logo logo
  • تاریخ انتشار:‌ 1395/06/17 - 12:00 ق.ظ
  • چاپ
انتقاد حجت الاسلام والمسلمين قاضي عسكر از وضع نگهداري مراقد اهل بيت بَقيع و نحوه رفتار با حجاج در اين مكان مقدس

انتقاد حجت الاسلام والمسلمین قاضی عسكر از وضع نگهداری مراقد اهل بیت بَقیع و نحوه رفتار با حجاج در این مكان مقدس

نماینده ولی فقیه درامورحج وزیارت درجلسه تواصی به حق با انتقاد ازنحوه رفتار آل سعود با حجاج بیت الله الحرام تصریح كرد: سعودی ها به خشونت و رفتارهای نامناسب با زائران عادت كرده اند.

حجت الاسلام والمسلمین قاضی عسكركه درجمع كاركنان بعثه مقام معظم رهبری وسازمان حج وزیارت سخن میگفت، با اشاره به اینكه ماه ذی الحجه ماهی است كه زمینه را برای مهذب و پاك شدن و قرب به خدا فراهم می كند، اظهار داشت : امسال مردم ما از یك جهت ناراحت و غمگین هستند چرا كه كشورعربستان صدعن سبیل الله كرد و مانع از حضور حجاج ایرانی درحرمین شریفین شد.

نماینده ولی فقیه با بیان اینكه بعد ازكشتار سال 1366 به نظر می رسید كه سعودی ها درس عبرتی گرفته باشند و زمینه را برای پیشگری ازاینگونه حوادث فراهم كنند، افزود: اما متاسفانه این اتفاق نیافتد و سال گذشته 477 نفر ازهموطنان عزیز ما اعم از شیعه و سنی درمسجد الحرام و درمنا مظلومانه در لباس احرام و با لب تشنه به شهادت رسیدند. حوادث بزرگی كه حقیقتا در تاریخ می ماند و باعث رسوایی كسانی است كه برای جلوگیری از این حوادث كاری انجام ندادند .

سرپرست حجاج ایرانی با تاكید براینكه بحث سوء مدیریت و بی كفایتی از مباحث بسیارمهم دراین گونه حوادث است، گفت: برگزاری مراسم حج مختص سال گذشته یا امسال نبود بلكه سالهای متمادی است كه این مراسم برگزار می شود و از زمان پیامبر(ص) مردم به حج می روند وبا تجربه طولانی كه درحج وجود دارد عربستان باید مكه و مدینه را تبدیل به دو شهر نمونه اسلامی می كرد.

وی افزود: این سئوال به طور جدی مطرح است كه چرا به شهرهایی مانند جده و ریاض این همه رسیدگی می شود ولی به دو شهر مذهبی مكه مكرمه و مدینه منوره كه قبله گاه مسلمانان جهان و مرقد رسول اكرم (ص) درآنها وجوددارد این گونه بی توجهی می شود. این دوشهر برای ما قبله گاه هستند، مكه قبله نمازاست و مدینه قبله معرفت وپیشوایی دینی است .

نماینده ولی فقیه درادامه پیام مقام معظم رهبری بمناسبت فرارسیدن موسم حج را مهم وكوبنده خواند و با اشاره به اینكه سعودی ها به خشونت و رفتارهای نامناسب با زائران عادت كرده اند، گفت: شما كه كارگزاران حج و زیارت هستید درسالهای قبل دیدید كه سعودی ها چگونه با زائران بیت الله الحرام برخورد می كنند بهترین خلق خدا كه ازگوشه وكنارجهان برای حج به عربستان می آیند شاهد چه رفتارهایی از طرف سعودی ها هستند؟ وقتی می خواهند زیارت كنند می گویند شرك است. افرادی را كه اطراف مسجدالحرام طواف می كنند به بهانه های مختلف مورد آزار قرار می دهند. می خواهند پشت مقام ابراهیم نماز بخوانند حرمت كسی را نگه نمی دارند ودرحال نماز با آنها برخورد های خشن می كنند. این چه شیوه مدیریتی است ؟

وی با اشاره به اینكه خداوند در قرآن به رسول خدا خطاب می كند كه " فَبِما رَحمَةٍ مِنَ اللَّهِ لِنتَ لَهُم ۖ وَلَو كُنتَ فَظًّا غَلیظَ القَلبِ لَانفَضّوا مِن حَولِكَ ۖ " افزود: اگر پیغمبرهم خشن می بود مردم از اطراف ایشان پراكنده می شدند، ایشان بخاطر محبت و لطفش به مردم این همه علاقمند پیدا كرد.

وی با تاكید براینكه مكه ومدینه پیشانی اسلام هستند و این گونه رفتار ها زیبنده اسلام و مسلمانی نیست، نحوه نظافت اماكن خصوصا در مشاعر، وضع ترافیك شهرمكه و نحوه برخورد تحكم آمیزدرهمه مسائل با زائران را از جمله نقاط ضعف سعودی ها در برگزاری حج برشمرد.

حجت الاسلام والمسلمین قاضی عسكربا اشاره به حقوق گردشگران درسفربه كشورهای دیگر تصریح كرد: این توقع ازكجا بوجود آمده است كه هر كس به مكه و مدینه می آید باید طبق مسلك وهابیت عمل كند ؟

وی افزود: افرادی كه به زیارت بقیع می آیند تنها شیعیان نیستند بلكه بسیاری ازآنها مسلمانان سنی مذهبی هستند كه طبق مذهب خود قائل به زیارت قبوراهل بیت و صحابه پیامبرهستند. این چه رفتاری است كه این ها را مشرك بنامند و آنها را تحقیر كنند. وهابی ها چه حقی دارند كه به عقاید دیگرمذاهب توهین می كنند. اینها سئوالات جدی است .

نماینده ولی فقیه وضع نگهداری مراقد اهل بیت بقیع را یكی دیگر از كم كاری های سعودی ها دانست و گفت: درهیچ كجای دنیا، كشورها با افتخارات خود به خاطر یك عقیده باطل این گونه برخورد نمی كنند. امروزه دركشورها ی دیگر اجازه نمی دهند حتی یك ساختمان قدیمی تخریب شود.

وی با اشاره به اینكه درتایلند مرحوم شیخ احمد قمی بدلیل اینكه باعث مسلمان شدن عده ای از مردم آن كشورشده است اكنون مورد احترام مردم این منطقه قراردارد و به زیارت مرقد او می آیند، افزود: این درحالی است كه با مراقد شخصیت های بزرگواری مانند امام حسن مجتبی(ع) ، امام سجاد(ع) و امام باقر و امام صادق-علیهم السلام- كه این همه به گردن مسلمانان جهان حق دارند این گونه رفتار می شود .

وی اضافه كرد: آقای ابوحنیفه گفته بود اگر آن دو سال كه در محضر امام صادق (ع) درس خواندم، نمی بود هلاك شده بودم. این پیشوای حنفی ها است كه این سخن را می گوید. همه آنها مدیون اهل بیت هستند و آنگاه باید این گونه با مراقد اهل بیت رفتار نمایند؟ وبه كسی اجازه ندهند كسی دربقیع بایستد وبا تحقیر با آنها برخورد كنند.

سرپرست حجاج ایرانی با ابراز تاسف ازاینگونه رفتار سعودی ها اظهارداشت: از همه مهم تر و حزن آور ترصحنه هایی بود كه در حج سال گذشته شاهد بودیم و نمی توان به این راحتی از آنها گذشت. وقتی به كاروان های مختلف درآن روز ها سرمی زدیم با خانم هایی مواجه می شدیم كه برادر ، پدر و همسر خود را از دست داده بودند و انسان حقیقتاً به یاد خیمه گاه حضرت ابی عبدالله می افتاد كه چه به سراهل بیت آمد .

وی گفت: تصورآن برای ما خیلی مشكل است كه یك عزیزاهل سنت مهابادی سه برادر خود را در این حادثه یكجا از دست بدهد ویا خانواده اهل سنت دیگری در گنبد، مرد و زن خانواده شهید شده باشند، این صحنه ها واقعا تاثر انگیزبود.

وی همچنین رفتارآل سعود با جنازه های شهدای منا را ناشایست توصیف كرد وبا اشاره به اینكه این افراد در عرفات پاك شده و مشمول مغفرت خدا قرار گرفته بودند گفت: جنازه حاجیانی را كه درمشعر بیتوته كرده بودند با آن وضعیت اسف بار درمیان بطری های خالی در منا رها شده مشاهده كردیم و بعد هم پیكر این عزیزان در كانتینرها نگهداری و به اجساد پاك و مطهرشان اهانت شد، این شیوه برخورد با پیكرهای پاك این شهدا نبود. آیا در دنیا این گونه عمل می كنند؟ اگر كسی در دنیا مجروح می شود با برانكارد و بسیاری از تجهیزات به كمك او می روند آنگاه سعودی ها با زائران بیت الله الحرام این گونه توهین آمیز برخورد كردند.

نماینده ولی فقیه با طرح این سوال كه این چه شیوه اداره حرمین و مدیریت حج است؟ اظهار داشت: آنها اعلام می كنند كه ایران می خواهد حج را سیاسی كند. اگر سیاست را به معنی درست مدیریت كردن جامعه بدانیم،همه حج سیاست است و از سوی دیگر اداره كردن و درست مدیریت كردن حج یك وظیفه شرعی است.

وی افزود: شعارسعودی ها این است كه خدمت الحاج شرف لنا، آیا این خدمتگذاری به حجاج است كه حتی اجازه داده نشد همكاران ما برای شناسایی اجساد در صحنه حاضر و یا به كمك مجروحان حادثه بشتابند؟

سرپرست حجاج ایرانی با تاكید براینكه عوامل بعثه و سازمان حج درامرشناسایی اجساد شهدای منا زحمات بسیاری كشیده و افتخار كسب كردند، گفت: این افراد برخی اوقات تا ساعت 4 صبح در سردخانه معیصم درحالیكه گاهی كفش و پاهایشان درخونابه بود تا جنازه ای را شناسایی كرده و به خانواده های منتظرشان اطلاع دهند، حضورداشتند.

وی این ایام را یادآور خاطرات تلخ سال گذشته دانست و گفت: پیامی كه مقام معظم رهبری درباره سالگرد شهدای منا صادر فرمودند نشان میدهد كه هنوز معظم له با گذشت یك سال، به شدت از بروز این حوادث ناراحت و غمگین هستند.

نماینده ولی فقیه افزود: چگونه می شود باور كرد كه این همه زن ، كودك و مرد از همه كشورها مظلومانه به شهادت برسند و بعد این اتفاق را به قضا و قدر ربط دهند، چرا با واژه های مقد س دینی این گونه بازی می كنند؟ چرا این گونه با مذهب بازی می كنند؟

مطالب مشابه