logo logo
  • تاریخ انتشار:‌ 1395/07/27 - 12:00 ق.ظ
  • چاپ
آمادگي خوزستان براي استقبال از زئران اربعين

آمادگی خوزستان برای استقبال از زئران اربعین

مرزهای خوزستان هم اكنون آماده استقبال از روزهای پر تب و تابی است كه زائرانی از سراسر ایران برای حضور در مراسم باشكوه اربعین حسینی در كربلا آنها رقم می زنند.

 تا چند روز دیگر در هر مسیری در خوزستان كه قدم می گذاری فقط بوی عاشقی به مشام می رسد، عطری كه دل‌انگیز و سرمست از كربلاست و رد پایی كه نشان از دلدادگی لایتناهی كربلاییان دارد، تا چند روز آینده دیگر شمیم «منیت» به مشامت نمی‌رسد و تا دوردست‌ها فقط صدای یكرنگی افراد پیر و جوان و مرد و زن است كه با در دست گرفتن یك پرچم متبرك از رنگ سرخ شهادت كربلا را نمایان و مسیری را دنبال می‌كنند كه به منزلگه عشاق می‌رسد.

خیل عظیم كربلاییان امسال نیز بنا به رسم دیرینه عاشقی‌شان به اباعبدالله‌الحسین(ع) و خاندان مطهرش، دل به دریایی مقدس در مرزهای كشور زده، با پای بندگی، قدم در خاك كربلا می‌گذارند تا ندای یكرنگی عشق و بندگی‌ خود را به این خاندان به اثبات برسانند.

هر ساله درست همین حوالی است كه كاروان های عشق راهی كربلای معلی می شوند تا خالصانه و از نزدیك برای نخستین و یا چندمین بار مرقد آقا اباعبدالله الحسین(ع) را زیارت كنند و جان و دلی تازه تر. كاروان های چند نفره و یا چند صد نفره با عزمی راسخ و عشقی لبریز از نام و یاد شهدای دشت كربلا، دل را رهسپار مرز و دیاری می كنند كه جز با نوای «یا حسین» شنیده نمی شود.

هر ساله در ایام محرم و صفر، زمزمه های باز شدن مرز كربلا از سوی مرز شلمچه و چذابه شنیده می شود و مسئولان در تكاپو برای برنامه ریزی اقدامات لازم در این خصوص می شوند تا این سفرهای زیارتی به سهولت انجام پذیرد و مشكلی گریبانگیر زائری نشود. زائران نیز از اقصی نقاط كشور در انتظار چنین روزهایی هستند و از كوله باری كه بر دوش داشته و بار سفری كه بسته اند به خوبی می توان حال و هوایشان را دریافت.

البته زوار كم و بیش با مشكلاتی هم مواجه می شوند كه رفع این موانع با سیاست های مسئولان، گاهی زود و گاهی با تاخیری غیرقابل انتظار روبه رو می شود اما با وجود همه این خستگی ها، عاشقان اباعبدالله دست از تصمیمشان برای عزیمت به كربلا برنمی دارند و بسیاری پیاده و تعدادی هم سواره به سوی حرم امام حسین(ع) عازم می شوند.

در همین راستا مسئولان نیز با تكاپو و تلاش شبانه‌روزی برای رفع مشكلات ریز و درشت زوار دست از كار نكشیده و تا جایی كه ممكن است راه را برای پیاده‌های منزلگه عشق و امید هموار می سازند.

به توصیه های پلیس عمل شود

در همین زمینه معاون اجتماعی فرماندهی انتظامی خوزستان با تشریح توصیه های مختلف برای زائران عتبات عالیات از آنها خواست به این توصیه ها عمل كنند.

«سرهنگ علی قاسمپور» اظهار كرد: از تمامی زائران عتبات عالیات تقاضا داریم كه هنگام اعزام از تحویل گذرنامه و مدارك هویتی و كارت ملی به افراد ناشناس جدا پرهیز كنند. همچنین در صورت مفقود شدن مدارك مذكور، مراتب را در اولین فرصت به مراجع ذیصلاح اعلام و تقاضای صدور المثنی كنند تا ضمن پیشگیری از سوءاستفاده احتمالی افراد سودجو، مسئولیتی متوجه آنها نشود.

مطالب مشابه