logo logo
  • تاریخ انتشار:‌ 1395/07/29 - 12:00 ق.ظ
  • چاپ
نام نويسي 340 هزار نفر در سامانه سماح

نام نویسی 340 هزار نفر در سامانه سماح

معاون امور حج و زیارت سازمان حج و زیارت گفت: تا سه شنبه شب شمار ثبت نام كنندگان سفر اربعین حسینی در سامانه سماح از 340 هزار نفر گذشت.

 حمید محمدی با اشاره به اینكه پیش بینی ها حاكی از آن بود كه پس از تاسوعا و عاشورای حسینی شمار ثبت نام كنندگان افزایش یابد، افزود: این روزها تعداد مراجعان به سایت «سماح» بسیار بیشتر شده است.

وی با تاكید بر اینكه صدور روادید سرعت گرفته است،گفت: ما منتظر بودیم طبق برنامه ریزی های قبلی دفاتر كنسولی عراق زودتر از این در 12 استان ایران مستقر شوند اما این دفاتر بتازگی مستقر شده و برخی نیز هنوز به طور كامل شروع به كار نكرده اند اما به محض فعال شدن همه مراكز با كمك سفارت عراق، روادید افراد با سرعت بیشتر و فقط به فاصله چند روز از ارائه مدارك، صادر و گذرنامه افراد تحویل می شود.

محمدی در خصوص مهلت نام نویسی در سامانه «سماح» افزود: با توجه به اینكه روز اربعین «20 صفر» است به صورت تقریبی تا حدود 5 روز قبل از اربعین ، سامانه سماح فعال است البته تا زمانی كه سفارت و كنسولگری های عراق و دفاتر موقت كنسولی، روادید صادر كنند این سامانه فعال خواهد بود.

معاون سازمان حج و زیارت گفت: توصیه می كنیم علاقه مندان به تشرف زیارت اربعین سریعتر در سامانه سماح به نشانی www.samah.haj.ir ثبت نام كنند و تاكید می كنیم كسانی كه گذرنامه شان اعتبار ندارد سریعتر برای تمدید گذرنامه اقدام كنند تا بتوانند در زمان مناسب به خیل راهپیمایان اربعین بپیوندند.

وی با اشاره به اینكه اعزام زائران از سه مرز شلمچه، چزابه و مهران صورت می گیرد، افزود: در سال های گذشته بیشتر رفت و آمد از مرزمهران بوده است اما با توجه به امكانات مرزهای شلمچه و چزابه این امكان نیز فراهم شده تا كسانی كه سامانه، مرز مهران را برای آنها مشخص كرده است بتوانند از مرز شلمچه یا چزابه هم سفر كنند .

محمدی با تاكید براینكه همه امورمربوط به مقدمات اعزام باید از طریق سامانه «سماح » انجام شود، گفت: در هیچ مقطعی، هیچ وجهی به صورت دستی و نقدی دریافت نمی شود وحتی هزینه روادید و بیمه باید از طریق درگاه های اینترنتی در سامانه سماح پرداخت شود، بنابراین افراد مطمئن باشند كه در هر سامانه ثبت نامی اگر از آنها تقاضای وجه دستی شود، ثبت نامشان مطمئن نیست.

مطالب مشابه