logo logo
  • تاریخ انتشار:‌ 1395/07/03 - 12:00 ق.ظ
  • چاپ
هدف زیارت اربعین حکومت ولایت و امامت

هدف زیارت اربعین حکومت ولایت و امامت

جلسه بررسی مسائل پیرامون اربعین حسینی با حضور مدیرحج و زیارت استان و هیات همراه، مسئول نمایندگی بعثه مقام معظم رهبری استان اصفهان، امام جمعه خوانسار و گلپایگان، فرماندار شهرستان ، بخشدار گلپایگان و جمعی از مسئولین برگزار شد.

بنا به گزارش پایگاه اطلاع رسانس الاربعین  حجت الاسلام و المسلمین فقیهی مسئول نمایندگی بعثه مقام معظم رهبری در استان اصفهان هدف از برگزاری این جلسه را به برگزاری بهترین زیارت با به حداقل رساندن مشکلات سالهای قبل برشمرد و بیان داشت باید در راستای چگونگی و مراحل ثبت نام اطلاع رسانی درستی انجام دهیم.

همچنین زاهدی مدیر حج و زیارت استان اصفهان  نیز گفت: سازمان حج و زیات سامانه ای را جهت ثبت نام زائرین فعال نموده که در آن گروه بندی و حتی تاریخ و زمان اعزام نیز مشخص خواهد شد و حدود ۱۸۰۰۰۰ نفر برای صدور هر ویزا هزینه خواهد شد که اعتبار هر ویزا ۲۰ می باشد و ورود و خروج افراد باید از یک مرز صورت پذیرد.

در ادامه امام جمعه گلپایگان نیز ضمن گرامیداشت یاد شهدای منا افزود: مسئولیت کار اربعین و ستاد باید خوب شفاف سازی شود و اطلاعات دقیق و درست به مردم داده شود و از پراکنده گویی پرهیز شود ، مسئولیتها مشخص شود و تقسیم کار انجام شود تا تخلفات سالهای قبل کاهش یابد. وی تاکید کرد  وقتی این کار نهادینه می شود که محکم  و جدی بگیریم .

وی به خصوصیت غیر دولتی بودن زیارت اربعین اشاره داشت و گفت: اربعین باید بصورت مردمی برگزار شود و نهادهای قانونی فقط باید برنامه بدهند و نظارت داشته باشند مانند موکبها که مردمی است و با  کلاهبرداران نیز برخورد جدی صورت پذیرد . اسماعیلی پیشنهاد داد که در داخل ایران نیز موکب هایی طراحی شود.

خواجه کریمی امام جمعه شهرستان نیز هدف و محتوای زیارات اینگونه بیان داشت: در محتوای زیارات توجه خداوند به این است که مردم را متصل به امام و حاکمیت آن بر مردم نماید. باید مردم با را با حکومت ولایت و امات آشنا کنیم تا تاثیر آن را ببینیم و این بستگی به آموزش و معرفتی دارد که کسب می نمایند. وی تصریح کرد باید از ظرفیت اربعین برای بصیرت و آگاهی بخشی معرفتی استفاده نمود با وجود فرقه های که در عراق بسیار است زائر باید  معارفی را بشناسد.

خواجه کریمی به آمار قابل توجهی از اتصال مردم به گروه داعش اشاره داشت و احتمال وجود سیاست های امریکا  در ورود و خروج آسان به خاک عراق را عنوان نمود و با توجه به وجود شیادان با هدف منفعت طلبی و کسب سود تاکید نمود باید زائر شناخت اجمالی معرفتی داشته باشد تا بیشترین بهره را ببرد چرا که مهمترین هدف زیارت اربعین حکومت ولایت و امامت است.

فرماندار نیز در این جلسه ضمن خیرمقدم به میهمانان و تبریک عید غدیر گفت: سال گذشته مردم حماسه ای را خلق کردند که در جهان بی نظیر بود که عصبانیت استکبار را به دنبال داشت و اکنون در فکر ضربه زدن هستند و می طلبد که با همت و دقت بیشتر مراقبت نماییم چرا که امنیت کشور را تهدید می کند . وی اذعان نمود : می توان با دقت عمل برنامه ریزی خوبی داشت و کار را به هیات های مذهبی سپرد چرا که با وجود بحث تفرقه در شیعه در هر کاروان روحانی وجود دارد که می تواند مردم ار راهنمایی کنند.

شفعتی افزود: در این کنگره عظیم دستگاههای مختلفی درگیر هستند از جمله حمل و نقل، بهداشت ، هلال احمر و ... که باید از همراهی و همدلی بین مسئولین بهترین استفاده را ببریم و نگرانی ما در آنطرف مرز است که نوجوان و جوان ما آسیب فکری ببیند و درخواست داریم اعداد و ارقام برای مردم از طریق رسانه ها و...  شفاف سازی شود.

همچنین اعضای حاضر در این جلسه نیز نقطه نظرات خود را بیان داشتند و عناوینی همچون : توجیه نمودن مردم  قبل از اعزام ، نظم و انضباط در کار و رفع ابهامات ، استفاده از حمل و نقل داخل کشور از ایران تا نجف و برگشت از کربلا ، برگزاری برنامه فرهنگی در داخل شهرستان،برگزاری کلاس برای رانندگان اتوبوس و گذاشتن سی دی های آموزشی با محتوای باید ها و نباید ها و مسائل امنیتی و بهداشتی و ... . ایجاد موکب ویژه خوانساریها، چاپ بروشور در خصوص موارد فرهنگی و بهداشتی و... . و همچنین ارائه راهکار برای رفع مشکلات  برگشت زائر به لحاظ سرویس دهی و کمبود امکانات  مطرح شد.

 

مطالب مشابه