logo logo
  • تاریخ انتشار:‌ 1395/08/11 - 12:00 ق.ظ
  • چاپ
در راستاي خدمت‌رساني به زائران پياده حسيني؛ اطعام روزانه 15 هزار زائر در سامرا

در راستای خدمت‌رسانی به زائران پیاده حسینی؛ اطعام روزانه 15 هزار زائر در سامرا

مسوول كمیته خادمین ستاد مردمی اربعین حسینی از خدمت‌رسانی بهتر به زائرین پیاده روی اربعین از طریق پویش مردمی اربعین و جمع‌آوری 60 هزار تخته پتو و اطعام روزانه 15 هزار زائر در سامرا خبر داد.

حجت‌الاسلام‌والمسلمین مجید خداوردى گفت: ستاد مردمی اربعین حسینی از اردیبهشت‌ماه امسال در قالب جمعیت خدمتگزارى زائرین اربعین شكل گرفت و زیرمجموعه ستاد دائمی اربعین وزارت كشور است.

وی با اشاره به اینكه هدف از تشكیل ستاد خدمت صادقانه مردم به زائرین اربعین حسینی است، افزود: در ابتدای كار چند تا از تشكل‌های حاشیه شهر كه كارهای فرهنگی جامعی درمجموعه خودشان داشتند، متولی جذب خادمین افتخاری شدند و درمجموع از ٤٥٠ نَفَر خادم افتخاری ثبت‌نام كردند.

وی تعداد خادمین افتخاری را ١٠٠ نَفَر زن و 350 نفر مرد برشمرد كه همگی با هزینه خود به عتبات عالیات برای خدمت‌رسانی اعزام می‌شوند.

وی تصریح كرد: همه خادمین در موكب امام رضا (ع) در كربلا، نجف، كاظمین و سامرا خدمت می‌كنند.

مسوول كمیته خادمین ستاد مردمی اربعین حسینی افزود: خدمات ما در كربلا، نجف و كاظمین اسكان زائر است، ضمن آنكه خدمات سرپایی پزشكی هم به زائرین ارائه می‌دهیم.

خداوردی با اشاره به اینكه پزشكان و پرستاران با هماهنگی بسیج جامعه پزشكی به عراق می‌آیند این مجموعه درمانی را جدا از كادر درمانی هلال‌احمر دانست كه به زوار خدمات می‌دهند.

وی خاطرنشان كرد: در سامرا با همكارى موسسه خدمتگزارى حضرت رضا (ع) روزانه از ١٥ هزار نفر پذیرایی خواهیم كرد و غذای گرم به زوار داده می‌شود.

وی درادامه مراسم اربعین را یك همایش بی‌نظیر فرهنگی دانست و تصریح كرد: در تمام مواكب نیروهای فرهنگی و روحانیون مستقر هستند و در بعد فرهنگی و معنوی همكاری می‌كنند و درمجموع چهار موكب داریم كه فقط یكی از مواكب در نجف شامل ٨ سوله و حدوداً ١٠ هزار مترمربع است و در نجف اسكان ٢٠ هزار نفر در روز را بر عهده‌داریم.

مسوول ستاد مردمی خادمین اربعین حسینی اضافه كرد: در كربلا در سه‌نقطه میدان فاطمه الزهرا (س) با ١٥ هزار نَفَر اسكان و در كاظمین در شارع صاحب‌الزمان (عج) با اسكان ١٠ هزار نَفَر در روز آماده پذیرایی از زواریم، در سامرا اسكان نداریم و فقط روزی ١٥ هزار نَفَر تغذیه می‌شوند.

خداوردی با اشاره به حركت خدام از اول ماه صفرگفت: از دهم آبان حركت از مشهد به صورت زمینی آغازشده و از ١٥ آبان آماده پذیرایی از زائران در عراق هستیم، ما به همه زوار تغذیه می‌دهیم.

وی در مورد پویش مردمی نذر پتو نیز گفت: نذر پتو ایده‌ای بود كه در ستاد اسكان و مواكب به دلیل بالا بودن حجم زائرین مطرح شد و بااطلاع رسانی از طریق فضای مجازی و رسانه‌های مختلف، اعلام‌شده كه در مواكب احتیاج به پتو داریم و بیشتر در كربلا و نجف استفاده می‌شود، چراكه در كاظمین پتو داریم.

مسوول ستاد مردمی خادمین اربعین حسینی تأكید كرد: نذر پتو برگشتی به مشهد ندارد و بعد از اتمام كار اگر نیاز به شستشو داشته باشد، شستشو و برای سال بعد استفاده می‌شود، ما با همكارى مسوولان عراقی مكان‌هایی برای انبار پتو در نظر گرفته‌ایم كه برای سال بعد قابل‌استفاده باشد.

خداوردی با اشاره به اینكه كمك‌های مردمی كه از بابت پویش مردمی نذر اربعین می‌شود، فقط صرف خرید پتو خواهد شد، افزود: با این حجم و با مكان‌های جدید نیاز به ٦٠ هزار تخته پتو داریم، كه مقدار زیادى ازآن توسط مردم تهیه‌شده و شهرداری هم به ما در این زمینه كمك كرده است، و اكنون اعلام می‌كنم كه دیگر نیازی به پتو نداریم.

وی اقلام موردنیاز این ستاد برای پذیرایی از زائران در سامرا را برنج، گوشت، عدس و روغن برشمرد و گفت: مردم مؤمن و خداجوی می‌توانند كمك‌های خود را به شماره‌حساب بانك ملی ٠٢٢١٤٧٥٧٣٩٠٠٩ و شماره كارت ٢٧٤١-٦٢٦١-٩٩٧٢-٦٠٣٧ به نام ستاد مردمی اربعین واریز نمایند.

مسوول ستاد مردمی خادمین اربعین حسینی پایان كار مواكب را پنج روز بعد از اربعین (٢٥ صفر) اعلام كرد.

مطالب مشابه