logo logo
  • تاریخ انتشار:‌ 1395/07/14 - 12:00 ق.ظ
  • چاپ
هشدارسازمان حج و زيارت به زائران اربعين؛ زائران مداركشان را به دفاتر غير معتبر ندهند

هشدارسازمان حج و زیارت به زائران اربعین؛ زائران مداركشان را به دفاتر غیر معتبر ندهند

سازمان حج و زیارت با صدور اطلاعیه ای نسبت فعالیت مجموعه های غیر مجاز در خصوص سفر اربعین هشدار داد.

در متن اطلاعیه این سازمان آمده است : بر اساس مصوبه ستاد مركزی اربعین تنها مسیر دریافت ویزای اربعین سامانه سماح است اما متاسفانه عده ای با تشكیل موسسات موقت و غیر مجاز با هدف كسب منافع و سوء استفاده از احساسات پاك مذهبی مردم شریف سعی دارند با وعده ارائه ویزا و بیمه ارزان قیمت، در روند متمركز و منظم ساماندهی زائران اخلال ایجاد نمایند.

در اطلاعیه سازمان حج ضمن هشدار به مشتاقان زیارت اربعین در خصوص مراجعه به مراكز نامعتبر و غیرمجاز ، عنوان شده است: متأسفانه طی هفته های گذشته شاهد بودیم برخی مجموعه‌های فرصت‌طلب با ادعای اخذ روادید از سفارت عراق اقدام به صدور ویزای جعلی برای زائران عتبات نموده بودند كه از عزیمت این گروه از زائران به عراق جلوگیری به عمل آمد و آن عزیزان به كشور بازگردانده شدند. از این رو به مشتاقان زیارت اربعین نیز در خصوص واگذاری گذرنامه ها و مدارك شان به مجموعه های نامعتبر و غیر مجاز و خطر سوء استفاده احتمالی از مدارك آنان هشدار داده می شود.

در این اطلاعیه با بیان اینكه تسهیل در روند صدور ویزای زائران اربعین تنها یكی از قابلیت های سامانه سماح است، بیان شده است: سامانه سماح بمنظور تسهیل و نظم بخشی به حركت انبوه مشتاقان زیارت اربعین و پیشگیری از سرگردانی زائران در مرزهای كشور در ایام منتهی به اربعین طراحی و توسعه یافته تا زائران در قالب یك برنامه زمان بندی مشخص و با در نظر گرفتن پیش بینی های لازم شامل دریافت ویزا، پوشش بیمه ای و درمانی در چارچوبی قانونمند به این سفر معنوی اعزام شوند و از طرفی منافذ هر گونه سوء استفاده احتمالی فرصت طلبان محدود گردد.

در اطلاعیه سازمان حج و زیارت با تأكید بر اینكه مشتاقان زیارت اربعین ثبت نام در سماح را به روزهای پایانی موكول نكنند، آمده است: متقاضیان زیارت اربعین برای دریافت ویزا از مراجعه مستقیم به سفارت و كنسولگری های كشور عراق خودداری نمایند و صرفاً از طریق دفاتر مجاز زیارتی كه لیست آن در سامانه سماح و سایت سازمان حج و زیارت اعلام شده، اقدام نمایند.

دراین اطلاعیه با اشاره به اینكه هزینه دریافت ویزای عزیمت به عراق در ایام اربعین از سوی دولت عراق 40 دلار تعیین شده كه در سامانه سماح بصورت ریالی با نرخ روز بانك مركزی بصورت سیستمی محاسبه و دریافت می شود، تاكید شده است: لازم است مشتاقان زیارت اربعین در خصوص پوشش بیمه ای ارزان تر كه از سوی برخی مجموعه ها پیشنهاد می گردد كه قطعا خدمات محدودتری دارد، دقت لازم را داشته باشند و فریب وعده ویزا و بیمه ارزان را نخورند.

در این اطلاعیه آمده است: بر اساس مصوبات ستاد مركزی اربعین سازمان حج و زیارت تنها متولی ثبت نام و هماهنگی اخذ روادید زائران اربعین است و امسال بر اساس تصمیم گیری این ستاد، موضوع اسكان ، تغذیه و تداركات زائران اربعین در ایران و عراق به ستاد بازسازی عتبات واگذار شده است.

در پایان این اطلاعیه نیز یادآوری شده است: ضمناً دیگر هزینه های سفر زائران شامل بیمه و خدمات پزشكی نیز از طریق درگاه اینترنتی پرداخت خواهد شد و نیاز به پرداخت وجه نقد چه بصورت ارزی و یا ریالی نخواهد بود.
 

مطالب مشابه