logo logo
  • تاریخ انتشار:‌ 1395/08/11 - 12:00 ق.ظ
  • چاپ
با حضور پرشور اساتيد و دانشجويان برگزار شد؛ روایت گری حماسه عاشورا با محوریت حرشناسي

با حضور پرشور اساتید و دانشجویان برگزار شد؛ روایت گری حماسه عاشورا با محوریت حرشناسی

كارگاه آموزشی حر شناسی در ترم فوق العاده دانشگاه امام حسین علیه السلام كربلا با حضور پرشور اساتید و دانشجویان دانشگاه تهران برگزار شد.

 اساتید و دانشجویانی كه در پانزدهمین مرحله اعزام دانشگاهیان به عتبات نام نویسی كرده و پس از قرعه كشی توفیق تشرف به زیارت قبر مطهر امام حسین علیه السلام را دریافت كرده اند، واحد حر شناسی را در كربلا پشت سر می گذارند.

كارگاه آموزشی حر شناسی ابتكار بعثه مقام معظم رهبری با همكاری ستاد عمره و عتبات دانشگاهیان است كه حدود یك سال از آغاز نخستین جلسه آن می گذرد و ویژه اساتید و دانشجویان دانشگاه های كشور اعزامی به عتبات، در كنار مرقد مطهر حر بن یزید ریاحی برگزار می شود.

این كارگاه آموزشی كه به مثابه یك كلاس درس و كارگاه است، در دوره جدید خود، روزهای زوج با محوریت طرح بحث از سوی حجت الاسلام حسینی پور راوی بعثه مقام معظم رهبری در كربلا برگزار و اطلاعاتی درباره اصل و نسب حر و چگونگی پیوستن وی به یاران امام حسین علیه السلام بازگو می شود.

راوی بعثه مقام معظم رهبری در كربلا در این كارگاه آموزشی عنوانهای بحث را كه مكان شناسی، تبارشناسی، شخصیت شناسی، تحول شناسی و مقام شناسی حر نام دارند تبیین كرده و به بررسی اثر وضعی حركت جناب حر كه جلوی كاروان امام حسین علیه السلام را گرفت، در روند زندگی وی می پردازد.

بررسی ویژگی دشمنان و یاران در خطبه امام حسین علیه السلام، بررسی پیشینه حر و نسل بازمانده از او، ویژگیهای منحصر به فرد حر مطلوب نظام طاغوت و مأموریت وی، تحول درونی و تبدیل حر طاغوتی به حر یاغوتی، و مقامات و كرامات حر از مباحث مطرح شده در این كارگاه آموزشی است.

گفتنی است، مراسم زیارت حر بن یزید ریاحی برنامه ویژه ای است كه از سوی ستاد عمره و عتبات دانشگاهیان برای كاروانهای دانشگاهی برگزار می شود.

مطالب مشابه