logo logo
  • تاریخ انتشار:‌ 1395/08/08 - 12:00 ق.ظ
  • چاپ
 زمينه شركت 20 هزار تبعه خارجي مجاز خراسان رضوي در راهپيمايي اربعين فراهم شد

زمینه شركت 20 هزار تبعه خارجی مجاز خراسان رضوی در راهپیمایی اربعین فراهم شد

دبیر ستاد اربعین حسینی (ع) در خراسان رضوی گفت : زمینه شركت 20 هزار تبعه خارجی مجاز و دارای مدارك اقامتی ساكن در این استان، در راهپیمایی بزرگ اربعین حسینی (ع) فراهم شد.

عبدالله ارجاعی در گفت و گو با ایرنا افزود: اتباع خارجی علاقه مند، برای برنامه ریزی سفر باید به دفاتر كفالت اتباع خارجی مراجعه كنند.

وی اظهار كرد : كمیته ای با محوریت سازمان فرهنگ و ارتباطات، با عنوان ارتباطات بین الملل در ستاد اربعین ایجاد شده است و در این زمینه برنامه ریزی می كند.

وی گفت : همچنین پیگیری می شود با راه اندازی سامانه سماح 2 امكان ثبت نام این افراد از این طریق نیز فراهم شود .

وی خاطرنشان كرد: علاوه بر اتباع خارجی ، تا كنون از خراسان رضوی بیش از 27 هزار نفر در سامانه سماح ثبت نام كرده اند كه نسبت به سال گذشته كاهش نشان می دهد .

وی در عین حال از مردم خواست: ثبت نام برای این سفر معنوی را برای روزهای آخر نگذارند و سریعتر اقدام كنند .

وی در ادامه با اشاره به تعهدات استان برای خدمات رسانی به زائران كربلای معلی طی این ایام گفت : بر اساس برنامه ریزی انجام شده خراسان رضوی در هر یك از شهرهای نجف و كاظمین 140 هزار نفر شب اقامت و 420 هزار وعده غذایی باید توزیع كند.

به گفته وی، بر این مبنا 20 هزار اسكان و 20 هزار وعده غذایی در نجف وطول مسیر و نیز همین میزان اسكان و تغذیه در شهر كاظمین برای مدت 10 روز برنامه ریزی شده است.

وی عنوان كرد : تا كنون حجم مشاركت و كمك های مردمی استان برای انجام این تعهد چندین برابر بوده است و این جلب مشاركت ها همچنان ادامه دارد.

وی گفت:خراسان رضوی در قالب تشكل ها وهیات های مختلف برنامه مشخصی در سه ورودی به عراق شامل ایستگاه كوت و مرزهای شلمچه ، چزابه و مهران و نیز درطول مسیر اصلی راهپیمایی بین نجف و كربلا دارد كه این ها علاوه بر تعهد رسمی استان به عراق است.

ارجاعی ادامه داد :تهیه بسته های فرهنگی، اعزام 1200 مبلغ و روحانی همراه زائران در طول سفر كه تعدادی از آنان آشنا به زبان های خارجی هستند، نیز بخشی از اقدامات استان برای این ایام است.

وی با بیان اینكه شهرداری هم با اعزام نیروهای خدماتی از جمله 600 پاكبان و نیز چند صد دستگاه اتوبوس و راننده و كمك راننده در حوزه نظافت و پاكسازی معابر شهرهای نجف و كاظمین فعالیت خواهد داشت ، گفت : آستان قدس رضوی هم دو موكب در مسیر جاده نجف و یك موكب هم در كربلا دارد اما كل ظرفیت خود را امسال برای استقبال از زائران در بازگشت از عراق در ورودی كشور متمركز كرده است.

وی مسیراعزام و عبور زائران خراسان رضوی را بر اساس برنامه ریزی انجام شده از مرز شلمچه و چزابه عنوان و ذكر كرد : فقط انتقال تجهیزات و نیروهای خدماتی از مرز مهران انجام می شود.

وی در عین حال یادآوری و تاكید كرد : زائران بر اساس ویزای صادره از زمانی كه وارد كشور عراق می شوند 20 روز مهلت دارند به كشور بازگردند از این رو باید برنامه ریزی سفر خود را بر این مبنا انجام دهند.

مطالب مشابه