logo logo
  • تاریخ انتشار:‌ 1395/08/03 - 12:00 ق.ظ
  • چاپ
قائم مقام صداوسيما: راهپيمايي اربعين، بي بديل ترين اجتماع بزرگ مردمي در جهان

قائم مقام صداوسیما: راهپیمایی اربعین، بی بدیل ترین اجتماع بزرگ مردمی در جهان

قائم مقام سازمان صداوسیما گفت: اگر بگوییم راهپیمایی اربعین، ظرفیت بزرگ سیاسی، اجتماعی و اعتقادی مردم در زمان كنونی است، گزافه نگفته‌ایم زیرا از نظر كمی، بی‌بدیل است ودرحال حاضر تنها اجتماع بزرگ مردمی در سراسر جهان است.

حجت الاسلام والمسلمین سید رمضان موسوی مقدم در كمیته اطلاع رسانی ستاد اربعین كه صبح امروز در محل رسانه ملی برگزار شد، افزود: همایش بزرگ اربعین بازتاب فریادهایی است كه در جهان اسلام اتفاق می افتد و این راهپیمایی گام بزرگی است تا بسیاری از پیام های خفته مسلمانان با بیان رسا به جهانیان منتقل شود.

وی اضافه كرد: درحالی كه رسانه های بیگانه كوچكترین رویدادهایی را كه بعضا خرافه ای بیش نیست بازتاب گسترده ای می دهند ولی درخصوص این راهپیمایی بزرگ سیاست بی توجهی را پیش گرفته اند و توجهی به آن ندارند، رسانه های صهیونیستی هم در تلاشند تا علاوه بر اعمال این سیاست، زوایای منفی آن را مطرح كنند.

قائم مقام سازمان صدا و سیما با بیان اینكه وظیفه كمیته اطلاع رسانی، اطلاع رسانی پیام های این راهپیمایی است به آخرین هماهنگی های صورت گرفته در این جلسه اشاره كرد و گفت: برای جلوگیری از ناهماهنگی و سردگمی زائران، اطلاع رسانی ها صرفا باید توسط سخنگوی ستاد اربعین صورت گیرد و مسئولان كمیته ها فقط درخصوص كمیته خودشان می توانند اطلاع رسانی كنند.

موسوی مقدم افزود: با توجه به افزایش 65 درصدی سفر هموطنانمان به عتبات عالیات نسبت به سال گذشته، سیاست كمیته اطلاع رسانی، سیاست تشویقی نیست و بنا نداریم هیچ گونه تشویق و ترغیبی برای انجام این سفر صورت گیرد بلكه وظیفه ما تبیین پیام های قیام عاشورا و اطلاع رسانی این همایش بزرگ است.

وی درباره سكوت رسانه ای جوامع غربی نسبت به این راهپیمایی بزرگ گفت: بین المللی كار كردن بسیار مهم است و باید طوری عمل شود كه این راهپیمایی بازتاب جهانی داشته باشد.

قائم مقام سازمان صدا و سیما افزود: علاوه بر شكل و كمیت راهپیمایی باید با تولید ادبیات جدید و گفتمان سازی به نحوی عمل كنیم كه فریاد بلند خونخواهی مردم كشورهای اسلامی و محكومیت جوامع بین المللی كه سكوت اختیار كرده اند، بر سر زبان ها بیندازیم.

موسوی مقدم با اشاره به شعار راهپیمایی امسال مبنی بر «من حامی دین هستم » گفت: اتفاقات بین شیعه و سنی نباید در رسانه ها بازتاب داده شود چرا كه یكی از پیام های این راهپیمایی، وحدت جوامع اسلامی است و باید مراقب باشیم كه به این اختلافات دامن نزنیم.

وی با اشاره به تمهیدات خوبی كه برای پذیرایی از زائران در موكب ها برنامه ریزی شده است افزود: اصل اینكه مردم عراق میزبان زائران هستند باید مورد نظر قرار گیرد و میزبانی های سنتی عراقی ها بیان شود و میزبانی آنها تحت شعاع پذیرایی ما از زائرانمان قرار نگیرد همچنین رعایت قوانین و مقررات كشور عراق را باید به زائرانمان تذكر دهیم.

قائم مقام سازمان صدا و سیما با اشاره به كمپین هایی كه در كشورهای دیگر برای شركت در مراسم اربعین تشكیل شده گفت: در مراسم امسال بسیاری از زائران از كشورهای دیگر می آیند و رسانه ها باید این وقایع را شكار كنند و بخوبی آن را بازتاب دهند.

موسوی مقدم با قدردانی از برنامه های وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات برای راهپیمایی اربعین افزود: باید بخشی از اطلاع رسانی ها را در بستر پیامك های اپراتورها انجام دهیم كه شاید از جهاتی تاثیرگذاری بیشتری هم روی زائران داشته باشد چون به لحظه، پیام ارسال می شود و مطمئنا پیام ها بدست زائران می رسد.

وی با توصیه به سریعتر ثبت نام كردن متقاضیان سفر برای راهپیمایی اربعین گفت: تاكید می كنیم علاقه مندان تشرف به اعتاب مقدسه ثبت نام خود را سریعتر انجام دهند زیرا صدور روادید در دقیقه نود با زحمت انجام می شود.

موسوی مقدم تاكید كرد: به زائران گفته شود كه از چه مرزهایی تردد كنند به طور مثال اصفهانی ها فقط از طریق مرز چزابه تردد كنند كه دچار مشكل ازدحام و ترافیك نشوند به همین ترتیب سایر هموطنان رفت و آمدشان را از مرزهایی انجام دهند كه در ویزا به آنها توصیه می شود.

در این جلسه مسئولان و نمایندگان هر یك از 13 كمیته ستاد مركزی اربعین به بیان آخرین اقدامات و پیشنهادهای خود پرداختند.

مطالب مشابه