logo logo
  • تاریخ انتشار:‌ 1395/08/04 - 12:00 ق.ظ
  • چاپ
حجت الاسلام والمسلين احمدي: راهپيمايي اربعين امسال به نيابت از شهدا برگزار مي‌شود

حجت الاسلام والمسلین احمدی: راهپیمایی اربعین امسال به نیابت از شهدا برگزار می‌شود

رئیس كمیته فرهنگی و آموزشی ستاد اربعین گفت: بحث نیابت از شهدا از جمله برنامه‌های فرهنگی ستاد اربعین است كه هر زائر به نیابت از یك شهید ایرانی به مقصد زیارت خارج می‌شود و در طول سفر، شهدا را یاد می كند.

حجت الاسلام والمسلمین حمید احمدی در پایان نشست كمیته اطلاع رسانی ستاد اربعین اظهار داشت: مهمترین كار این كمیته فرهنگ سازی توجیه و آموزش مردم برای این سفر مهم است كه زائران ایرانی به كشور دیگری می روند.

وی با تشریح برنامه های كمیته فرهنگی و آموزشی ستاد اربعین پیش از اعزام گفت: چهاردهم آبان با حمایت و پشتیبانی استانداری ها و كمیته هایی كه در استان‌ها شكل گرفته اند تجمعی ملی در مصلی های سراسر كشور برگزار می شود و پنجشنبه این هفته نیز جلسه ای در قم با حضور دست اندركاران رسانه، عكاسان و مستند سازان برگزار می شود تا برنامه ها و سیاست های فرهنگی به آن‌ها منتقل شود.

رییس كمیته فرهنگی و آموزشی ستاد اربعین با بیان اینكه با همكاری سازمان اوقاف و امور خیریه حدود 1100 مبلغ و مبلغه به كشور عراق اعزام می شوند گفت: ثبت نام مبلغان درحال انجام است و هفته آینده جلسات آموزشی به منظور توجیه و ابلاغ سیاست ها و موارد ماموریت آنان در طول این راهپیمایی بزرگ برگزار می شود.

وی با بیان اینكه حدود 10 هزار روحانی از سراسر كشور به این راهپیمایی اعزام می شوند گفت: با همكاری خوب حوزه علمیه قم برای همه این روحانیون دوره های آموزشی برگزار می كنیم.

وی با اشاره به فراخوان آثار ادبی هنری تحت عنوان «سوگواره عبرات» افزود: این سوگواره با همكاری وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی صادر شده و هدفش این است كه در طول این سفر آثار و ایده های خوب اهل ادب و هنر را در حوزه های شعر، نگارگری، نقاشی، تصویرگری، عكس و فیلم جمع آوری كند.

رییس كمیته فرهنگی و آموزشی ستاد اربعین گفت: امسال مراسم سخنرانی های متمركز در عتبات به نسبت سال گذشته سه برابر افزایش پیدا كرده است و در 40 نقطه با حضور سخنرانان و مداحان برجسته كشور برگزار خواهد شد.

وی افزود: علاوه بر سخنرانی‌ها، اجرای نمایش‌های آیینی موسسه اوج، تئاترهای خیابانی با مشاركت گروه های مردمی را خواهیم داشت و ازخانواده شهدای مدافع حرم در سطح بین المللی تجلیل خواهد شد.

وی با اشاره به اجرای بخش‌های قرآنی در راهپیمایی اربعین گفت: با كمك تشكل های قرآنی ایران و عراق موكب‌های ویژه قرآنی دایر شده است تا كرسی‌های تلاوت و برنامه‌های همخوانی قرآن را نیز داشته باشیم.

رییس كمیته فرهنگی و آموزشی ستاد اربعین با بیان اینكه متناسب با گروه‌هایی كه اعزام می شوند كتب و محصولاتی را تولید كرده ایم گفت: برای مبلغان، كتاب «كامل الزیارات» و برای اصحاب رسانه «پیام‌های آموزشی و فرهنگی اربعین حسینی» متناسب با سیاست های رسانه ای و همچنین برای افرادی كه به عنوان كارگزار به این سفر معنوی مشرف می شوند كتابی با همان مضامین و مجموعا 17 اثر آماده كرده ایم كه علاقه مندان می توانند از طریق سامانه «العربعین» در قالب نرم افزار، آن‌ها را تهیه كنند.

مطالب مشابه