logo logo
  • تاریخ انتشار:‌ 1395/07/29 - 12:00 ق.ظ
  • چاپ
ميهمان نوازي از ايلام تا كربلا

میهمان نوازی از ایلام تا كربلا

استاندار ایلام از آمادگی این استان برای پذیرایی از زائران راهپیمایی بزرگ اربعین حسینی در كشور عراق خبر داد و گفت: تمامی مسئولین این استان آماده اند كه میهمان نوازی به یاد ماندنی را در استقبال و بدرقه زائران اربعین از خود به یادگار بگذارند.

محمدرضا مروارید روز سه شنبه در حاشیه بازدید از سازمان خبرگزاری جمهوری اسلامی (ایرنا) در گفت و گو با خبرنگار اجتماعی ایرنا، این مطلب را عنوان كرد.

وی در پاسخ به این سئوال كه مهم ترین برنامه های استانداری ایلام برای تسهیل در تردد زائران راهپیمایی بزرگ اربعین در مرز مهران چیست، گفت: با نگاهی گذرا به آمار تردد زائران اربعین از مرز بین المللی مهران در سال های گذشته می توان به مردم اینگونه گزارش داد كه در سال 1392، 160 هزار نفر، سال 1393، 540 هزار نفر، سال 1394، یك میلیون و 300 هزار نفر و برای سال جاری نیز با پیش بینی 20 تا 30 درصدی امكان دارد كه این میزان به بیش از 2میلیون زائر برسد.

استاندار ایلام ادامه داد، در آمار تردد خروجی زائران اعزامی به عتبات عالیات از مرز مهران فقط در 10 روز نخست ماه محرم 1438 هجری قمری شاهد یك رشد 60 درصدی بودیم و امسال نیز با توجه به استقبال مردم در سفر به شهرهای زیارتی كشور عراق، افزایش تردد از مرز مهران برای انجام زیارت اربعین حسینی را پیش بینی می كنیم.

مروارید با بیان اینكه به منظور خدمات رسانی به زائران اربعین حسینی از استان ایلام به شهرهای مقدس عراق اقدامات مناسبی از سوی دستگاه های مختلف این استان انجام شده است، توضیح داد، از آنجایی كه گروهی از زائران اربعین حسینی با حدود 100 هزار خودروی سواری و شخصی و حدود 40 درصد دیگر نیز با وسایل حمل و نقل عمومی به ویژه اتوبوس های مسافربری به این استان و شهرستان مرزی مهران عزیمت می كنند برای پارك خودروهای آنان پاركینگ های متعددی به اندازه كافی پیش بینی كرده ایم تا این گروه از زائران هنگام ورود و خروج به این استان با مشكلاتی مواجه نشوند.

وی اضافه كرد، همچنین به منظور ایمن سازی تردد زائران اربعین حسینی به كشور عراق جاده های ورودی و خروجی به استان ایلام و شهر مرزی مهران را تقویت كرده و توانسته ایم حدود 20 تا 30 كیلومتر از جاده ایلام به مهران را چهار بانده كنیم كه این كار با جدیت در حال انجام است.

استاندار ایلام همچنین از آماده سازی زائرسراها برای اسكان اضطراری و موقت زائران اربعین حسینی در این استان خبر داد و گفت: در این راستا هم استانداری ایلام و هم سایر دستگاه های اجرایی و خدمات رسان مستقر در این استان از جمله سازمان حج و زیارت یا زائرسراهایی را ساخته اند یا مانند سپاه پاسداران انقلاب اسلامی فضاهایی را به منظور اسكان زائران اربعین حسینی ورودی و خروجی به این استان را پیش بینی كرده اند.

وی با اشاره به اینكه با همكاری تمامی دستگاه های متولی و مسئول در استان ایلام در پذیرایی و خدمات رسانی به زائران اربعین حسینی،نسبت به سال های گذشته بهتر است، گفت: تمامی اقدامات در زمینه های ارائه خدمات متنوع انتظامی، بهداشت و درمان، تغذیه، امنیتی و رفاهی برای تردد آسان این زائران فراهم شده است.

مروارید اظهار كرد،برای تسهیل در تردد زائران اربعین حسینی 100 گیت ورودی و خروجی در پایانه مرزی مهران پیش بینی شده تا در حداقل زمان، امكان خروج و ورود زائران اربعین حسینی فراهم شود و هیچ مشكلی برای تردد زائران از این پایانه مرزی وجود نداشته باشد و اگر كمبودی باشد به سرعت از سوی مسئولان مرتبط جبران می شود.

وی با بیان اینكه تنها مشكل ما در خدمات رسانی به زائران اربعین حسینی در استان ایلام حضور و تجمع افرادی است كه نه گذرنامه و نه ویزای ورود به كشور عراق دارند، گفت: به منظور كنترل ورود این افراد به استان ایلام برنامه هایی را پیش بینی كرده ایم كه با همكاری نیروی انتظامی از ادامه حركت این افراد در مبادی ورودی استان، پایانه مسافربری به سمت مرز جلوگیری به عمل خواهد آمد.

استاندار ایلام تاكید كرد: از زائران عتبات عالیات متقاضی خروج از كشور درخواست می كنیم با توجه به افزایش حجم ترددها در ایام محرم و صفر نسبت به دیگر ایام سال، با صبر و حوصله مسئولان اجرایی و عوامل پلیس گذرنامه و مقامات ذی صلاح را در ارائه خدمات یاری كنند.

مروارید همچنین از حضور سازمان های خدمات رسانی همچون جمعیت هلال احمر، اورژانس 115 و بهزیستی برای خدمات رسانی به زائران اربعین حسینی در این استان خبر داد.

محمدرضا مروارید استاندار ایلام روز سه شنبه از خبرگزاری جمهوری اسلامی(ایرنا) بازدید كرد.

وی در جریان این بازدید ضمن دیدار و گفت و گو با محمد خدادی مدیرعامل خبرگزاری جمهوری اسلامی، از بخش های مختلف ایرنا دیدن كرد.

استاندار ایلام از بخش های مختلف ایرنا همچون گروه اخبار صوتی و تصویری، اخبار خارجی و اخبار داخلی دیدن كرد و در جریان روند تهیه و تولید اخبار و گزارش های خبری، تصویری و انتشار آن ها بر روی خروجی های مختلف این سازمان قرار گرفت.

مطالب مشابه