logo logo
  • تاریخ انتشار:‌ 1395/08/04 - 12:00 ق.ظ
  • چاپ
نماينده ولي فقيه در امور حج و زيارت: راهپيمايي ميليوني اربعين محور همبستگي امت اسلام است

نماینده ولی فقیه در امور حج و زیارت: راهپیمایی میلیونی اربعین محور همبستگی امت اسلام است

حجت‌الاسلام والمسلمین قاضی عسكر با اشاره به حضور شیعیان، اهل سنت، مسیحیان و پیروان سایر مذاهب در تجمع میلیونی اربعین حسینی، گفت: این آیین می‌تواند به محور وحدت و همبستگی امت اسلام و همه ملت‌های آزاده جهان تبدیل شود.

حجت‌الاسلام والمسلمین سیدعلی قاضی عسكر، نماینده ولی فقیه در امور حج و زیارت، امروز در دیدار با حجت‌الاسلام والمسلمین ابوالقاسم یعقوبی، نماینده ولی فقیه در استان خراسان شمالی و امام جمعه بجنورد، با اشاره به ولایتمداری مردم این استان، اظهار كرد: مردم خراسان شمالی تاكنون به‌خوبی در مسیر انقلاب و نظام بوده‌اند و علاقه‌مندی ویژه‌ای به رهبر معظم انقلاب دارند كه این موضوع را در سفر رهبری به این استان به‌صورت ویژه به نمایش گذاشتند.

وی در ادامه با اشاره به در پیش بودن ایام اربعین، افزود: مسأله اربعین به تعبیر رهبری یك شبه اعجاز است؛ زیرا در اوضاعی كه تهدیدها و خطرهای مختلفی مردم را تهدید می‌كند، این جمعیت عظیم از گوشه و كنار جهان به راهپیمایی اربعین می‌آیند.

حجت‌الاسلام قاضی عسكر با بیان اینكه تجمع میلیونی اربعین جلوه‌های زیبایی دارد كه هنوز ما نتوانسته‌ایم این جلوه‌ها را آن‌طور كه باید و شاید به مردم معرفی كنیم، اضافه كرد: تجمع مردمی به طور كامل هدایت‌شده نیست؛ بلكه مردمی بوده و عاشقان اباعبدالله الحسین (ع) از گوشه و كنار جهان همانند قطراتی جمع شده و بدون اینكه به كسی آزار و آسیبی برسانند به اقیانوس تبدیل می‌شوند.

وی ادامه داد: ویژگی دیگر تجمع اربعین این است كه تنها مختص شیعیان نیست؛ زیرا اهل سنت، مسیحیان و اقوام مختلف از گوشه و كنار دنیا در این اجتماع شركت می‌كنند.

به گفته حجت‌الاسلام والمسلمین قاضی عسكر حضور اهل سنت عراق و دیگر كشورهای اسلامی و پیروان سایر مذاهب در تجمع اربعین حسینی این نوید را می‌دهد كه در آینده اربعین نماد وحدت ملت‌های مقاوم و مبارز در سطح بین‌المللی شده و همه مستضعفان جهان حول این محور تجمع كنند.

وی با بیان اینكه ویژگی سوم تجمع اربعین اخوت دینی و اسلامی آن است كه در هیچ كجای دنیا نظیر ندارد، اظهار كرد: در این تجمع در حالی كه مردم عراق زائران را نمی‌شناسند، در خانه‌های خود را با افتخار و بدون هیچ توقعی به روی زائران باز كرده و برای پذیرایی از زائران التماس می‌كنند.

نماینده ولی فقیه در امور حج و زیارت با بیان اینكه راهپیمایی اربعین عشق و علاقه و معرفت عجیبی در مردم به وجود آورده است، اظهار امیدواری كرد كه حركت اربعین در آینده‌ای نزدیك همبستگی بین‌المللی را به وجود بیاورد؛ زیرا به گفته او با وجود اینكه راهپیمایی اربعین در ابتدا حركتی شیعی محسوب می‌شود اما امام حسین (ع) متعلق به همه مردم جهان است.

وی با تأكید بر اینكه ما باید این الگو را در سطح بین‌المللی معرفی كنیم، تصریح كرد: تجمع عظیم اربعین می‌تواند به محور وحدت و همبستگی امت اسلام و همه ملت‌های آزاده جهان تبدیل شود.

حجت‌الاسلام والمسلمین قاضی عسكر در پایان با اشاره به حضور نزدیك به 100 هزار زائر ایرانی در مراسم عاشورای امسال در عتبات عالیات، خاطرنشان كرد: پیش‌بینی می‌شود شمار زائران ایرانی در تجمع میلیونی اربعین امسال نسبت به سال گذشته 30 الی 40 درصد افزایش یابد.

مطالب مشابه