logo logo
  • تاریخ انتشار:‌ 1395/08/02 - 12:00 ق.ظ
  • چاپ
در پياده‌روي اربعين به سنت‌هاي كشور ميزبان احترام بگذاريم

در پیاده‌روی اربعین به سنت‌های كشور میزبان احترام بگذاریم

مسئول بعثه مقام معظم رهبری در خراسان‌ جنوبی گفت: مراسم پیاده‌روی اربعین باید امام‌شناسی و فضائل اخلاقی را در زائران رشد داده و از این منظر آنان را یك گام در مباحث معنوی ارتقاء دهد.

حجت‌الاسلام مجتبی اوحدی، مسئول بعثه مقام معظم‌رهبری در خراسان‌جنوبی، امروز، یكم آبان‌ماه در كارگاه آموزشی سرگروه‌های زائران اربعین حسینی در خراسان‌ جنوبی گفت: مراسم پیاده‌روی تنها اختصاص به شیعیان ندارند بلكه جمع عظیمی از دیگر مذاهب و ادیان نیز در این برنامه حضور دارند.

وی اظهار كرد: مراسم پیاده‌روی اربعین تنها یك سفر زیارتی نیست بلكه هدف از آن رشد و ارتقاء معنوی ما است كه این مهم را با توجه به برخی از مؤلفه‌ها مثل خواندن مستمر قرآن( حدأقل روزی یك صفحه) به دست می‌آید.

مسئول بعثه مقام معظم رهبری در خراسان جنوبی بیان كرد: مراسم پیاده‌روی اربعین باید منجر به تقویت امام‌شناسی و رشد فضائل اخلاقی در ما شود و اگر در مسیر سفر با كاستی‌ها و كمبودهایی رو به رو می‌شویم با ایثار و از خودگذشتگی از آن بگذریم.

اوحدی ادامه داد: از دیگر مواردی كه در سفر پیاده‌روی اربعین باید آن را مد نظر قرار دهیم مراعات حقوق مردم كشور میزبان است، از این جهت باید سنت‌های عراقی‌ها را مورد احترام قرار داده و از توهین و مجادله با آن‌ها بپرهیزیم.

وی افزود: بدانیم كه بسیاری از دیگر مذاهب اسلامی نیز در این مراسم حضور دارند و برخی از آنان برای پذیرایی از زائران حسینی موكب‌هایی را تدارك‌ دیده‌اند و از این منظر از توهین به مقدسات دیگر مذاهب به شدت پرهیز كنیم.

مسئول بعثه مقام معظم رهبری در خراسان‌جنوبی گفت: مورد دیگری كه درمراسم پیاده‌روی اربعین باید مد نظر قرار گیرد، پرهیز از عزاداری‌هایی است كه موجب وهن مذهب شیعه می‌شود و برای اینكه چنین مسائلی به وجود نیاید بهتر است یك روحانی در هر كاروان وجود داشته باشد.

اوحدی یادآور شد: شاید در برخی از موارد پیاده‌روی موجب خستگی ما شود، اما آنچه حائز اهمیت است این نكته می‌باشد كه با افزایش صبر در خویش نگذاریم این خستگی موجب برخاشگری و بی‌احترامی ما به همسفران شود.

مطالب مشابه