logo logo
  • تاریخ انتشار:‌ 1395/08/02 - 12:00 ق.ظ
  • چاپ
راهپيمايي عظيم اربعين زمينه ساز تمدن اسلامي است

راهپیمایی عظیم اربعین زمینه ساز تمدن اسلامی است

عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی درمشهد گفت: راهپیمایی عظیم و تاریخ ساز اربعین حسینی زمینه ساز تمدن اسلامی در جهان است.

حسن رحیم‌پور ازغدی در نشست بزم اندیشه این هفته كه به همت موسسه خدمات مشاوره ای، جوانان و پژوهش های اجتماعی آستان قدس رضوی در سالن اجتماعات دانشگاه امام رضا(ع) برگزار شد، به تبیین «ظرفیت فرهنگی و تمدنی زیارت اربعین» پرداخت و گفت: عنوان تعیین شده برای این جلسه عنوان مهم و سختی است، چرا كه از منظر تمدنی و تمدن سازی به پیاده روی و راهپیمایی عظیم اربعین نگاه كردن یك ابتكار است و تبیین و بازخوانی آن به فضای وسیعی نیاز دارد.

وی با اشاره به اینكه امروز شیعه به بركت امام حسین(ع) و با بهره‌گیری از دو سلاح شهادت و مظلومیت مسیر تاریخ را در دنیا تغییر داده است، افزود: راهپیمایی و پیاده‌روی عظیم اربعین از دو بعد محتوایی و روشی قابل بررسی است كه در بعد محتوای باید پیام های نهفته در زیارت اربعین برای جهانیان تبیین شود.

رحیم پور ازغدی با بیان اینكه محتوای پیاده روی اربعین از زیارت اربعین قابل استخراج و استناد است، گفت: باید از لحاظ محتوایی بررسی كرد این جمعیت عظیم براساس چه مبنابی حركت می كنند و مبانی محتوایی این حركت ارزشمند باید به درستی برای زائران بیان شود.

وی با بیان اینكه در بعد روش تمدن سازی باید دید این جمعیت عظیم چگونه حركت می‌كند، گفت: بهترین تعبیر برای حركت این جمعیت مفهوم امت است، چرا كه راهپیمایی اربعین به عنوان یك امت موقت چند روزه در یك مسافت محدود كاملا قابل ارائه است و كلمه امت به یك جمع متحد هدفمند اشاره دارد كه همه افراد در واقع یك نفر هستند كه با رهبری مشخص برای یك هدف واحد حركت می‌كنند.

عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی خاطرنشان كرد: امروز مخالفان شیعیان در سطح جهان اعتراف كردند كه از ابتدای تاریخ هیچ پیاده روی با عظمت و نظم پیاده روی اربعین ثبت نشده و كاملا یك ركورد جهانی و بی نظیر است.

وی با بیان اینكه در كشورهایی نظیر چین و هند با جمعیت یك میلیاردی كه سابقه راهپیمایی‌های اعتراضی دارند نیز تا به حال چنین راهپیمایی عظیمی تجربه نشده است، گفت: جمعیت و مسافت و نظم خودجوش راهپیمایی اربعین یك معجزه است و تك تك افراد به گونه‌ای منظم، هماهنگ و دوستانه حركت می‌كنند كه گویی از یكسال پیش آموزش دیده‌اند در حالی كه زائران از ده‌ها كشور می‌آیند و همدیگر را نمی‌شناسند‌.

وی افزود: هیچ‌كس در ابتدا برای شكل‌گیری این راهپیمایی برنامه‌ریزی نكرده است و این حركت یك حركت خوجوش حسینی بوده و یك امتی است كه به جای اینكه مشكلی ایجاد كند، حلال مشكلات است.

رحیم پور ازغدی با اشاره به اینكه این امت در واقع از ورای 1400 سال پیش معرفی و رهبری می‌شود، اظهار كرد: امام حسین(ع) برای دعوت مردم به توحید سنگ تمام گذاشت و امروز صدای ایشان جهانی شده است.

وی با بیان اینكه شیعه واقعی كسی است كه با تأسی از امام حسین(ع) جهاد می‌كند، گفت: شیعه خطرپذیر و شهادت طلب است و شهادت برای شیعیان یك كرامت و فرصت است نه تهدید، چرا كه منطق شیعه این است كه اگر خداوند برای فرد احترام ویژه قائل شود، اجازه و افتخار شهادت را نصیبش می‌كند، همان‌طور كه در زیارت اربعین گفته شده امام حسین(ع) به كرامت خداوند دست یافت و به سعادت شهادت نایل گشت.

این استاد حوزه و دانشگاه با اشاره به اینكه شیعه فقط عزاداری نمی‌كند، جهاد نیز می‌كند، تصریح كرد: امام حسین(ع) قائد و مدافع است كه به مسیر شهادت رفت و ما پشت سر او حركت می‌كنیم .

وی با اشاره به اینكه هدف امام حسین(ع) بیدار كردن آدم خواب زده از خواب جهل بود و این همان بیداری اسلامی است برای ملت‌هایی كه حقوقشان پایمال می‌شود، افزود: ادامه دهنده راه امام حسین(ع) وقتی ارزش‌ها، حقیقت و عدالت به خطر افتاد، فقط تماشاگر نیست كه غصه بخورد، بلكه حركت می‌كند و مدافع حق ضعفا است و این درس محتوایی زیارت اربعین است كه امروز شیعیان با تاسی از آن در برابر ظالمان مقاومت می كنند.

عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی با بیان اینكه رسانه‌‌های دنیا راهپیمایی عظیم اربعین را سانسور می‌كنند، گفت: رسانه‌ها و متولیان آن ها می‌دانند كه این حركت ملت‌های دنیا را آگاه می‌كند، چرا كه دنیا وقتی حسین(ع) را بشناسد سرنوشتش عوض می‌شود.
رحیم‌پور با اشاره به اینكه شیعه لندنی به دنبال ایجاد شكاف و نفاق در شیعه است، گفت: آنان در پشت جبهه بین شیعیان شكاف ایجاد می‌كند و در جلوی جبهه با نمایش قمه زنی و مسخره كردن شیعه به نفاق و ریاكاری می‌پردازند.

وی افزود: براساس زیارت اربعین جبهه مقابل امام حسین(ع) خود فروخته‌هایی بودند كه خود و آخرت خود را فروختند، به طوری كه شمر 16 زیارت پیاده حج رفته بود و سرباز حضرت علی(ع) در جنگ با معاویه بود، اما به خاطر مقام دنیا خودفروشی كرد.

رحیم پور ازغدی با اشاره به اینكه در زیارت اربعین بر قاتل ظالم و تماشاچی بی طرف در روز عاشورا لعنت فرستاده می شود، تصریح كرد: كسانی كه امروز در برابر ظلم و استكبار بی‌طرف باشند و اندازه یك شعار هم كوتاهی ‌كنند، زیارت امام حسین(ع) بر آنان لعنت می‌فرستد.

عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی با بیان اینكه ما باید تا قیام امام زمان(عج) با یزیدیان در منطقه و جهان بجنگیم، خاطرنشان كرد: امروز نیز عده بسیاری از داعشی‌ها افراد فریب خورده و احمقی هستند كه گرفتار جهالت خود شده‌اند، به عبارتی عده‌ای دین خود را می‌فروشند و عده‌ای دیگر دنباله‌رو آن‌ها می‌شوند و در برابر حق می ایستند.

رحیم پور ازغدی با اشاره به سخنان گاندی رهبر انقلابی هند، ابراز كرد: گاندی وقتی انگلیسی‌ها را به طور رسمی از هند بیرون كرد، گفت «من هرچه دارم از حسین بن علی(ع) آموختم، چرا كه حسین با 72 تن یار از 30 هزار نفر نترسید.» پس اگر این پیام جهانی شود تمام حكومت‌های جهان زیر و رو خواهد شد.
عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی تصریح كرد: شیعه دو سلاح مظلومیت و شهادت را در اختیار دارد، این در حالی است كه همه جای دنیا مظلومیت و كشته شدن را نماد شكست می‌دانند، اما شیعه به بركت این دو سلاح توانسته مسیر تاریخ را تغییر دهد.

مطالب مشابه