logo logo
  • تاریخ انتشار:‌ 1395/07/20 - 12:00 ق.ظ
  • چاپ
حجت الاسلام و المسلمين قاضي عسكر: عاشورا اجازه نداد اسلام مسخ شده درجامعه رواج پيدا كند

حجت الاسلام و المسلمین قاضی عسكر: عاشورا اجازه نداد اسلام مسخ شده درجامعه رواج پیدا كند

نماینده ولی فقیه درامور حج وزیارت با تبیین پیام نهضت حسینی تصریح كرد: عاشورا مانع ازادامه انحراف درجامعه شد و نگذاشت كه اسلام مسخ شده توسط بنی امیه درجامعه رواج پیدا كند.

حجت الاسلام والمسلمین سید علی قاضی عسكركه درآستانه فرارسیدن تاسوعا و عاشورای حسینی درجمع كاركنان بعثه مقام معظم رهبری وسازمان حج وزیارت سخن میگفت، تصریح كرد: عاشورا و نهضت حسینی بركات فراوانی را برای مكتب اهل بیت داشته و فرصت های زیادی را برای ما فراهم كرده است تا بتوانیم از این مكتب مترقی و پویا به خوبی استفاده كنیم.

وی با اشاره به اینكه كلمات منسوب به ابوسفیان ومعاویه حاكی از آن است كه آنها می خواستند نامی ازاسلام حقیقی باقی نماند، افزود: اگر نهضت عاشورا نبود دشمن، اسلام حقیقی را دفن كرده و از بین برده بود.

نماینده ولی فقیه درامورحج وزیارت با اشاره به عرضه اسلام تحریف شده به جامعه درزمان معاویه ، اضافه كرد: فریب كاری ، حیله گری ، دورویی و نفاق نمونه كارهای معاویه بود كه خود را الگوی اسلام معرفی می كرد.

وی با اشاره به اینكه معاویه درخطابه هایش مردم را به تقوی دعوت و گاهی حتی گریه می كرد، گفت: مردم در آن زمان نمی توانستند تشخیص دهند كه این گریه فریب است و یا از خوف خداست و به همین دلیل خیلی ها از افراد جامعه كه درك درستی از اوضاع نداشتند فریب فتنه ها و توطئه های آنها را می خوردند.

وی تاكید كرد: عاشورا جلوی ادامه این انحراف را گرفت و نگذاشت كه آن اسلام مسخ شده درجامعه رواج پیدا كند.

حجت الاسلام والمسلمین قاضی عسكردرادامه با اشاره به شكل گیری حركت و قیام عاشورا بدست فرزند رسول خدا افزود: شیعه وسنی مكرر این حدیث را از پیامبر نقل كردند كه "الْحَسَنُ وَ الْحُسَیْنُ سَیِّدَی شَبَابِ أَهْلِ الْجَنَّة" همه این دو بزرگوار را بعنوان سرور و سالار جوانان بهشت می شناختند و حضرت هم برتكیه به این نكته عنایت داشتند.

نماینده ولی فقیه با اشاره به اینكه درحدیثی امام حسین (ع) می فرمایند: انسان مومن زمانی كه می بیند به حق عمل نمی شود واز باطل نهی نمی گردد باید وارد عرصه شود و از جانش برای فاع از اسلام مایه بگذارد، اظهار داشت: برای انسان شكست است كه با ظالمان كنار بیاید و درپناه ظالمان بماند تا چند روز بیشتر زندگی كند.

وی درادامه به دوردوم مناظره های داوطلبان ریاست جمهوری آمریكا اشاره كرد و افزود: كسانی كه می خواهند رئیس جمهورآمریكا شوند محور مناظره شان انحرافات اخلاقی است كه هر دو به آن گرفتارند و علیه هم افشاگری می كنند، آیا انسان از زندگی در چنین كشوری احساس ننگ نمی كند؟

حجت الاسلام والمسلمین قاضی عسكر یكی از بركات مهم عاشورا را احیای دین حقیقی و ارزش های الهی دانست و گفت : عاشورا نگذاشت دین حقیقی از بین برود و به بركت این عزاداری ها باید احیای دین ر ا استمرار بخشیم.

نماینده ولی فقیه با اشاره به اینكه در شرایط كنونی برگزاری جلسات و عزاداری ها مهم است لزوم طرح مسایل مورد نیازجوانان در این ایام را یادآور شد و افزود: جوانی كه ازجلسه امام حسین خارج می شود باید درسی از درسهای عاشورا را فراگرفته باشد وبه آن عمل كند و خود را پیروآن حضرت بداند.

وی تاكید كرد: برخورد احساسی با دین دوام نخواهد داشت و باید شعارها و شورها تبدیل به شعور شود تا بتوان در برهه های مختلف از آن استفاده كرد.

حجت الاسلام والمسلمین قاضی عسكربا اشاره به اینكه رژیم شاه هم مجلس روزه برگزارمی كرد و خطیب فریب خورده ای هم به منبر می رفت، افزود: آنچه دنیا با آن مشكل دارد احیای دین در پرتو جلسات و عزاداری هاست، امام حسین می فرمایند: "اَنَا اَدْعُوكُمْ اِلى كِتابِ اللّهِ وَ سُنَّهِ نَبِیِّهِ، فَاِنَّ السُنَّهَ قَدْ اُمیتَتْ، وَ اِنَّ الْبِدْعَهَ قَدْ اُحْیِیَتْ" ]من شما را به كتاب خداو سنّت پیامبرش فرا مى خوانم، چرا كه (این گروه) سنّت پیامبر را از بین برده و بدعت (در دین) را احیا كردند[ تمام تلاش ابی عبدالله براین است كه سنت ها را احیاء كند، جلوی بدعتها را بگیرد و از مسخ دین جلوگیری كند تا از بیان مطالب غیر واقعی جلوگیری شود و مردم با تبعیت از ایشان به مسیر صحیح هدایت شوند.

نماینده ولی فقیه درامور حج وزیارت با اشاره به شعارها و الگوهای عاشورا گفت: ما اگراخلاق حسین بن علی ، فضایل اباالفضل العباس ، علی اكبر ، زینب كبری و امام سجاد و یاران امام در كربلا را بیان كنیم و ازعلی اكبریك الگوبرای جامعه بسازیم جوان ما این الگو را رها نخواهدكرد و به سراغ الگوهای دیگر نخواهد رفت.

وی با ابراز تاسف ازبعضی مطالب منتشر شده در فضای مجازی در باره برآورده شدن برخی درخواستهای نادرست توسط ائمه ، تاكید كرد: این افراد با دین چكارمی كنند ، آیا می خواهند باردیگر دین را بمیرانند و جوانان ما را منحرف كنند ، آیا فضایل ائمه كم است كه دنبال اینگونه مطالب دروغ می روند؟

حجت الاسلام والمسلمین قاضی عسكرهمچنین از طرح شدن برخی سبك های جدید درعزاداری ها كه موجب استهزاء دین می شود ابراز نگرانی كرد وگفت: باید احساس خطر كرد و با اینگونه عزاداری ها برخورد نمود چرا كه عزاداری های امام حسین (ع) برای احیاء دین بود.

وی با تاكید براینكه دراین مسیرهمه باید احساس مسئولیت كنند، افزود: چه كسی گفته است كه مداحی درعزاداری ها اصل است هدف احیای دین وبیان معارف اسلامی است و باید ازاین فرصت ها استفاده كرد و به جوانانی كه درعزاداری ها حضورمی یابند دین را آموخت.

نماینده ولی فقیه اضافه كرد: جلسات عزاداری باید الهام بخش نهضت عاشورا باشد و به جوان ها و مردم برای ادامه راه حسین بن علی الگو بدهد و ما موظف هستیم این راه را ادمه دهیم همچنان كه امام می فرمایند این نهضت در طول تاریخ ادامه خواهد یافت.

وی در پایان ازعلی اكبر بعنوان الگوبرای جوانان نام برد و گفت: علی اكبرزمانی كه پدرشان حسین بن علی (ع) می فرمایند: ما برحق هستیم، شهادت در راه خدا را افتخار می داند و دنیا و زندگی دیگر برای او بی ارزش است.

 

وی افزود: صحنه هایی كه درمقاتل درباره گفتگوی امام حسین و فرزندش ونحوه شهادت علی اكبر نقل شده است ، نشان می دهد این صحنه ها برای بیان مظلومیت اهل بیت به دنیاست تا هیچ كس نتواند آن را نادیده بگیرد.

مطالب مشابه