logo logo
  • تاریخ انتشار:‌ 1395/08/09 - 12:00 ق.ظ
  • چاپ
ثبت نام 600 هزار نفر زائر اربعين

ثبت نام 600 هزار نفر زائر اربعین

رئیس سازمان حج و زیارت گفت: تاكنون 600هزار نفر از زائران اربعین حسینی از طریق سامانه سماح ثبت نام كرده اند

سعید اوحدی در نشست با خبرنگاران در كرج افزود: 35درصد ثبت نام شدگان را خانم ها و 65 درصد آقایان تشكیل می دهند.

این مسئول ادامه داد: ستاد مركز اربعین و مجموعه كمیته های 13گانه برای پذیرایی از دو میلون زائر اربعین آمادگی لازم را دارند .

این مسئول خاطر نشان كرد: درسال 93، یك میلیون و400 هزار درسال 94 نیز یك میلیون 500 هزار نفر زائر اربعین داشتیم.

وی با تاكید بر نام نویسی زائران از طریق سامانه سماح اظهار كرد: از مزایای نام نویسی در این سامانه، پرداخت هزینه های بیمه زائران است كه بر اساس قرارداد وزارت كشور بایكی از شركت های بیمه صورت گرفته است .

اوحدی گفت: كمیته هایی مانند بهداشت و حمل و نقل از طریق سامانه سماح اطلاعات زائران را دریافت می كنند و خدمات بهداشتی و حمل ونقل را به موقع به زائران ارائه خواهند داد.

رئیس سازمان حج و زیارت بیان داشت : از هفته گذشته 12مركز كنسولگری موقت عراق در 12 استان كشورمان از جمله البرز فعالیت خود را با پشتیبانی سازمان حج و زیارت برای صدور ویزا آغاز كرده اند.

وی تاكید كرد: در مجموع 16مركز در كشور كار صدور ویزای زائران اربعین حسین(ع) را انجام می دهند.

این مسئول اظهار كرد: كشورهای عراق و ایران با یكدیگر تفاهم نامه امضا كرده اند كه هیچ زائری بدون ویزا وارد كشور عراق نشود و امسال با توجه به اینكه نیروی انتظامی مسئولیت كمیته امنیت را عهده دار شده است در فواصل پنج تا 15كیلومتری مرز های ایران ایستگاه های كنترل ویزا فعال شده و تاكید می شود كه زائران اربعین با گذر نامه و ویزا به نقطه صفر مرزی بروند.

اوحدی خاطر نشان كرد: بر اساس اعلام مرزبانی كشور سه مرز مهران، چزابه و شلمچه مرزهایی هستند كه گذر گاه عبوری زائران به سمت عراق تعیین شده اند.

وی اظهار امیدواری كرد كه شاهد مسیر روانی در مرزهای ایران برای خروج و ورود زائران اربعین حسینی باشیم.

رئیس سازمان حج و زیارت گفت: امسال برای نخستین بار اعزام كاروانی زائران هم در دستور كار قرار گرفته و از امروز پیامك مربوط به این نوع اعزام ها از طریق سامانه سماح برای زائران اربعین ارسال می شود.

وی بیان كرد كرد كه یكی از موضوعاتی كه می تواند در برنامه ریزی ها چالش ایجاد كند افرادی هستند كه در خارج از سامانه سماح اقدام به ثبت نام می كنند.

وی افزود: هیچ اطلاعاتی از این افراد نداریم و پیشنهاد داده ایم كه این اطلاعات در اختیار كمیته اعزام قرار گیرد تا خدمات لازم به این افراد صورت بگیرد.

اوحدی در بخش دیگری از سخنانش با اشاره به موضوع شهدای منا گفت: بر اساس مصوبات هیات دولت، وزارت امور خارجه و معاونت كنسولی مسئولیت پیگیری حقوقی این موضوع را بر عهده دارند.

وی بیان داشت: جلسات متعددی تا كنون برای این موضوع برگزار شده است، سفرهایی به كشورهای مختلف انجام شده تا از ظرفیت حقوقی كشورهای دیگر استفاده شود.

اوحدی گفت: در داخل كشور نیز قوه قضاییه و دادستان كل كشور جلسات متعددی تشكیل داده اند و ازظرفیت های داخلی به عنوان پشتیبانی كنسولی استفاده می شود تا ضمن ترسیم نقشه راه مشخص برای پیگیری های حقوقی به نتیجه مطلوب برسیم.

وی در خصوص اعزام زائران ایرانی به عمره گفت: با توجه به رویكرد دولت عربستان و مغایر بودن خواسته های این كشور با عزت و كرامت زائران ایرانی تاكنون در این زمینه نتیجه ای حاصل نشده است.

وی ادامه داد: امسال هم دولت عربستان به دلیل مشكلات اقتصادی بسیار پیچیده كه با آن درگیر شده است ویزای عمره را بسیار بالا اعلام كرده و این مبلغ بی سابقه است و كشورهایی مثل تونس، مصر و الجزایر و تعدادی از كشورهای مسلمان در اعتراض به این تصمیم عربستان امسال زائر به این كشور اعزام نخواهند كرد.

وی اظهار كرد: كشور ما نیز امسال زائر برای مراسم عمره اعزام نخواهد كرد و برای حج تمتع نیز اگر عربستان كرامت ، عزت، حرمت و امنیت زائران را تضمین كند حج تمتع برگزار خواهد شد و در غیر این صورت هیچ زائری به عربستان اعزام نمی شود.

وی اظهار داشت : امسال سازمان حج و زیارت پنج موكب شامل سه موكب در مرزهای مهران، شلمچه و چزابه و دو موكب در كربلا و نجف به نام شهدای منا مستقر خواهد كرد و فرزندان شهدای منا در این موكب ها از زائران اربعین پذیرایی خواهند كرد.

مطالب مشابه