logo logo
  • تاریخ انتشار:‌ 1395/07/28 - 12:00 ق.ظ
  • چاپ
قشقاوي: نگراني امنيتي خاصي درباره راهپيمايي اربعين نداريم

قشقاوی: نگرانی امنیتی خاصی درباره راهپیمایی اربعین نداریم

معاون وزیر خارجه با بیان این كه برای شركت زائران ایرانی در راهپیمایی بزرگ اربعین به لحاظ امنیتی و انتظامی نگرانی خاصی نداریم، تأكید كرد: محال است كه امسال به كسی بدون ویزا اجازه داده شود كه به عراق وارد شود.

حسن قشقاوی، معاون كنسولی، پارلمانی و امور ایرانیان وزیر خارجه در گفت‌وگو با ایسنا، با اشاره به فعالیت ستاد مركزی اربعین و كمیته‌های مختلف آن، اظهار كرد: مسوولیت كمیته سیاسی و كنسولی این ستاد بر عهده وزارت امور خارجه است و خوشبختانه ما امسال توانسته‌ایم بهتر از سال گذشته در این زمینه عمل كنیم.

او با بیان این كه در حال حاضر صدور ویزا برای شركت در راهپیمایی اربعین حسینی در سفارت عراق در تهران و هم‌چنین كنسولگری این كشور در كرمانشاه و هم‌چنین شهرهای مشهد و اهواز آغاز شده است، ادامه داد: قرار است دفاتر صدور ویزا در 12 منطقه دیگر در كشور آغاز به فعالیت كنند و به طور كلی در 16 نقطه ویزا برای شركت در راهپیمایی اربعین حسینی صادر خواهد شد.

قشقاوی ادامه داد: 12 دفتر مورد اشاره فعالیت خود را در عرض دو، سه روز آینده آغاز می‌كنند. هیأت‌هایی از كشور عراق به این منظور به تهران آمده‌اند و دفاتر آن‌ها از سوی سازمان حج و زیارت برای انجام این موضوع تجهیز شده است.

وی با اشاره به برنامه‌ریزی‌های صورت گرفته در كشور برای حضور مناسب مردم در اربعین حسینی، گفت: امسال به خوبی برنامه‌ریزی‌های لازم انجام شده و جای نگرانی نداریم اما مردم عزیزمان نیز باید در این راستا همكاری‌های لازم را انجام دهند. از جمله این كه درخواست برای صدور ویزا را به روزهای آخر موكول نكنند.

این مقام وزارت امور خارجه با بیان این كه بهترین راه برای اقدام جهت شركت در راهپیمایی اربعین حسینی مراجعه به سایت سامانه «سماح» است، افزود: كسانی كه قصد حضور در این راهپیمایی را دارند باید حتماً جهت درخواست ویزا اقدام كنند و این موضوع را به موقع انجام دهند و از موكول كردن آن به روزهای آخر خودداری كنند.

او گفت: كسی نباید به امید این باشد كه بدون ویزا به سر مرز بیاید و بخواهد از مرز بدون ویزا عبور كند. امكان فیزیكی این موضوع وجود ندارد و از دیگر سو تمهیدات مناسبی در نظر گرفته شده كه اجازه داده نشود كه فردی بدون ویزا از مرز خارج شود و من به عنوان مسوول كمیته سیاسی و كنسولی ستاد اربعین تأكید دارم كه محال است كه امسال كسی بدون ویزا اجازه خروج از كشور و رفتن به مرز عراق را پیدا كند.

قشقاوی با تأكید بر این كه زوار با گرفتن ویزا به قانون كشور عراق احترام می‌گذارند و یكی از واجبات احترام به قانون است، ادامه داد: وقتی زائران از طریق سایت سامانه سماح برای دریافت ویزا اقدام كنند دیگر ما با مباحثی مثل جعل ویزا روبه‌رو نخواهیم شد.

معاون وزیر امور خارجه، تصریح كرد: مسوولان مربوطه تلاش كردند وظایف خود را در این ارتباط به نحو احسن انجام دهند و اكنون نوبت مردم است كه همكاری‌های لازم را داشته باشند تا این موضوع به نحو مناسب به پیش برود.

قشقاوی در پاسخ به این سوال كه با توجه به آغاز عملیات آزادسازی موصل در عراق از دست نیروهای تروریستی داعش، آیا نگرانی خاصی در ارتباط با امنیت زائران وجود دارد و آیا اقدامات لازم برای امنیت آن‌ها اندیشیده شده است؟ گفت: همان‌طور كه پیش از این اشاره كردم ستاد مركزی اربعین متشكل از چند كمیته است كه یكی از این كمیته‌ها، كمیته انتظامی و امنیتی است.

وی ادامه داد: در مجموع از لحاظ امنیتی و انتظامی نگرانی خاصی نداریم. سال گذشته موصل در اشغال تروریست‌ها بود و امسال عملیات آزادسازی آن آغاز شده و طبق اخبار منتشر شده این عملیات تاكنون موفقیت‌آمیز بوده است.

او ادامه داد: امیدواریم با تمهیدات در نظر گرفته شده اتفاق خاصی ایجاد نشود و ما نگرانی خاصی نیز نداریم و مسأله اصلی برای ما در حال حاضر این است كه مردم گرفتن ویزا را به روزهای آخر موكول نكنند و در این ارتباط هرچه زودتر اقدام كنند.

مطالب مشابه