logo logo
  • تاریخ انتشار:‌ 1395/06/30 - 12:00 ق.ظ
  • چاپ
بازداشت گروهي كه از 6 هزار زائر عتبات كلاهبرداري كردند

بازداشت گروهی كه از 6 هزار زائر عتبات كلاهبرداری كردند

رئیس سازمان حج و زیارت از دستگیری گروهی خبر داد كه از 6 هزار زائر كلاهبرداری كرده و پول و گذرنامه آنها را به جیب زده اند.

سعید اوحدی رئیس سازمان حج و زیارت در مورد زائران زندانی در عراق و عربستان گفت: هم اكنون هیچ یك از زائران ما در عربستان در زندان نیستند.

وی ادامه داد: از موسم حج سال گذشته یك نفر در زندان بود كه با تلاش وزارت امور خارجه و سازمان حج و زیارت یك ماه بعد از پایان موسم حج آزاد و به وطن بازگشت.

رئیس سازمان حج و زیارت همچنین در مورد زائران زندانی در عراق گفت: ابتدا باید بگویم ما هیچ زائری را نداریم كه از سوی كاروان های حج و زیارت اعزام شده و در زندان باشد.

وی افزود: مشكل ما در مورد عراق و زیارت عتبات عالیات این است كه عده ای در قالب كاروان های آزادبر، با تبلیغ زیارت قسطی یا ارزان زائر را به عراق می برند و آنجا زائر دچار مشكل می شود.

اوحدی با بیان اینكه تنها كاروان های حج و زیارت هستند كه با نهادهای درمانی و امنیتی در عراق قرارداد رسمی دارند گفت: تأكید می كنم كه كاروان های آزاد بر غیرقانونی هستند و مردم نباید به آنها اعتماد كنند.

وی در مورد زائران زندان و علت دستگیری آنها در عراق گفت: ما باید به قوانین كشور عراق احترام بگذاریم تعدادی از زائران به علت عدم توجه به قوانین عراق در بازداشت هستند.

رئیس سازمان حج و زیارت افزود: برای مثال، در یكی از موارد پول هتل از سوی مسئول كاروان تسویه نشده بود، بنابر این هتل گذرنامه زائران را تحویل نداد و آنها را به پلیس معرفی كرد.

وی بیان كرد: وقتی ما اعلام كرده ایم تنها مرجع رسمی اعزام به عتبات هستیم و كاروان های ما نیز محدودیت اعزام ندارد، چرا مردم به این افراد كه عده ای از آنها شیاد و كلاهبردار هستند اعتماد می كنند؟

اوحدی گفت: همین چند روز گذشته پلیس عده ای را دستگیر كرد كه در قالب كاروان های زیارتی از 6 هزار زائر پول و گذرنامه به سرقت برده اند.

وی در پایان از تلاش سازمان حج و زیارت و وزارت امورخارجه جهت آزادی این زائران در عراق خبر داد.

مطالب مشابه