logo logo
  • تاریخ انتشار:‌ 1395/08/02 - 12:00 ق.ظ
  • چاپ
اقدامات اورژانسي ايران براي پياده‌روي اربعين/ويزيت رايگان زائران در بيمارستان‌هاي عراق

اقدامات اورژانسی ایران برای پیاده‌روی اربعین/ویزیت رایگان زائران در بیمارستان‌های عراق

رییس مركز مدیریت حوادث و فوریت‌های پزشكی كشور تمهیدات اورژانس برای اربعین حسینی را تشریح كرد.

دكتر پیرحسین كولیوند در گفت‌وگو با ایسنا، ‌ درباره تمهیدات اورژانس كشور برای اربعین حسینی، گفت: در نشستی كه با مسئولین وزارت بهداشت عراق داشتیم، توافق‌ها و تفاهم‌نامه مشتركی برای ارائه خدمات بهتر در حوزه بهداشت و درمان به زائران اربعین صورت گرفت.

وی با بیان اینكه یكی از بحث‌های مهمی كه در پیاده‌روی اربعین باید مد نظر قرار گیرد، امنیت و سلامت زائران حسینی است، افزود: بر این اساس وزارت بهداشت تدابیر ویژه‌ای را در این زمینه هم در داخل كشور در مرزهای مهران، چزابه و شلمچه و هم تدابیر خاصی را در كشور عراق در نظر گرفته است.

كولیوند ادامه داد: در این راستا در داخل كشور ایران باید از مرز پاكستان و افغانستان تا مرزهای مهران، شلمچه و چزابه آماده باشیم و فعالیت‌هایمان در زمینه‌های بهداشتی، امدادرسانی و جاده‌ای را آغاز كنیم و حمایت‌های لازم را انجام دهیم.

وی با اشاره به حضور هلال احمر در طول سال در كشور عراق، اظهار كرد: از مركز پزشكی هلال‌احمر درخواست كردیم كه تولیت این كار را برعهده بگیرد و ما نیز در كنار هلال احمر كمك و خدمات‌رسانی خواهیم كرد.

۱۰۰۰ پزشك در اربعین ارائه خدمت می‌كنند

رییس مركز مدیریت حوادث و فوریت‌های پزشكی كشور با بیان اینكه امسال حدود ۱۰۰۰ نفر در گروه پزشكی و پیراپزشكی در شهرهای كربلا، نجف و در بین راه شلمچه تا نجف، نجف تا كربلا و مهران تا كربلا خدمات پزشكی و سلامت را ارائه می‌دهند، گفت: لازمه این كار این بود كه با وزارت بهداشت عراق هم هماهنگی و همفكری كنیم و از ظرفیت و پتانسیل آنها هم استفاده كنیم.

دكتر كولیوند افزود: بر همین اساس در این نشستی كه با مسوولان وزارت بهداشت عراق داشتیم، ‌ قرار شد كه نماینده‌های تام‌الاختیار دو كشور به بررسی سایر موارد بپردازند. در عین حال آنچه برایمان مهم بود، ‌ داشتن یكسری روادید برای همكاران‌مان در مرز ایران بود تا در صورت بروز اتفاق و حادثه بتوانند به سرعت در محل حادثه حاضر شوند و كار امدادرسانی و كمك به مصدومان را انجام داده و نسبت به جابجایی مصدومان اقدام كنند.

وی همچنین اظهار كرد: در عین حال دومین بحث ما در این نشست در زمینه اعزام تعدادی از آمبولانس‌ها و اتوبوس‌آمبولانس‌های ایران به كشور عراق بود كه لازمه فعالیت‌شان در كشور عراق، داشتن برگه‌های ویژه و مجوز تردد است. همچنین اعلام كردیم كه با توجه به تراكم جمعیت و ترافیك، باید برای تردد آمبولانس‌ها و اتوبوس‌آمبولانس‌ها، خط امدادی ویژه‌ای در نظر گرفته شده و یك مسیر استراتژیك طراحی شود تا بتوان بیماران و مصدومان را راحت‌تر منتقل كرد.

تیم بهداشت محیط ایران در عراق

دكتر كولیوند ادامه داد: در زمینه ارائه مشاوره‌های بهداشتی و سلامت نیز تیمی از بهداشت محیط و مبارزه با بیماری‌ها را به كشور عراق اعزام می‌كنیم و با آنها تفاهم كردیم كه بتوانند در شبكه‌های اجتماعی و صداوسیما حضور یافته و نظرات مشورتی خود را اعلام كنند. به طوریكه از هم‌اكنون بتوانیم نكات بهداشتی را آموزش داده و از بروز بیماری‌ها و مشكلاتی كه ممكن است به دلیل عدم رعایت بهداشت ایجاد شوند، پیشگیری كنیم. بنابراین برای ارائه مجوز این اقدامات قول‌هایی داده شده است.

ویزیت رایگان زائران اربعین در بیمارستان‌های عراق

رییس مركز مدیریت حوادث و فوریت‌های پزشكی كشور با بیان اینكه اتخاذ تدابیر لازم جهت اعزام آمبولانس هوایی و بالگرد در صورت نیاز از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است و در این زمینه نیز با عراق به تفاهم رسیده‌ایم، گفت: در عین حال سعی كردیم پذیرش بیماران در بیمارستان‌ها با سرعت بیشتری انجام شود. همچنین طی رایزنی با وزیر بهداشت عراق جهت رایگان شدن ویزیت زائران در اربعین در بیمارستان‌های عراقی، قرار شد كه ویزیت زائران به صورت رایگان انجام شود. البته در هفته‌های آینده نیز برای تبادلات بیشتر جلسه مشتركی را در یكی از شهرهای عراق برگزار خواهیم كرد.

كولیوند با بیان اینكه همچنین با عراق تفاهم كردیم تا یك "قرارگاه مشترك" در كربلا، نجف، كاظمین و سامرا داشته باشیم و بتوانیم در كنار گروه بهداشت كشور عراق با سرعت و همكاری بیشتری خدمات بهتری ارائه دهیم، گفت: بر این اساس در جلسات آینده تسهیل مسائل برای انجام راهپیمایی اربعین انجام می پذیرد.

وی با بیان اینكه باید توجه كرد كه میزان دارو و درمانی كه برای ایام اربعین استفاده می‌شود، با حج قابل قیاس نیست، گفت: البته از آنجایی كه راهپیمایی اربعین حسینی بزرگترین تجمع انبوه دنیا است كه در هیچ جای دنیا هیچ تجمع انبوهی به این شكل و اندازه نیست و تجمعی است كه حدود ۲۰ تا ۲۶ میلیون زائر در آن حضور دارند، حجم دارو و تجهیزات با تعداد نیرویی كه برای راهپیمایی عظیم اربعین حسینی ارسال می‌شود با زمان حج قابل قیاس نیست. همچنین نیروهایی كه برای اربعین در نظر گرفته شده‌اند از بهترین نیروهایی هستند كه چند ظرفیتی بوده و هركدام در چند زمینه در حوزه پزشكی و درمان مهارت دارند. بنابراین تدابیر بسیار خوبی در داخل كشور در نظر گرفته شده است و كادر خوبی هم بین دو كشور وجود دارد.

كولیوند در عین حال افزود: همچنین درمانگاه‌های بسیار مناسبی هم در مسیر جاده‌ای در راهپیمایی مهران تا نجف و شلمچه و مناطق مورد نیاز، در نظر گرفته شده است و با همكاری سایر دستگاه‌ها در آنجا بیمارستان‌های صحرایی ایجاد می‌شود و اتوبوس‌آمبولانس‌ها هم در طول این مسیرها مستقر می شوند.

وی با بیان اینكه وزارت بهداشت علاوه بر افزایش ظرفیتی كه در حالت عادی ایجاد می‌كند، پایگاه‌ها و بیمارستان‌های سیاری را هم ایجاد می‌كند، اظهار كرد: بر این اساس فوریت‌های پزشكی به جدیت فعالیت‌هایش چند برابر خواهد شد و علاوه براین كه باید آمادگی شرایط عادی را داشته باشد، باید در مرز افغانستان و پاكستان تا مرزهای مهران، شلمچه و چزابه خدمت‌رسانی مناسبی انجام پذیرد .

كولیوند با بیان اینكه از شهر ایلام تا مهران به ازای هر ۱۰ كیلومتر و بعضا به ازای هر پنج كیلومتر، یك آمبولانس مستقر می شود و به ازای هر چند كیلومتر نیز یك اتوبوس آمبولانس مسقر می‌شود و در خود مرز تعداد آمبولانس‌های بیشتری استقرار می‌یابند، گفت: فوریت‌های پزشكی با تمامی ظرفیت خود در این پیاده‌روی حضور دارند و در حوزه سلامت كاملا با مسؤلیت وزارت بهداشت، ‌ خدمت‌رسانی خواهیم كرد .

وی اظهار كرد: بنابراین امسال نسبت به سال گذشته به طور حتم، هم ظرفیت بیشتری ایجاد شده است و هم نیروی انسانی افزایش یافته و هم امكانات بیشتری برای خدمات بهتر به زائران حسینی ارائه خواهد شد.

مطالب مشابه