logo logo
  • تاریخ انتشار:‌ 1395/06/30 - 12:00 ق.ظ
  • چاپ
توصيه‌هاي مهم پليس به زائران عتبات

توصیه‌های مهم پلیس به زائران عتبات

نیروی انتظامی توصیه‌ها و هشدارهایی را به زائران اربعین حسینی و عتبات ارائه كرد و از آنان خواست تا فرصت كافی در اختیار دارند نسبت به تكمیل و دریافت مدارك خود اقدام كنند.

نیروی انتظامی اعلام كرد كه خروج زائران اربعین حسینی(ع) بدون گذرنامه امكان پذیر نیست و در صورت خروج غیر قانونی زائران از كشور علاوه بر امكان دستگیری در كشور مقابل، در هنگام برگشت نیز با مشكلات جدی در مرز روبرو خواهند شد، از این رو برای اینكه مراسم اربعین حسینی در كمال برنامه‌ریزی، امنیت و... برگزار شود و زائران نهایت بهره مندی از این سفر معنوی را داشته باشند، تاكنون جلسات متعددی با ارگان ها و سازمان های مرتبط برای هماهنگی و برگزاری هر چه باشكوه تر اربعین حسینی تشكیل شده است.

برای سهولت و تسریع امور زائرانی كه قصد سفر به عراق را دارند حداكثر ظرف 72 ساعت از زمان تحویل مدارك به دفاتر پلیس +10 برای صدور گذرنامه وقت لازم است، البته پلیس مهاجرت و گذرنامه همانند سنوات گذشته با تمام توان و ظرفیت در خدمت زائران اربعین حسینی خواهد بود و در صورت ازدحام و شلوغی زیاد، بنا بر صلاحدید مسئولان ذیصلاح، خدمات رسانی همانند سال گذشته در روزهای تعطیل هم انجام خواهد شد.

ضرورت تمدید گذرنامه ها

افرادی كه قصد سفر به كربلا و نجف را دارند ؛ باید هر چه زودتر اقدام به گرفتن گذرنامه كنند البته منعی نیز برای خروج زوار ایرانی به عراق در صورتی كه گذرنامه آنها معتبر باشد، وجود ندارد. معمولا دولت ها یكسری ملاحظاتی برای مدت اعتبار گذرنامه اتباع خارجی كه به كشور آنها وارد می شوند، در نظر دارند كه دولت عراق هم از این قاعده مستثنی نیست؛ پیشنهاد می شود دارندگان گذرنامه ایرانی كه مدت اعتبار گذرنامه شان كمتر از 6 ماه است، برای تعویض گذرنامه های خود اقدام كنند.

هزینه ‌های دریافت و تمدید گذرنامه نسبت به سال قبل افزایش نداشته و میزان افزایشی كه در رسانه ها اعلام شده، مربوط به گذرنامه های صادره كنسولی است؛ همچنین مبلغ عوارض خروج، نسبت به سال گذشته تغییری نكرده است.

به زائران توصیه می شود به صورت گروهی مسافرت كنندتا سفر مطلوب و ایمن تری را پیش رو داشته باشند اما سفر انفرادی نیز امكان پذیر است. خروج از كلیه مبادی مرزی صرفاً با در دست داشتن اصل گذرنامه و روادید معتبر مقدور است و هیچ گونه خدماتی به كسانی كه فاقد گذرنامه و روادید هستند، ارائه نخواهد شد و اینكه افراد می توانند با كارت ملی و ... از كشور خارج شوند، صحت نداشته و شایعه است.

از طرف دیگر در اربعین امسال پیش بینی شده برای جلوگیری از بروز هر گونه ازدحام و شلوغی صف؛ در مرز شلمچه، گیت ها، افزایش یابد؛ برای خدمات رسانی بهتر به زوار و جلوگیری از افزایش ازدحام آنها، نیروی انتظامی با بكارگیری حداكثری كاركنان در مرز و نیز تمام توان و ظرفیت خود آماده خدمت رسانی به زائران است.

علاوه بر اینكه در صورت برقراری پرواز توسط شركت های هواپیمایی منعی برای اعزام زائران به صورت هوایی وجود ندارد؛ تردد زائران كنگره عظیم اربعین از مبادی ورودی و خروجی مرزهای زمینی مهران، شلمچه و چزابه، قطعی است. با توجه به اینكه بخش عمده ای از بار مسافری به مرز زمینی مهران اختصاص می یابد؛ پیشنهاد می شود زائران برای سهولت در تردد از مرزهای دیگر از جمله مرز زمینی شلمچه استفاده كنند.

البته تا این لحظه هیچ تصمیمی در خصوص خروج زوار اربعین حسینی با استفاده از خودروهای شخصی خود به سمت كشور عراق اتخاذ نشده است.

تلاش پلیس برای تامین حداكثری امنیت زائران

پلیس با استفاده از همه نیروها و امكانات و تجهیزات خود در راستای تامین امنیت مرز ها و زائران تلاش می كند تا سفری امن و ایمن را در پیش داشته باشند؛ افزایش گیت و افسران كنترل گذرنامه در مرز و نیز كنترل و دقت بیشتر در نحوه ورود و خروج زائران از تهدیدات احتمالی جلوگیری می شود. در مرزهای زمینی مهران و چزابه تعداد گیت ها یا ایستگاه های ایست بازرسی نسبت به سال گذشته افزایشی نداشته است؛ البته گیت های موجود در آن دو مرز جوابگو هستند و در مرز زمینی شلمچه با افتتاح سالن جدید مسافری خیلی از مشكلات رفع خواهد شد.

مركز اطلاع رسانی پلیس همچنین هشدارهایی همه زائران عتبات ارائه كرد و از آنان خواسته از تحویل گذرنامه و مدارك هویتی و كارت ملی به افراد ناشناس در هنگام اعزام به عتبات عالیات، جدا پرهیز شود و در صورت مفقود شدن مدارك مذكور، مراتب را در اولین فرصت به مراجع ذیصلاح اعلام و تقاضای المثنی كنند تا ضمن پیشگیری از سوءاستفاده احتمالی افراد سود جو، مسئولیتی متوجه زائران نشود.

در حفظ و نگهداری اسناد مسافرتی از جمله گذرنامه، روادید، قبض عوارض خروج از كشور ، بلیط تردد و... دقت داشته باشند و از همراه داشتن گذرنامه جز در موارد ضروری اجتناب كنند و با توجه به اینكه صدور گذر نامه المثنی به جای گذرنامه مفقود و مخدوش مستلزم بررسی و انجام تشریفات اداری طولانی است لذا زائران بایستی در حفظ و نگهداری آن نهایت دقت را داشته باشند.

همچنین آنان هنگام ثبت نام برای تورهای سیاحتی و اعزام به عتبات عالیات، صرفاً از آژانس های معتبر سیاحتی و زیارتی كه دارای مجوز سازمان حج و زیارت است، استفاده كنندو به تاریخ اعتبار گذرنامه و درج ورود و خروج از كشور هنگام تردد از مرزهای زمینی كشور، (بالانس امهار تردد)، دقت لازم را داشته باشند.

در حفظ و نگهداری مانیفست بیانیه های پخش شده بین زائران عتبات عالیات و روادیدهای دسته جمعی كوشا باشند. چرا كه هوشیاری و دقت نظرمسافران و زوار عتبات عالیات به هنگام مسافرت به خارج از كشور مانع از بروز اتفاقات ناگوار می شود البته از به همراه داشتن زیور آلات، ارز اضافی، مدارك شخصی و ....خودداری كنند.

زائران باید توجه داشته باشند كه برخی از كشورهای عربی قرص‌های اعصاب، فنوباربیتال، والیوم و ... را مواد مخدر تلقی كرده و مانند مصرف كنندگان مواد مخدر با حاملان آن برخورد قانونی می‌شود، افرادی كه در خارج از كشور مرتكب اعمال خلاف قانون از قبیل سرقت، كلاهبرداری، خرید و فروش مواد مخدر، ولگردی، فساد اخلاقی و سایر اعمال خلاف شئونات اسلامی می‌شوند، از خروج مجددشان جلوگیری خواهد شد.

به زائران توصیه می‌شود به قوانین بین المللی و الزامات داخلی سایر كشورها، از جمله توجه به علایم و تابلوهای هشدار ، عدم عكسبرداری از مناطق طبقه بندی شده كشور مقصد و... احترام بگذارند. همراه داشتن شماره تماس شخصی، آدرس، تلفن سفارت و نمایندگی‌های سیاسی جمهوری اسلامی ایران در كشور مقصد، ضروری است.

زائران هر چه بیشتر رعایت بهداشت فردی و اجتماعی در هنگام برقراری ارتباط با بیگانگان را رعایت كنند تا از انتقال بیماری های غیر بومی و واگیر جلوگیری شود. به منظور تهیه سوغاتی و هدایا حتما از فروشگاه‌های معتبر خریداری و از پذیرش بسته و چمدان اشخاص دیگر جدا خودداری شود.

مطالب مشابه