logo logo
  • تاریخ انتشار:‌ 1395/07/26 - 12:00 ق.ظ
  • چاپ
خدمات رايگان اينترنت به زائران پياده‌ اربعين ارائه مي‌شود

خدمات رایگان اینترنت به زائران پیاده‌ اربعین ارائه می‌شود

خدمات رایگان اینترنت به زائران پیاده‌ اربعین ارائه می‌شودمعاون وزیر ارتباطات گفت: اپراتورهای ایرانی و عراقی تلفن همراه در طول مسیر پیاده‌روی اربعین خدمات اینترنت را به‌طور رایگان در اختیار زائران قرار می‌دهند.

محمدجواد آذری جهرمی در گفتگو با خبرنگار مهر، با اشاره به اینكه سال گذشته بیش از ۱۶ میلیون زائر در پیاده‌روی روز اربعین حضور داشتند كه سهم ایرانی اسلامی از آن دو میلیون نفر بوده است، گفت: امسال با توجه به مشكلات به‌وجود آمده توسط حكومت عربستان در جلوگیری از سفر مردم مسلمان ایران به حج عمره و تمتع و همچنین عشق و ارادت ایرانیان به ائمه اطهار(ع)، به نظر می‌رسد حضور در مراسم اربعین رشد ۵۰ درصدی داشته باشد.

مسئول كمیته ارتباطات اربعین با اشاره به تمهیدات انجام شده برای تسهیل در شرایط ارتباطی زائران، گفت: در برنامه‌ریزی‌هایی كه با هماهنگی ستاد عتبات عالیات، وزارت كشور و اپراتورهای مخابراتی انجام شد این خدمات در دو بخش عمده به زائران عرضه می‌شود.

وی ادامه داد: بخشی از این خدمات در رابطه با مقوله ارتباطات رومینگ و ارتباطات بین‌الملل دو كشور بوده كه در این راستا، سال گذشته با اتصال فیبرنوری موفق شدیم این ارتباط را بعد ازمدت‌ها به‌طور مستقیم و بدون استفاده از كشور ثالت برقرار كنیم كه این مهم در كیفیت ارتباطات تاثیر بسزایی داشته است.

آذری جهرمی با اشاره به هماهنگی اپراتورها در موضوع رومینگ، به توسعه شبكه اپراتورهای عراقی نیز اشاره كرد كه با توجه به استقبال گسترده مردم برای شركت در پیاده‌روی اربعین، توسعه كیفیت شبكه توسط اپراتور عراقی انجام می‌شود.

وی با اشاره به پوشش كامل سرویس رومینگ توسط اپراتورهای ایرانی در مرزهای زمینی، خاطرنشان كرد: ارتباطات دیتا و صوت در نقاط مرزی شلمچه و استان ایلام برقرار بوده و برای ارتباط مناسب زائران در مسیر حركت آنها قرار می‌گیرد.

مسئول كمیته ارتباطات اربعین با اشاره به اینكه آنچه مازاد این موضوع انجام شده در بحث فرهنگ‌سازی همایش اربعین است كه در این راستا سال گذشته شاهد سكوت رسانه‌های غربی بودیم، گفت: استفاده از ظرفیت فضای مجازی برای پوشش ابعاد این همایش بزرگ در سطح دنیا در نظر گرفته شده و به همین خاطر تسهیل دسترسی زائران به سرویس اینترنت مد نظر قرار گرفته است.

سرویس وای فای مسیر نجف به كربلا

وی به سرمایه‌گذاری یكی از شكرتهای مخابراتی ایران و یكی از شركت‌های عراقی برای ارائه سرویس وای‌فای در مسیر نجف به كربلا اشاره كرد و اظهارداشت: جدا از فراهم شدن خدمات نسل سوم اپراتورهای عراقی، خدمات وای فای نیز به صورت مجانی و در طول مسیر در اختیار زوار است.

معاون وزیر ارتباطات ادامه داد: به دلیل محدودیت تكنولوژی و حجم گسترده ارتباطات احتمال كاهش كیفیت اینترنت در ساعات شب وجود دارد.

وی عنوان كرد: یكی از اپراتورهای ایرانی مسئولیت ساخت برنامه‌های كاربردی موبایلی برای زوار اربعین را بر عهده دارد كه در این راستا ضمن اعلام فراخوان تا كنون حدود ۹۰ ایده در زمینه‌های مختلف از جمله ادعیه، خدمات گمشدگان، اطلاعات دارویی و عمومی دریافت كرده است.

آذری جهرمی با اشاره به اینكه مهلت ارسال این ایده‌ها تا ۳۰ مهرماه اعلام شده و پس از پایان این مهلت و با نظر كمیته داوری تعداد پنج ایده برتر انتخاب می‌شود، گفت: ساخت این ایده‌ها توسط شركت مذكور مورد حمایت قرار می‌گیرد.

معاون وزیر ارتباطات همچنین با اشاره به تشكیل كمیته جانبی شركت‌های ارائه كننده خدمات اینترنت در كمیته ارتباطات اربعین نیز گفت: وظیفه این شركت‌ها ارائه خدمات از جمله اطلاع‌رسانی در حوزه بهداشت و سلامت به زائران است.

وی ادامه داد: این شركت‌ها در طول مسیر با راه‌اندازی مراكز آی سی تی، به ارائه خدمات مختلف در حوزه فناوری هستند.
 

مطالب مشابه