logo logo
  • تاریخ انتشار:‌ 1395/07/25 - 12:00 ق.ظ
  • چاپ
 142 هزار زائر دهه نخست ماه محرم از مرز مهران رفت و آمد كردند

142 هزار زائر دهه نخست ماه محرم از مرز مهران رفت و آمد كردند

در دهه نخست ماه محرم طی روزهای 12 تا 23 مهر جاری 142 هزار و 335 زائر از طریق مرز بین المللی مهران بین ایران و عراق رفت و آمد كردند.

نورالله دلخواه  گفت : 61 هزار و 449 نفر از این تعداد وارد ایران و 80 هزار و 886 زائر نیز از طریق مرز مهران از كشور خارج شده اند.
وی ادامه داد: 30 هزار و 193 نفر از این تعداد نیز زائر اتباع بیگانه بوده اند.

مدیركل راهداری و حمل و نقل جاده ای استان ایلام همچنین به اقدامهای انجام شده در ورودی شهر و پایانه مرزی مهران اشاره و بیان كرد: یكی از مشكلات پارسال نبود توقفگاه برای ناوگان عمومی و اتوبوس بین شهری بود لذا كارهای مناسبی برای رفع این مشكل صورت گرفت.

وی از ساخت سه مكان به عنوان توقفگاه ناوگان اتوبوس بین شهری و درون شهری در این ایام خبر داد و گفت: این توقفگاهها نقش موثری در ساماندهی و مدیریت درست حمل و نقل زائران با اتوبوس دارد.

دلخواه طرح توسعه روشنایی معابر در پایانه، توسعه آبرسانی، افزایش سرویسهای بهداشتی در مرز و شهر مهران را از دیگر برنامه های اجرا شده برای ایام اربعین حسینی امسال اعلام كرد.

وی همچنین از افزایش گیتهای ورود و خروج در پایانه مرزی مهران خبر و ادامه داد: گیتهای پایانه مرزی مهران از 18 مورد به 96 گیت افزایش یافه كه بطور قطع نقش مهمی در سهولت رفت و آمد زائران عتبات عالیات دارد.

مدیركل راهداری و حمل و نقل جاده ای استان ایلام همچنین گفت: تداركات كافی در زمینه وسایل نقلیه عمومی برای جا به جایی زائرین عتبات عالیات پیش از برگزاری كنگره بزرگ اربعین حسینی با فراخوان صورت می گیرد و در این خصوص از ظرفیت سایر استانها همانند سال گذشته استفاده خواهد شد.

مرز بین المللی مهران در جنوب باختری و فاصله 90 كیلومتری شهر ایلام كانون اصلی آمد و شد گردشگران مذهبی كشورهای عراق و ایران است.

در شرایط عادی بطور میانگین روزانه شش هزار زائر ایرانی و عراق از این گذرگاه مرزی سفر می كنند.

امنیت بالا و نزدیكی به شهرها و مكانهای مقدس عتبات عالیات و بغداد پایتخت عراق از مهمترین عوامل استقبال و انتخاب مهران به عنوان گذرگاه زائران است.

هر سال در اربعین حسینی و میلیون زائر سوگوار ایرانی و شیعه خارجی برای شركت در راهپیمایی اربعین از مرز رسمی و بین المللی مهران راهی عراق می شوند.

مطالب مشابه