logo logo
  • تاریخ انتشار:‌ 1395/06/31 - 12:00 ق.ظ
  • چاپ
عيد غدير، قضيه رهبري جامعه اسلامي است/همه ارزشها در علي(ع) جمع است

عید غدیر، قضیه رهبری جامعه اسلامی است/همه ارزشها در علی(ع) جمع است

هم‌زمان با عید سعید غدیر خم، عید امامت و ولایت، و عیدُاللهِ‌الاَكبر، روز سه‌شنبه هزاران نفر از قشرهای مختلف مردم با حضرت آیت‌الله خامنه‌ای رهبر معظم انقلاب اسلامی، در حسینیه‌ی امام خمینی (رحمه‌الله) دیدار كردند.

رهبر انقلاب اسلامی در این دیدار ضمن تبریك عید سعید غدیر خم، مهم‌ترین پیام ماجرای غدیر را تعیین «امامت» به‌عنوان ضابطه و قاعده‌ی حكومت در اسلام بیان كردند و با اشاره به ویژگی‌های منحصربه‌فرد حضرت علی (علیه‌السلام) به‌ویژه خصوصیات حكومتی ایشان، لازمه‌ی تمسك به ولایت امیرالمؤمنین علی (علیه‌السلام) را حركت در مسیر خصوصیات و عمل به توصیه‌های آن شخصیت ممتاز دانستند.

ایشان با اشاره به برخی تعابیر كه از عید غدیر به‌عنوان «عید بزرگ الهی» یاد كرده‌اند، گفتند: علت این تعابیر، رویداد بسیار مهمی است كه در ماجرای غدیر محقق شد و آن، تعیین ضابطه و قاعده‌ی حكومت در اسلام است.

ایشان افزودند: این ضابطه، همان امامت و ولایت در جامعه‌ی اسلامی است كه به دستور خداوند و به‌وسیله‌ی پیامبر اسلام (صلی‌الله‌علیه‌وآله) اعلام شد.

رهبر انقلاب اسلامی خاطرنشان كردند: علاوه بر تعیین ضابطه، حضرت علی (علیه‌السلام) به‌عنوان مصداق امامت معرفی شدند كه شخصیتی بزرگ، نورانی، قدسی و غیر قابل خدشه بودند.

ایشان افزودند: البته هیچ كس در مقام امامت و رهبری جامعه‌ی اسلامی به قله‌ی بی‌همتای امیرالمؤمنین دسترسی ندارد و بزرگ‌ترین شخصیت‌های علمی و عرفانی تاریخ اسلام همچون امام بزرگوار ما كه شخصیتی بزرگ، جامع‌الاطراف و برجسته بود، در مقابل امیرالمؤمنین (علیه‌السلام) همچون شعاع و پرتوی از نور خورشید هستند.

ایشان در جمع‌بندی این بخش از سخنان خود تأكید كردند: واقعه‌ی غدیر، پایه‌گذاری قاعده‌ی حكومت در جامعه‌ی اسلامی است و نشان می‌دهد اسلام به غیر از ضابطه‌ی امامت و ولایت، مدل‌های حكومت‌های سلطنتی، شخصی، زر و زور، زیاده‌خواه، متكبر، پیرو شهوات و اشرافی را قبول ندارد.

ایشان در بیان اهمیت موضوع غدیر به دستور خداوند به پیامبر اعظم (صلی‌الله‌علیه‌وآله) مبنی بر اینكه ابلاغ رسالت در گروی ابلاغ امامت است، اشاره كردند و گفتند: این اعتقاد اسلامی مبتنی بر مبانی مستحكم و استدلال‌های غیر قابل خدشه است اما پایبندی به این اعتقاد و بیان آن، نباید با تحریك احساسات برادران اهل‌سنت همراه باشد زیرا این كار خلاف سیره‌ی ائمه‌ی معصومین (علیهم‌السلام) است.

رهبر انقلاب اسلامی با تأكید مكرر بر اهمیت وحدت در دنیای اسلام و با اشاره به اینكه هرگونه ناسزاگویی به بزرگان اهل‌سنت، درواقع مانع از شنیده شدن مبانی منطقی و مستدلِ اعتقاد به امامت می‌شود، خاطرنشان كردند: تحریك احساسات دیگر فِرَق اسلامی به اسم شیعه، درواقع «شیعه‌ی انگلیسی» است و نتیجه‌ی آن، ظهور گروه‌های خبیث و مزدور وابسته به آمریكا و سرویس جاسوسی انگلیس همچون داعش و النصره است كه جنایات و ویرانی‌های زیادی را در منطقه به‌راه انداخته‌اند.

ایشان در ادامه با اشاره به صفات و خصوصیات معنوی و انسانی حضرت علی (علیه‌السلام) همچون ایمان عمیق، سبقت در اسلام، فداكاری در راه اسلام، اخلاص، علم و معرفت بالله، شجاعت، ترحُم، ایثار و گذشت، افزودند: بخش دیگری از خصوصیات آن حضرت مربوط به شیوه‌ی حكومت‌داری است كه ازجمله‌ی آنها عدالت، انصاف، برابر دانستن همه‌ی آحاد مردم، اجتناب از زخارف دنیا، تدبیر، سرعت عمل در انجام وظیفه، تبیین، هدایت جامعه به تقوا و بی‌باك بودن در عمل به حق و در عمل به عدل است.

رهبر انقلاب اسلامی درخصوص اجتناب امیرالمؤمنین علی (علیه‌السلام) از امكانات دنیوی و حكومتی برای مصارف شخصی، تأكید كردند: وسوسه شدن برای استفاده از منابع مالیِ در اختیار، یكی از بلاهایی است كه حكومت‌ها به آن مبتلا هستند، درحالی كه حكومت امامت با این مسائل جداً مخالف، و استفاده‌ی شخصی از امكانات عمومی ممنوع است.

رهبر انقلاب اسلامی درخصوص تدبیر حضرت علی (علیه‌السلام) در جامعه‌ی اسلامی، تأكید كردند: آن حضرت در شناخت دوست و دشمن و در دسته‌بندی دشمنان نیز تدبیر داشتند و رفتار ایشان در سه جنگ خود با دشمنان كاملاً متفاوت بود.

ایشان، امیرالمؤمنین علی (علیه‌السلام) را شخصیتی جامع‌الاطراف، عظیم و غیر قابل توصیف دانستند و افزودند: وظیفه‌ی ما حركت به سمت این قله و بهره‌مندی از آن صفات به اندازه‌ی توان و ایمان خود است.

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای با اشاره به لزوم زینت بودن شیعیان برای اهل‌بیت (علیهم‌السلام) در اثر تبعیت و الگوگیری از آن بزرگواران، گفتند: كسی كه رشوه می‌گیرد یا از بیت‌المال زیاده‌خواهی می‌كند، یا بر بدی‌ها چشم می‌بندد و هیچ احساس مسئولیتی در قبال هدایت جامعه نمی‌كند، برای نظام و جامعه‌ی اسلامی، زینت نیست و درواقع مایه‌ی عیب برای شیعه است.

رهبر انقلاب اسلامی با تأكید بر اینكه ما هیچ‌گاه نمی‌توانیم همچون حضرت علی (علیه‌السلام) زاهد باشیم اما می‌توانیم با حركت در آن مسیر نورانی، از اسراف و زیاده‌روی پرهیز كنیم، گفتند: متأسفانه جامعه‌ی ما گرفتار پدیده‌ی زشت اسراف شده است و این اسراف در ابعاد مختلف ازجمله در زندگی‌های شخصی خود را نشان می‌دهد.

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای یكی از تبعات سوء اسراف در جامعه را، ضربه خوردن اقتصاد كشور دانستند و خاطرنشان كردند: اگر جامعه‌ای بخواهد از لحاظ استحكام درونی اقتصاد به نقطه‌ی مطلوب برسد، حتماً باید جلوی اسراف را بگیرد.

رهبر انقلاب اسلامی ممانعت از اسراف را در درجه‌ی اول وظیفه‌ی آحاد مردم برشمردند و با تأكید بر اینكه تمسك به ولایت امیرالمؤمنین (علیه‌السلام) باید در عمل خود را نشان دهد، گفتند: یكی از راه‌هایی كه دشمن از آن طریق ضربه می‌زند، استفاده از نقاط ضعف جامعه است كه باید این نقاط ضعف اصلاح شوند.

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای، هدف اصلی دشمن در شرایط كنونی را اخلال در اقتصاد كشور دانستند و با اشاره به تأكید‌های مكرر خود برای تحقق اقتصاد مقاومتی، افزودند: دشمن به‌دنبال بد شدن شرایط اقتصادی مردم و درنهایت ایجاد نارضایتی از اسلام و نظام اسلامی است.

ایشان تأكید كردند: در چنین شرایطی، وظیفه‌ی دولت، مجلس و مسئولان بخش‌های مختلف و همچنین آحاد مردم، برنامه‌ریزی و اقدام در نقطه‌ی مقابلِ هدف‌گیری دشمن است.

رهبر انقلاب اسلامی درعین‌حال حركت عمومی كشور را به بركت جوان‌های بی‌شماری كه برای احیای اسلام و اقامه‌ی دین تلاش بی‌وقفه می‌كنند، خوب توصیف كردند و افزودند: این جوان‌ها به فضل الهی، هر دشمنی ازجمله آمریكا و رژیم صهیونیستی را به زانو درخواهند آورد.

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای تأكید كردند: علت اینكه مكرر در صحبت‌های خود، نسبت به آینده اظهار خوش‌بینی می‌كنم، وجود همین واقعیت‌های خوب است كه می‌تواند كشور را به پیش براند.

ایشان، جوانان مؤمن، با انگیزه‌ی بالا و آماده‌ی حضور در میدان‌های مجاهدت و دفاع از كشور را فراوان خواندند و تأكید كردند: این، همان انگیزه‌ای است كه كشور را نجات خواهد داد و باید آن را تقویت كرد.

مطالب مشابه