چزابه از كشور خارج و وارد شوند.

مرز مهران برای ۱۷ استان درنظر گرفته شده كه با توجه به مسیر دسترسی، استان‌های شمال و شمال غرب كشور را دربرمی‌گیرد. استان‌های مركزی و شمال شرقی نیز از مرز شلمچه و چزابه و استان‌های جنوبی و جنوب شرق از مرز شلمچه عبور می‌كنند.

ستاد اربعین، مرز شلمچه را برای تردد اتباع خارجی در نظر گرفته است. یعنی مراجعه آنها به مرزهای دیگر بی‌ثمر است و اتباع خارجی اگر به دو مرز دیگر بروند، امور مربوط به خروج و ورود آنها انجام نمی‌شود و نمی‌توانند از كشور خارج و وارد خاك عراق شوند.

طبق مصوبه ابلاغی ستاد اربعین به استان‌ها، برگشت زائران به ایران نیز از همان مرزی باید باشد كه هنگام خروج از كشور، از آن گذر كرده‌اند، یعنی زائری كه از چزابه رفته و مُهر خروج از این پایانه مرزی را دریافت كرده، نمی‌تواند از مرز مهران و یا شلمچه وارد شود.

طبق برنامه‌ریزی انجام شده، مسیرهای فرعی در جاده‌های ایلام هم برای تردد اضطراری خودرو زائران در نظر گرفته شده است.

طبق تقسیم‌بندی صورت گرفته در این سه مرز، امكانات نیز متناسب با جمعیت مراجعه كننده تامین خواهد شد و حضور بیش از حد تعیین شده در هر یك از مرزها، برابر است با محدودیت در توزیع امكانات.

به همین خاطر معاون امنیتی انتظامی وزارت كشور از مردم درخواست كرده است؛ سفر خود را حتما مدیریت كنند و تعدادی زودتر بروند و بازگردند و تعدادی دیرتر به مرزها بروند و از عراق هم با تاخیر برگردند.

همچنین درخواست شده است؛ با توجه به شرایط مناسب در مرزهای جنوبی، زائران بیشتر از طریق مرزهای این منطقه سفر كنند تا با محدودیت و ازدحام كمتری مواجه شوند.

به گزارش ایسنا، از سوی دیگر نیز با این پیش‌بینی كه عده‌ای بدون توجه به هشدارهای همیشگی به امید دریافت ویزا و یا حتی بدون داشتن گذرنامه به مرزها مراجعه می كنند به این امید كه شاید دروازهای كشور به روی شان گشوده شود، فرمانده انتظامی جمهوری اسلامی ایران با خطاب قرار دادن آن گروه از مشتاقان زیارت، قویا چندین بار تاكید كرده است؛ زائران بدون داشتن روادید و گذرنامه به مرزها مراجعه نكنند.

طبق قوانین عراق، زائران بدون ویزا در صورت دستگیری به دو تا شش سال زندانی محكوم می شوند. اربعین سال پیش بنا بر اظهارات رییس سازمان حج و زیارت، نزدیك به ۳۰۰ زائر ایرانی كه بدون ویزا وارد خارك عراق شده بودند، دستگیر شدند.

مطالب مشابه