logo logo
  • تاریخ انتشار:‌ 1395/08/04 - 12:00 ق.ظ
  • چاپ
حجت الاسلام اكرمي: بايد سه رويداد غدير، عاشورا و انتظار را با راه پيمايي اربعين تلفيق كرد

حجت الاسلام اكرمی: باید سه رویداد غدیر، عاشورا و انتظار را با راه پیمایی اربعین تلفیق كرد

حجت الاسلام و المسلمین سید رضا اكرمی رئیس شورای فرهنگی نهاد ریاست جمهوری با اشاره به آغاز راه پیمایی بزرگ اربعین در روزهای آتی گفت: ما باید اربعین را وسیله ای برای جذب اندیشه ها و قلوب قرار دهیم، شیعه سه حادثه دارد: اول غدیر، دوم عاشورا و سوم انتظار. ما اگر به بركت اربعین این سه حادثه را در اربعین تلفیق كنیم، كار بسیار شایسته و مهمی انجام داده ایم.

مشاور عالی وزیر كشور در امور روحانیت افزود: اربعین بزرگترین اجتماع بین المللی مذهبی دنیای شیعه است، آن هم جمعیت 20 میلیونی از نجف تا كربلا و ما هرگز در دنیا یك چنین تجمعی نداریم. این هم با این مسافت طولانی، حج هم 3 میلیون است نه 20 میلیون. اگر این را به دنیا منعكس كنیم بسیار كار شایسته و بایسته ای برای دنیای تشیع از جمله عاشورای حسینی است.

نماینده اسبق مجلس شورای اسلامی ادامه داد: این گونه اجتماعات با كمترین ضایعه و فاجعه رخ می دهد و این كار ساده ای نیست كه بدون كمترین حادثه ای ورود و خروج و سایر خدمات این 20 میلیون نفر را انجام می دهند، این نشان می دهد مسلمانان ظرفیت دارند و می توانند از همه ی 55 كشور اسلامی جمع شوند و بدون كمترین حادثه ای زیارت كنند.

توصیه حافظ اسد به مقامات ایرانی

رئیس شورای فرهنگی نهاد ریاست جمهوری در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به تعطیلی حج در سال كنونی افزود: معروف است كه می گویند این جهان چشم و خط و خال و ابروست كه هر چیزش به جای خویش نیكوست؛ حج، حج است، عمره عمره است، عتبات هم عتبات است و جایگزین ندارد و هر یك را باید در ظرف خودش بررسی كنیم یعنی با بودن حج، باید عمره را داشته باشیم و با بودن عمره باید عتبات را داشته باشیم.

نماینده اسبق مجلس شورای اسلامی اظهار داشت: ما نمی خواهیم نمره بدهیم بلكه می خواهیم حضور جمهوری اسلامی ایران را در حج، در عمره ی مفرده و در عتبات داشته باشیم. مرحوم حافظ اسد به یكی از مقامات بلندپایه ایران گفته بود هیچ وقت از صندلی خالی تبعیت نكنید؛ در شورای امنیت، سازمان ملل متحد، در كنفرانس كشورهای اسلامی، در سازمان ملل، حتی المقدور حضور داشته باشید، حرف خودتان را بزنید، سوالی؛ پرسشی بود جواب بدهید و خودتان را نشان بدهید.

نامه نگاری با سازمان حج و زیارت برای گسترش سفرهای عتبات عالیات

عضو شورای مركزی جامعه روحانیت مبارز افزود: ما یقرئون الصلاه" یعنی خواندن نماز نداریم " بلكه می گوییم" یقیمون الصلاه "، حج را باید نشان بدهیم ، جمهوری اسلامی باید خودش را نشان بدهد. در سال 95 به طور كل حج و عمره تعطیل شد. امیدواریم این وضعیت ادامه پیدا نكند و جمهوری اسلامی بتواند حضور پیدا كند.

نماینده اسبق مجلس شورای اسلامی ادامه داد: من بعد از تعطیلی حج به سازمان حج و زیارت نامه نوشتم كه ایرانی می خواهد زیارت كند. بالاخره ما در عراق 6 امام داریم، ما باید این سفرها را گسترش دهیم، هر كسی كه عمره ثبت نام كرده است و منتظر است به آنها بگوییم عتبات آمادگی دارد.

خالی بودن جای رسانه زیارت

مشاور عالی وزیر كشور در امور روحانیت اظهار داشت: به نظرم می آید جای رسانه ی زیارت خالی است. چه به صورت رادیو و چه به صورت تلویزیون و حتی به صورت مطبوعات. نگاه جمعیت هشتاد میلیونی ایران را باید به این سمت و سو سوق بدهیم تا انشاء الله كار شایسته ای صورت بگیرد.

عضو شورای مركزی جامعه روحانیت مبارز افزود: من واقعاً اصرار داشتم كه در رسانه باید رادیوی زیارت و در تلویزیون شبكه ی زیارت داشته باشیم. ما در مشهد سالانه 25 میلیون زائر داریم. ما باید به آنها خوراك فرهنگی و مذهبی بدهیم.
 

مطالب مشابه