logo logo
  • تاریخ انتشار:‌ 1395/07/20 - 12:00 ق.ظ
  • چاپ
 معاون وزير كشور: تصويب دستورالعمل نحوه تردد اتباع افغانستان به عراق در ايام اربعين

معاون وزیر كشور: تصویب دستورالعمل نحوه تردد اتباع افغانستان به عراق در ایام اربعین

معاون امنیتی و انتظامی وزیر كشور گفت: اطلاعات همه زائران به منظور امكان سازی تسهیل تردد زائران اربعین به كشور عراق و پیشگیری از ایجاد ترافیك در برخی از مرزها به ویژه مرز مهران، باید در سامانه سماح ثبت شود.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی الاربعین به نقل از پایگاه اطلاع رسانی وزارت كشور، در هفدهمین جلسه ستاد مركزی اربعین حسینی كه در محل وزارت كشور برگزار شد، دستورالعمل نحوه تردد اتباع افغانستان به عراق در ایام اربعین حسینی به تصویب رسید.

حسین ذوالفقاری معاون امنیتی و انتظامی وزیر كشور و رئیس ستاد مركزی اربعین حسینی اظهار داشت: بر اساس توافقات انجام شده با طرف عراقی در خصوص نحوه تردد اتباع كشور افغانستان در ایام اربعین 1395 و در چارچوب هماهنگی های بین دستگاه های ذیربط، دستورالعمل مشخصی در این زمینه تدوین شد كه در جلسه هفدهم ستاد به تصویب رسید.

ذوالفقاری با اشاره به اینكه بر اساس این توافق، مقرر شده است كه اتباع خارجی مجاز و دارای اقامت قانونی در كشور اجازه تردد به كشور عراق را در ایام اربعین منحصراً از مرز شلمچه داشته باشند، افزود: اطلاع رسانی در این خصوص و جزئیات نحوه تردد اتباع افغانستان در ایران كه دارای كارت آمایش و یا گذرنامه هستند، از هفته آینده انجام خواهد شد.

عبور و مرور زائرین از مرز سومار- مندلی برای امسال منتفی است.

رئیس ستاد مركزی اربعین حسینی (ع) درخصوص استفاده از مرز سومار- مندلی برای ایام اربعین گفت: با توجه به اینكه دو طرف برای ایجاد زیرساخت ها و تامین امنیت زائران، فرصت كافی برای ایجاد آمادگی های لازم را در اختیار نداشتند، بر اساس بررسی ها و تصمیم ستاد مركزی اربعین، عبور و مرور از مرز سومار برای مراسم اربعین سال جاری منتفی است.

در جلسه هفدهم ستاد مركزی اربعین همچنین گزارش كمیته زیرساخت این ستاد در خصوص آخرین وضعیت آمادگی ها از جمله در خصوص اصلاحات در دست اقدام در راه های ارتباطی استان های خوزستان و ایلام و همچنین زیرساخت های ارتباطی و خدماتی، ملزومات ساختمانی و زیر بنایی امداد و نجات و خدمات اضطراری ارائه و تصمیمات لازم اتخاذ شد.

ذوالفقاری با تأكید بر اینكه هدف ستاد مركزی اربعین در سال جاری، كاهش نسبی مشكلات در مقایسه با سال گذشته است اضافه كد: همچنان تأكید ما بر تشویق و ترغیب مردم به حضور در مراسم اربعین از طریق ثبت نام در 'سامانه سماح' (سامانه اعلام شده توسط سازمان حج و زیارت) است و در هر صورت اطلاعات همه زائرین علیرغم دریافت ویزای عراق از طرق مختلف، می بایست توسط زائرین یا شركت های دخیل در دریافت ویزای عراق، در سامانه سماح وارد شود.

مطالب مشابه