logo logo
  • تاریخ انتشار:‌ 1395/08/11 - 12:00 ق.ظ
  • چاپ
آيت‌الله خاتمي: باور صحيح زائران حسيني پياده‌روي اربعين را به اقدامي ضداستكباري تبديل مي‌كند

آیت‌الله خاتمی: باور صحیح زائران حسینی پیاده‌روی اربعین را به اقدامی ضداستكباری تبدیل می‌كند

عضو هیأت‌ رئیسه مجلس خبرگان رهبری با اشاره به اینكه زیارت اربعین به ‌عنوان شعار بزرگ شیعه قرن‌ها طلایه‌دار تفكر شیعه است، اظهار داشت: بصیرت این است كه زائر یقین داشته باشد كه اردوگاه سالار شهیدان و اردوگاه یزیدیان در عصر حاضر مصادیق بارزی دارد چراكه این باور راهپیمایی اربعین به راهپیمایی ضد استكباری تبدیل می‌شود.

آیت‌الله سید احمد خاتمی در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری رسا، با اشاره به اینكه در روایات و احادیث برای شیعیان نشانه‌ها و علائمی از سوی معصومین(ع) بیان‌شده است، اظهار داشت: یكی از نشانه‌های شیعه بر اساس روایات زیارت اربعین بیان ‌شده است؛ بر این اساس دو نظر تفسیری برای تبیین این روایت بیان‌ شده است كه زیارت امام حسین(ع) در كربلا معلا و در روز اربعین اساس اولین نظر در این روایت را شكل داده است.

عضو هیأت‌ رئیسه مجلس خبرگان رهبری با بیان اینكه دومین نظر در تفسیر این روایات قرائت زیارت اربعین در این روز توصیف‌شده است، گفت: هر دو تفسیر از این روایت صحیح است؛ بنابراین جمع این دو نظر عبارت است كه شیعه زیارت اربعین را در روز اربعین و در كربلا معلا بخواند.

آیت‌الله سید احمد خاتمی با اشاره به اینكه زیارت اربعین به ‌عنوان شعار بزرگ شیعه قرن‌ها طلایه‌دار تفكر شیعه است، اظهار داشت: در سال‌های اخیر پیاده‌روی‌های عظیم اربعین وسعت جهانی گرفته كه این امر باعث شده است اربعین به‌عنوان نماد شیعه شناخته‌شده شود؛ بنابراین این مانور تشیع و پیروان اهل‌بیت(ع) مایه عزت و بزرگی شیعه در سطح دنیا شده است.

وی افزود: در مواكب حسینی از زائران اربعین در مسیرهای مختلف به ویژه نجف به كربلا پذیرایی‌هایی شایسته صورت می‌گیرد كه نماد دیگردوستی است.

استاد درس خارج حوزه علمیه قم با اشاره به اینكه نفس حضور در راهپیمایی اربعین از مصادیق احیای شعائر اسلامی است، اظهار داشت: خداوند متعال در آیه 32 سوره حج می‌فرماید«وَ مَنْ یُعَظِّمْ شَعائِرَ اللَّهِ فَإِنَّها مِنْ تَقْوَی الْقُلُوبِ؛ و هر كس شعائر خدا را علامت‌های حج او و هر علامت دینی را بزرگ شمارد بی‌تردید تعظیم شعائر الهی نشأت یافته از تقوای دل‌ها است.» باید توجه داشت كه این تعظیم نشان تقوای دل مؤمن است.

آیت‌الله خاتمی با تأكید بر صیانت از راهپیمایی اربعین گفت: باید توجه داشت كه كسانی دنبال تفرقه در بین مسلمانان هستند؛ بر این اساس علاقه‌مندان به‌ نظام اسلامی، تشیع، پیروان اهل‌بیت(ع) و دنبال‌كنندگان خط رهبر معظم انقلاب در این مانور عظیم از تفرقه باید به شدت پرهیز كنند چراكه آنچه در این راهپیمایی مطرح است اساس اسلام، تشیع و مكتب اهل‌بیت(ع) است.

مصادیق بارز اردوگاه حسینی و یزیدی

عضو هیأت‌ رئیسه مجلس خبرگان رهبری با بیان این‌كه در راهپیمایی اربعین زائر باید یقین داشته باشد كه اردوگاه سالار شهیدان و اردوگاه یزیدیان در عصر حاضر نیز مصادیق بارزی دارد، تصریح كرد: درست است كه «كل یوم عاشورا و كل ارض كربلا» در مسانید روایی دیده نشده است؛ اما این شعار روح همه زیارت‌های را شكل داده است و بصیرت در ساحت تفكر زائران اربعین این است كه این دو اردوگاه را در عصر حاضر به درستی بشناسد.

وی ادامه داد: اردوگاه امروزی سالار شهیدان جریان گرایش به اسلام ناب محمدی در سراسر جهان است كه البته ام القرای این جریان ایران اسلامی است؛ اما محدود به ایران نیست چرا كه شیعیان نیجریه، بحرین، یمن و دیگر بلاد اسلامی هم در این اردوگاه هستند بر این اساس باید توجه داشت كه با این منطق اردوگاه اهل‌بیت(ع) را در عصر حاضر مورد توجه قرار داد.

عضو هیأت‌ رئیسه مجلس خبرگان رهبری با تأكید بر اینكه استكبار جهانی نماد اردوگاه یزیدی در عصر حاضر است، گفت: یزدید، شمر، ابن زیاد و عمر بن سعد مجسم عصر ما همان سران اردوگاه استكبار هستند؛ بر این اساس سران آمریكا، انگلیس، رژیم صهیونیسم و هم پیمانان آنها دنیای استكبار را شكل داده‌اند.

وی ادامه داد: بصیرت این است كه زائر اربعین این حقایق را باور داشته باشد؛ چراكه با این باور راهپیمایی اربعین به راهپیمایی ضد استكباری تبدیل می‌شود؛ بر این اساس مؤمن در صحنه سفر باید توجه داشته باشد كه در این گردهمایی بزرگ زینت اهل‌بیت(ع) باشد.

استاد درس خارج حوزه علمیه قم با استناد به روایتی از امام صادق(ع) كه حضرت در ذیل آن فرموده است«یا مَعْشَر الشِّیعَةِ إنَّكمْ قَدْ نُسِبْتُمْ إلَینا كونُوا لَنا زَیْناً وَ لا تَكونُوا عَلَیْنا شَیْناً؛ ای شیعیان، شما به ما منسوب هستید، پس مایه زینت ما باشید نه مایه آبرو ریزی ما»، اظهار داشت: باید توجه داشت كه ایرانی زائر امام حسین(ع) قوانین و مقررات را چه در ایران و چه در عراق رعایت می‌كند؛ بر این اساس زائران امام حسین(ع) خدمت گذارند و به یكدیگر كمك می‌كنند بالاخص به سالمندان، كودكان و ناتوانان كمك خواهند كرد.

آیت‌الله خاتمی به تبیین نقش طلاب و علمای حوزوی در راهپیمایی اربعین پرداخت و گفت: خداوند متعال در بخشی از آیه 46 سوره سبا فرموده است«قُلْ إِنَّما أَعِظُكُمْ بِواحِدَةٍ أَنْ تَقُومُوا لِلَّهِ مَثْنی‏ وَ فُرادی‏» بر این اساس طلاب و علمای حوزها توجه داشته باشند كه تبلیغ چهره به چهره مؤثرتر از منبر است.

عضو هیأت‌ رئیسه مجلس خبرگان رهبری در پایان با تأكید بر اینكه منبر به‌عنوان تریبون اسلام و قران باید حفظ شود، اظهار داشت: طلاب توجه داشته باشند كه همراهی و مواجهه چهره به چهره، بیان احكام اسلامی و رفتار عملی آنان تأثیر چند برابری نسبت به تبلیغ از تریبون منبر خواهد داشت چراكه طلاب با عمل و گفتار در این راهپیمایی می‌توانند بسیار مؤثر باشند؛ بنابراین در پاسخ به شبهات و بیان احكام دینی كاملاً با ادبیات منطقی و مستدل با مردم وارد گفت‌وگو شوند و از بیان مستند و مستدل مبانی اخلاقی اسلام غافل نمانند.

مطالب مشابه