logo logo
  • تاریخ انتشار:‌ 1395/07/28 - 12:00 ق.ظ
  • چاپ
جزئيات آمادگي مرز شلمچه براي زايران اربعين

جزئیات آمادگی مرز شلمچه برای زایران اربعین

اعضای یازده كارگروه ستاد اربعین می گویند: همه امور برای میزبانی از زائران اربعین حسینی در مرز بین المللی شلمچه مهیاست.

همایش پیاده‌روی اربعین حسینی در سال‌های اخیر با استقبال باشكوهی مواجه شده است، استقبالی پرشور كه از حماسه‌ای بزرگ خبر می دهد و حالا مرز بین‌المللی شلمچه - دروازه ورود تشیع به كشور – آماده استقبال از زائران اربعین حسینی در محرم 1438 است.

مسئولان كشوری ، استانی و شهرستانی با همدلی كامل و با بسیج امكانات، بهتر از سال‌های گذشته راه‌های تسهیل در امور زائران را از زمین و دریا مهیا كرده اند.

راه‌اندازی ستاد مركزی اربعین حسینی

ستاد مركزی اربعین با هدف كاهش كاستی های سال گذشته ، تأمین امكانات متعادل در بین مواكب و جلوگیری از اتلاف هزینه راه‌اندازی شد. این ستاد به‌ عنوان یك ستاد راهبردی، برای خدمت‌رسانی به زائران در خارج از مرز هم آمادگی دارد.

مسئولیت ستاد اربعین در كشور از سال گذشته به وزارت كشور در سطح كلان، استاندار در سطح استان و فرمانداران در سطح شهرستان محول شد كه با توجه به واقع شدن شلمچه در محدوده خرمشهر، فرماندار ویژه خرمشهر به عنوان رئیس ستاد اربعین تعیین شده است.

منطقه آزاد اروند پشتیبان ستاد اربعین

اسماعیل زمانی مدیرعامل سازمان منطقه آزاد اروند می گوید: هیات‌ مدیره برای بسیج امكانات منطقه آزاد اروند جهت پشتیبانی ستاد اربعین حسینی و خدمت‌رسانی به زائران در مرز شلمچه مصمم است و برای رفع چالش‌های موجود در مسیر زائران اربعین حسینی، سهم خود را ادا می‌كند.

ظرفیت اسكان بیش از 8 هزار نفر در مرز شلمچه

به گفته فرماندار ویژه خرمشهر، ظرفیت اسكان موقت زائران اربعین حسینی در موقعیت‌ موكب‌های تعیین‌شده 5 هزار نفر و در یادمان شلمچه 3 هزار نفر برآورد شده كه پیش از اربعین ایجاد می‌شود. ولی الله حیاتی با بیان اینكه وزارت كشور ظرفیت تردد دو میلیون زائر را از مرز شلمچه در نظر گرفته است، گفت: عبور روان، آسان و توام با امنیت باید در اولویت خدمات رسانی به زائران اربعین در شلمچه قرار گیرد.

او همچنین گفت: 5 رام قطار برای جابجایی زائران سراسر كشور تا نقطه صفر مرزی شلمچه در نظر گرفته شده است.

پایانه مسافری و گیت‌های گذرنامه در مرز شلمچه

پایانه مسافری مرز بین المللی شلمچه با افزایش گیتهای خروجی میزبان زائران كربلای معلی خواهد بود.

جمال حمیدی مدیر پایانه مرزی شلمچه می گوید: سالن این پایانه در 7 هزار و 500 مترمربع مساحت به 32 گیت خروجی مجهز است و روزانه برای تردد بیش از 100 هزار زائر امكانات دارد.

این در حالیست كه پارسال روزانه 50 هزار نفر از این پایانه تردد می كردند.

بیش از ۲۵۰ موكب پذیرای زائران

امسال بیش از ۲۵۰ موكب پذیرای زائران هستند.

از سال گذشته فرمانداری های ماهشهر، آبادان، امیدیه، منطقه آزاد اروند و چهار استان معین اصفهان، بوشهر، فارس و هرمزگان در خدمات رسانی های مرز شلمچه همكاری دارند.

شهرداری تهران نیز امسال در مرز شلمچه موكب راه اندازی خواهد كرد .

هیاتهای بهبهان، رامهرمز، شادگان و تعدادی از هیئت های اهواز از جمله دانشگاه علوم پزشكی و سپاه در موكب آبادان حضور دارند.


پذیرش 40 هزار خودرو در توقفگاه شلمچه

با اختصاص 50 هكتار از زمینهای منابع طبیعی به پاركینگ خودرویی شلمچه ، هم اكنون شلمچه برای پذیرش 40 هزار خودرو ظرفیت دارد.

زائران می توانند در امنیت كامل خودروی خود را در مرز شلمچه متوقف و پس از بازگشت از كربلای معلی آن را دریافت كنند.

امكانات رفاهی – درمانی در مرز شلمچه

امكانات استراحت، بهداشتی، درمانی، اسكان، پذیرایی و كمك های اولیه برای زائران مهیاست.

امسال تمام مواكب مستقر در شلمچه شناسنامه دار هستند.

آشپزخانه های مركزی كه در این ایام به امر پخت و پز مبادرت می كنند، كارت سلامت دارند و كارگروه بهداشت دانشكده علوم پزشكی آبادان بر كاركرد آنها نظارت می كند.

بیش از 150 نیروی خدماتی شهرداری، خدمت‌رسانی تا نقطه صفر مرزی را عهده‌دار شده اند.

دو پایگاه درمانی موقت مجهز به دارو، تخت بستری، امكانات درمان سرپایی ، آمبولانس و اتوبوس اورژانس در مرز شلمچه تدارك دیده شده است.

راه اندازی فیبر نوری، ایستگاههای تقویت فشار آب، راه اندازی دو دكل اپراتورهای تلفن همراه و كنترل مسیر از طریق دوربینهای مدار بسته از دیگر امكانات رفاهی محسوب می شود.

استقرار دفتر معین صدور ویزا در آبادان

عزیزالله شهبازی فرماندار ویژه آبادان می گوید: دفتر معین صدور ویزا در ایام نزدیك به اربعین در كنسولگری عراق در آبادان مستقر می شود. این دفتر به منظور سهولت دریافت ویزا و با هدف كاهش ازدحام شهروندان راه اندازی خواهد شد.

صدور «ویزای اربعین» در مرزها محال است

مدیركل امور مرزی وزارت كشور از اینكه ویزای اربعین به هیچ عنوان در مرزها صادر نمی شود گفت و گفت: كسانی كه در ایام اربعین حسینی قصد سفر به عتبات عالیات دارند باید ویزای خود را از طریق نام‌نویسی در سامانه سماح و بر اساس تدابیر در نظر گرفته شده دریافت كنند.

مجید آقابابایی تاكید كرد: موضوع لغو ویزا نیز صحت ندارد.

وزیر كشور: زائران توقف خود را كوتاه كنند

وزیر كشور در سفر به شلمچه امكانات موجود در این مرز را مطلوب ارزیابی كرد و گفت: امنیت در همه مرزهای خروجی به عراق برقرار است.

رحمانی فضلی از زائران اربعین حسینی خواست، با كوتاه كردن مدت توقف خود در شهرهای نجف و كربلا ، ثبات امنیت را بیشتر و از ازدحام جمعیت پیشگیری كنند.


"زائران اربعین حسینی سفر به خیر، زیارت قبول"

مطالب مشابه