logo logo
  • تاریخ انتشار:‌ 1395/08/03 - 12:00 ق.ظ
  • چاپ
ستاد اربعين: گذرنامه و ويزاي زائران قبل از ورود به شهرهاي مرزي كنترل مي شود

ستاد اربعین: گذرنامه و ویزای زائران قبل از ورود به شهرهای مرزی كنترل می شود

سخنگوی ستاد مركزی اربعین حسینی گفت: به منظور جلوگیری از هرگونه ازدحام و رفاه حال تمامی زائران، ویزای زائران اربعین حسینی در محل های ورودی استان های مرزی بویژه شهرهای منتهی به مرزهای مهران، شلمچه و چزابه كنترل و از ورود افراد بدون روادید به داخل شهر جلوگیری خواهد شد.

'حمیدرضا گودرزی' روز یكشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا با تاكید بر اینكه این روند در طول مسیر منتهی به مرزها نیز توسط ماموران اعمال خواهد شد، افزود: مرز خروجی در ویزای هر فرد مشخص شده و زائران موظف هستند بر اساس مرز تعیین شده برای عزیمت به كشور عراق و شركت در مراسم اربعین اقدام كنند تا در نقطه صفر مرزی با مشكل مواجه نشوند.

وی ادامه داد: با توجه به استقبال عاشقان حضرت اباعبدالله الحسین(ع) برای حضور در این آیین، امسال پیش بینی می شود حدود دو میلیون و 500 هزار نفر از هموطنانمان در مراسم اربعین حسینی حضور داشته باشند.

او با بیان اینكه مرز شلمچه علاوه بر زائران ایرانی برای عبور اتباع خارجی نیز در نظر گرفته شده است، گفت: با توجه به تقسیم بندی های صورت گرفته از عبور هرگونه اتباع خارجی از مرز مهران و چزابه برای ورود به خاك عراق جلوگیری خواهد شد.

گودرزی با تاكید بر اینكه مبلغ پرداخت بیمه برای هر شخص 24 هزار و 800 تومان تعیین شده است، تصریح كرد: بیمه زائران اربعین حسینی الزامی است و در صورت فوت هر فرد، مبلغ 15میلیون تومان از سوی بیمه گذار به خانواده شخص فوت شده پرداخت خواهد شد.

سخنگوی ستاد مركزی اربعین به تشكیل 15 كمیته در این ستاد برای انجام امور مربوط به زائران اعم از اسكان، پذیرایی، حمل و نقل و غیره اشاره كرد و گفت: با توجه به برنامه ریزی های صورت گرفته تا سقف یك و نیم میلیون تومان نیز برای زائران بیمه شده و حادثه دیده در عراق خدمات درمانی ارائه خواهد شد.

گودرزی با تاكید بر اینكه تمامی زائران موظف به دریافت ویزا و ثبت نام در سامانه سماح سازمان حج و زیارت هستند، اظهاركرد: ورود غیرمجاز و بدون ویزا به خاك عراق بر اساس قوانین این كشور 6ماه مجازات زندان در پی دارد و سال گذشته تعدادی از زائران اربعین حسینی كه بدون مجوز وارد خاك عراق شده بودند، مجبور به تحمل مجازات در آن كشور شدند.

وی با بیان اینكه هم اكنون صدور ویزای اربعین در 16 كنسولگری ثابت و موقت(4دفتر رسمی و 12 دفتر موقت) در شهرهای كشور انجام می شود، گفت: زائران اربعین سعی كنند برای تردد تا مسیر مرزهای اعلام شده از خودروهای همگانی و به صورت گروهی استفاده و از سفر به شكل انفرادی تا حد امكان پرهیز كنند؛ امسال برای پارك خودرو برخلاف سال گذشته روزانه مبلغ پنج هزار تومان دریافت می شود.

گودرزی با بیان اینكه برای جابجایی زائران از شهرهای مهران، خرمشهر و بستان تا نقطه صفر مرزی نزدیك به این شهرها نیز از هر نفر مبلغ دوهزار تومان دریافت خواهد شد، افزود: استفاده از وسایل حمل و نقل عمومی علاوه بر اینكه از مشكلات صاحبان خودرو می كاهد، از بروز ترافیك در این مناطق جلوگیری می كند و جابجایی زائران راحت انجام خواهد شد.

سال گذشته حدود دو میلیون نفر از هموطنانمان برای حضور در آیین اربعین حسینی راهی كشور عراق شدند.

مطالب مشابه