logo logo
  • تاریخ انتشار:‌ 1395/07/26 - 12:00 ق.ظ
  • چاپ
راديو اربعين اول آبان شنيدني مي‌شود/اعلام فركانس‌هاي ايران و عراق

رادیو اربعین اول آبان شنیدنی می‌شود/اعلام فركانس‌های ایران و عراق

رضا كوچك زاده تهمتن مدیر رادیو اربعین از جزییات این شبكه رادیویی كه اول آبان ماه راه اندازی می شود، سخن گفت.

رضا كوچك‌زاده تهمتن در گفتگو با خبرنگار مهر با اشاره به راه اندازی رادیو اربعین كه سال ۹۴ برای اولین بار شكل گرفت، گفت: ما تجربه خوب و موفقی از سال گذشته داشتیم كه این شبكه رادیویی به همت معاونت صدا راه اندازی شد و حالا با توجه به اهمیت معنوی این مراسم، معاونت صدا امسال هم بر آن شد تا برای پوشش هرچه بهتر اخبار و اطلاعات مربوط به حضور گسترده زائران «رادیو اربعین» را راه اندازی كند.

از اول آبان تا ۱۰ آذر دوره فعالیت رادیو اربعین

وی درباره زمان راه اندازی رادیو اربعین عنوان كرد: رادیو اربعین از روز شنبه اول آبان مصادف با ۲۰ محرم به صورت رسمی كار خود را آغاز می كند و پایان ماه صفر یعنی دهم آذرماه به كار خود پایان می دهد.

مدیر رادیو اربعین با اشاره به عملكرد این شبكه اعلام كرد: ما آخرین اقدامات دستگاه ها و نهادهای خدمات رسان به زائران را پوشش می دهیم و اطلاع رسانی لحظه به لحظه از اخبار مربوط به این تجمع میلیونی را ارایه می كنیم. در واقع تداركات و اطلاعاتی را كه زائران در طول سفر خود به آن نیازمند هستند، به آنها ارایه می كنیم.

پخش ۲۴ ساعته در سراسر كشور، نجف اشرف و كربلا

كوچك‌زاده تهمتن اضافه كرد: پخش رادیو اربعین ۲۴ ساعته است و نكات لازم را به صورت خبر، گزارش و گفتگو اطلاع رسانی می كند. مخاطبان می توانند رادیو اربعین را روی موج اف ام ردیف ۹۵.۵ مگاهرتز در تهران دریافت كنند. موج این شبكه در استان ها نیز از طریق صداوسیمای استان ها اعلام می شود. ما امسال توانستیم با تلاش همكاران در بخش فنی معاونت صدا، رادیو اربعین را به صورت سراسری پخش كنیم چون سال گذشته فقط در تهران و استان های مرزی كشور این شبكه دریافت می شد.

وی با اشاره به دیگر موج های این شبكه رادیویی عنوان كرد: مخاطبان می توانند از طریق دستگاه های ستاپ باكس، گیرنده های دیجیتال و اپلیكیشن تلفن همراه این شبكه را دریافت كنند با تلاش همكاران فنی رادیو اربعین، این شبكه در نجف اشرف روی موج اف ام ردیف ۹۱/۹ مگاهرتز و در كربلای معلی روی موج اف ام ردیف ۹۰/۹ مگاهرتز قابل دریافت است. همچنین مخاطبان می توانند برای تعامل بیشتر با شماره ۳۰۰۰۹۵۵ با ما در ارتباط باشند و از طریق تلفن ها و شبكه های اجتماعی سخنان خود را به گوش ما برسانند.

آموزش مكالمه عربی و آداب و احكام سفر

این مدیر رسانه‌ای درباره ماموریت های رادیو اربعین اظهار كرد: ماموریت این شبكه اطلاع رسانی است كه در قالب ۱۲ باكس خبری شامل ۴ باكس مشروح خبری و ۸ باكس غیرمشروح ارایه می شود.

مدیر رادیو اربعین با اشاره به برنامه های روتین این شبكه یادآور شد: پخش روزانه دعای عهد بعد از اذان صبح و دعای ندبه بعد از اذان صبح روزهای جمعه، پخش سخنرانی هایی از وعاظ معروف، سخنان كوتاه وعاظ در باكس های مختلف، پخش مستندهای رادیویی ویژه اربعین، نمایش های رادیویی ویژه این ایام، مباحث كارشناسی در زمینه تبیین فلسفه اربعین و پیاده روی آن، مباحثی درباره دلایل اهمیت زیارت اربعین و تفسیر فرازهایی از زیارت اربعین، آداب و احكام زیارت، امنیت و بهداشت سفر، فضایل قرائت قرآن كریم در سفر اربعین، تفسیر فرازهایی از زیارت وارث و فرزاهایی از زیارت جامعه كبیره، آموزش مكالمه، كلمات و اصطلاحات پركاربرد عربی كه در سفر لازم خواهند بود و پخش ترتیل روزانه یك صفحه از قرآن كریم از برنامه های روتین ما در این ایام هستند.

وی در پایان به دیگر برنامه های رادیو اربعین اشاره كرد و گفت: پخش مداحی، مراثی و روضه خوانی های مرتبط با محرم و اربعین از برنامه های ویژه ماست و ما در این شبكه با یاران حضرت اباعبدالله(ع) و شهدای كربلا و همچنین تاریخ اربعین آشنا می شویم. در كنار ارتباط با مسئولان و اعضای كمیته های عالی ۱۳ گانه اربعین ۹۵ گزارش های مردمی از سطح شهر تهران و مراكز استان ها و شهرستان ها را داریم.

مطالب مشابه