logo logo
  • تاریخ انتشار:‌ 1395/08/01 - 12:00 ق.ظ
  • چاپ
در ایام اربعین يك‌هزار و ۲۰۰ نفر از شهرداري مشهد به كربلا اعزام مي‌شوند

در ایام اربعین یك‌هزار و ۲۰۰ نفر از شهرداری مشهد به كربلا اعزام می‌شوند

رئیس ستاد دائمی اربعین حسینی شهرداری مشهد گفت: نخستین كاروان اعزامی شهرداری مشهد با یك‌هزار و دویست نفر ۱۷ آبان ماه جاری به كربلا اعزام می‌شود.

سید وحید موسویان در نشست خبری ستاد دائمی عراق و اربعین حسینی كه در شهرداری مشهد برگزار شد با بیان اینكه شهرداری مشهد برای دومین سال متوالی اراده و تجربه حضور در عرصه جهانی اربعین را دارد و بیش از سه ماه است كه ستاد خود را تشكیل داده و آماده ارائه خدمات در ایام اربعین است، اظهار كرد: نخستین ستاد رسمی در خراسان رضوی، ستاد اربعین شهرداری مشهد است كه بنا به دستور شهردار مشهد، این ستاد به ستاد دائمی اربعین تبدیل شده است.

وی با اشاره به اینكه نخستین كاروان اعزامی با یك‌هزار و ۲۰۰ نفر در ۱۷ آبان ماه جاری حركت خود را به طرف كربلا آغاز می‌كند، افزود: بودجه ستاد دائمی اربعین به میزان چهار میلیارد تومان است كه در چهار عرصه تخصصی شامل؛ حمل و نقل، اسكان، خدمات شهری و پاك بانان هزینه می‌شود.

رئیس ستاد دائمی اربعین حسینی شهرداری مشهد با بیان اینكه تعداد ۲۲۰ طلبه از حوزه علمیه به ارائه خدمات فرهنگی می‌پردازند، گفت: امسال تعداد ۶۰۰ نفر برای پاك بانی و كمك به پاك سازی دو نقطه در عراق اعزام می‌شوند كه ۵۵۰ نفر در نجف برای نظافت اطراف حرم و یك كاروان مستقل ۵۰ نفری اطراف حرم كاظمین را نظافت می‌كنند.

وی با بیان اینكه در طول دو ماه تعداد هشت كمیته فعال شده است كه بین دو تا ۲۰ نفر عضو دارند، ادامه داد: كاروان حمل و نقل شامل ۲۰۰ دستگاه اتوبوس است، همچنین ۶۰۰ نفر خدمات شهری، ۳۵۰ نفر در حمل ونقل، ۱۰۰ نفر در مواكب در كاروان‌ها خدمت رسانی می‌كنند و پیوست بهداشتی، درمانی، امنیتی، اطلاع رسانی، تبلیغی و رسانه‌ای برای تمامی كمیته‌ها، پیش بینی شده است.

موسویان در رابطه با ناوگان حمل و نقل اظهار كرد: حدود هفت و نیم درصد از ناوگان اتوبوس‌رانی خراسان رضوی را برای سرویس دهی به زائران اربعین در نظر گرفته‌ایم كه با مدیریت و برنامه ریزی صورت گرفته، مشكل و كمبودی را در سرویس حمل و نقل اتوبوس‌رانی خراسان رضوی نخواهیم داشت، همچنین این كاروان پنج روز قبل از ۲۵ صفر به مشهد بر می‌گردد.

وی با بیان اینكه اسكان تعداد ۳۰ هزار نفر را باید مهیا كنیم، تصریح كرد: به تعداد قابل توجهی پتو نیاز داریم كه در این راستا نیازمند مشاركت‌های مردمی هستیم.

رئیس ستاد دائمی اربعین حسینی شهرداری مشهد، با اشاره به اینكه امسال نیز آستان قدس رضوی در خدمت رسانی به زائران اربعین بسیار پر رنگ جلوه كرده است، گفت: بیشتر فعالیت آستان قدس در مرز مهران است و امید داریم با همكاری و مساعدت آستان قدس رضوی كاستی‌های سال گذشته كاروان اعزامی به نجف، رفع شود.

وی با اشاره به اینكه برای اربعین اصالت قائل هستیم و كلمه اربعین بار معنایی بالایی دارد و یك اتفاق ویژه و ستودنی است، افزود: پنج سال پیش در چنین روزهایی، تنها ۳۰۰ هزار زائر از ایران به عراق مشرف می‌شد اما در یك زمان كوتاه سه، چهار ساله با یك سیر صعودی این رقم به بیش از سه میلیون زائر رسیده است، كه این یك معجزه و اتفاق كم نظیر است.

موسویان اربعین را بی نظیرترین حادثه معنوی تاریخ بشریت دانست كه هیچ مكتب فكری و مذهبی نمی‌تواند این حادثه را رقم بزند و عنوان كرد: این معجزه مظهر قدرت نرم مكتب سیدالشهدا است كه تا امروز از سراسر ایران بدون هیچ حادثه‌ای مدیریت شده است و خدا این اراده را رقم می‌زند.
 

مطالب مشابه