logo logo
  • تاریخ انتشار:‌ 1395/07/07 - 12:00 ق.ظ
  • چاپ
زيارت اربعين در آستانه ورود به فهرست ميراث جهاني در يونسكو

زیارت اربعین در آستانه ورود به فهرست میراث جهانی در یونسكو

مركز پژوهش و مطالعات كربلا وابسته به آستان مقدس حسینی از تلاش اش برای درج زیارت اربعین در فهرست میراث جهانی در سازمان یونسكو خبر داد.

مركز پژوهش و مطالعات كربلا وابسته به آستان مقدس حسینی از تلاش اش برای درج زیارت اربعین در فهرست میراث جهانی در سازمان یونسكو خبر داد.

عبد الامیر القریشی رئیس این مركز گفت: ما تلاش می كنیم تا زیارت اربعین را به عنوان جزئی از میراث عراق در سازمان یونسكو به ثبت برسانیم.

وی افزود: وزارت خارجه ایران و مشاوره فرهنگی آلمان در انجام این موضوع حمایت می كنند.

قریشی تاكید كرد: این مرگز هماهنگی گسترده ای با مقامات خارج از عراق اروپا و آسیا، مثل دانشگاه آلمان و مركز میراث آلمان داشته است.

مراكز فكری خواستار بررسی پدیده زیارت اربعین در تمام جوانب خدماتی، پزشكی، اجتماعی، اقتصادی و اعتقادی شد تا این گردهمایی ادامه یابد و مشكلات مقابل روی زائرین حل شود و ارزش های انسانی تقویت گردد.

این اقدامات در موازات آمادگی آستان مقدس حسینی برای استقبال از ماه محرم و صفر كه شاهد حضور میلیونی مسلمانان برای زیارت عاشورا و اربعین امام حسین (علیه السلام) خواهد بود، صورت می گیرد.

مركز مطالعات و پژوهش كربلا كنفرانسی را در روز شنبه برگزار كرد كه حدود 80 شخصیت علمی و دانشگاهی و نمایندگان دولت و اتحادیه ها و سازمان های مدنی حضور یافتند. در این نشست یادداشت تفاهمی بین مركز و دفتر هیئت وزیران و سازمان های جامعه مدنی به امضا رسیده است. هم چنین این مركز با دانشگاه های كربلا، بغداد، المستنصریه، دیالی و دانشكده مهندسی الخوارزمی بعلاوه مركز مطالعات استراتژیك وابسته به دانشگاه كربلا همكاری دارد.

شایان ذكر است كه مركز پژوهش و مطالعات كربلا اولین مركز پژوهشی عراق است كه از سازمان علمی، فرهنگی و تربیتی ملل متحد (یونسكو) مجوز و گواهی رسمی دارد.
 

مطالب مشابه