logo logo
  • تاریخ انتشار:‌ 1395/06/14 - 12:00 ق.ظ
  • چاپ
نماينده ولي فقيه درامورحج وزيارت: ايجاد تحول روحي و اخلاقي در زائران ازاهداف مهم زيارت است

نماینده ولی فقیه درامورحج وزیارت: ایجاد تحول روحی و اخلاقی در زائران ازاهداف مهم زیارت است

حجت الاسلام والمسلمین قاضی عسكر در نشست مجمع عمومی سالیانه شركت مركزی دفاترخدمات زیارتی سراسر ایران (شمسا) سیاست ها و برنامه های فعالیت درحوزه عتبات را تبیین كرد و لزوم توجه به زیارت هدفمند را خاطرنشان ساخت .

نماینده ولی فقیه و سرپرست حجاج ایرانی درجمع اعضای هیئت رئیسه و نمایندگان شركتهای مركزی دفاترخدمات زیارتی سراسر ایران با اشاره به اهمیت زیارت و سفربه عتبات عالیات تاكید كرد: سه محوراساسی دربحث زیارت همیشه باید مورد توجه باشد، اعتراف به امامت و پیشوایی ، پیدا كردن شناخت كامل نسبت به ائمه و انجام بیعت.

حجت الاسلام والمسلمین قاضی عسكر افزود: اهداف زیارت مورد نظرشارع مقدس اسلام با گردشگری و سفرهای سیاحتی و توریستی فاصله دارد و روایات درحوزه عتبات كاملا نشاندهنده این امر است.

نماینده ولی فقیه درامور حج وزیارت با اشاره به اینكه عمل كسانی كه ازطریق دین تغدیه می كنند درروایات مورد مذمت واقع شده است، اضافه كرد: زیارت یك امر دینی است و نمی تواند هدف اصلی اش سودخواهی و كسب درآمد باشد، لذا كسانی كه دراین حوزه خدمت می كنند نباید هدفشان مادی باشد.

وی خطاب به حاضران گفت: هدف اصلی باید خدا و خدمت به اهل بیت باشد وتمام سیاست های حوزه عتبات دراین چارچوب باید تعریف شود تا به اهداف مورد نظردست یابیم.

نماینده ولی فقیه ایجاد تحول روحی و اخلاقی در زائران را از اهداف مهم زیارت برشمرد وبا تاكید براینكه بحث حاجت خواهی و حاجت دهی هدف اصلی زیارت نیست، افزود: هدف زیارت فقط گرفتن حاجت آن هم حاجت مادی ازائمه نیست.

حجت الاسلام و المسلمین قاضی عسكرتصریح كرد: در زیارت امین الله كه معتبرترین زیارت است هیچ بحث مادی مطرح نیست، در زیارت جامعه هم خواهش مادی دیده نمی شود، دراینگونه زیارتنامه های معتبرمواردی كه انسان را به كمال رسانده و به خدا می رساند مطرح شده ودر كنارآن هم سلامتی، حسن عاقبت و خیر و دنیا و آخرت از خداوند درخواست می شود.

وی افزود: متون زیارتنامه ها نشان می دهد كه هدف بعثت و نیزپیشوایی امامان برای این نبوده است كه ائمه برخلاف جریان عادی با زیارت وخواهش كردن به ما توجه كنند و وضع مان خوب شود، این نگاه به زیارت، دین و ائمه نادرست است و نباید دنبال این باشیم كه با یك حركت خارق العاده همه چیز زندگی مان عوض شود هرچند گاهی این عنایت به افراد می شود و همه چیز زندگی آنان متحول می گردد.

سرپرست حجاج ایرانی تصریح كرد: یكی ازاهداف زیارت توجه ویژه ائمه به انسان برای فاصله گرفتن از بدی ها ، قرارگرفتن عشق به خدا دردلها و دوری جستن ازدنیا خواهی و دنیا زدگی است.

وی با تاكید براینكه نباید حالت توریستی در سفرهای عتبات هدف باشد، به حاضران توصیه كرد تلاش كنند اهداف اساسی زیارت محقق شود.

نماینده ولی فقیه همچنین لزوم توجه به بحث آموزش را خاطرنشان ساخت و گفت: درآموزش زائران قبل ازسفر ضعف هایی وجود دارد كه رفع آن سرمایه گذاری روی این بخش را می طلبد.

وی اهمیت آموزش آداب سفربه زائران اعزامی به عتبات را یادآور شد و اضافه كرد: در روایات داریم زائراباعبدالله الحسین (ع) با حالت محزون ، گرد وغبارنشسته برچهره ، گرسنه و تشنه به زیارت برود تا درك كند چه بر سر سیدالشهداء واصحاب و یارانش آمده است.

نماینده ولی فقیه برنامه ریزی متناسب با نگاه درست درحوزه عتبات را ضروری خواند و گفت: به مردم آموزش دهیم تا گله مند نشوند و تصورنكنند كه ما دنبال صرفه جویی هستیم بلكه آنها را عادت دهیم كه این سفر یك اردوی آموزشی و تربیتی است.

وی لزوم توجه به زیارت هدفمند راخاطر نشان ساخت و با اشاره به اینكه درسفرهای سیاحتی بحث سود مطرح است افزود: ما نمی توانیم مثل آنها باشیم، مقام معظم رهبری تاكید دارند كه زیارت متمركزانجام شود برای این كه ما به اهداف زیارت برسیم و اگربنا باشد ما هم مثل سفرهای توریستی عمل كنیم چه فرقی بین این دوسفر وجود دارد.

وی بااشاره به تحولات صورت گرفته درحوزه زیارت عتبات بعد ازپیروزی انقلاب اسلامی گفت: استفاده از هتل های مناسب برای اسكان وآشپزخانه های مركزی برای تغدیه زائران و بهبود حسابرسی از آن جمله است وسیركار نشاندهنده رشد قابل توجه در این حوزه می باشد.

حجت الاسلام و المسلمین قاضی عسكردرادامه ازتلاش های صورت گرفته درشركت شمسا درسالهای گذشته تقدیركرد و بااشاره به اینكه در دوره مدیریت آقای مهندس خدرنژاد مدیرعامل كنونی شمسا نیز برنامه ها وطرح های جدیدی اجرا شده و یا دردست اجراست افزود: نباید به هیچ حدی ازخوبی قانع باشیم و فردایمان باید بهتراز دیروزباشد و برای حل مشكل سبقت بگیریم.

وی افزود: درفرهنگ دینی مان تاكید شده است كارها را به قدری دقیق و حساب شده انجام دهید كه احساس نمایید چیزی زمین نمانده و همه وظایف به خوبی انجام شده است.

نماینده ولی فقیه همچنین خواستارسرعت بخشیدن به كارها و استفاده از اطاق فكر ونیروی انسانی كارآمد درحوزه عتبات شد و گفت: دیدگاهها در این حوزه با شتاب بیشتری عملیاتی شود و مشكلات با برنامه ریزی های اساسی، به سرعت و ریشه ای حل شود.

وی با مهم خواندن تربیت نیروی انسانی واستفاده از نیروهای برتر، ملاك را شایسته سالاری دانست و افزود: دربحث نیروی انسانی ازافراد توانمندی كه رفتار بهتری با مردم دارند و می توانند مشكلات را حل كنند، باید استفاده كرد.

وی تصریح كرد: درمدیریت دینی كه مدیریت جامع است به هركسی كاری واگذارمی شود باید آن را خوب انجام دهد.

حجت الاسلام و المسلمین قاضی عسكربا تاكید بر لزوم توجه به خط مشی ترسیم شده درحوزه عتبات و اجرایی كردن آن توسط مدیران و عوامل دست اندركاراین حوزه گفت: رسیدن به حد كمال، هدف ماست ودر این مسیرباید معیارها مد نظر باشد.

وی به مشكلات فعالیت آزادبرها درعتبات اشاره وتصریح كرد: قانون و مصوباتی كه درخصوص اعزام متمركز زائران توسط سازمان حج وزیارت وجود دارد باید محترم شمرده شود و آزادبرها نیزباید به چارچوب و ضوابط این سازمان بپیوندند و ضابطه مند فعالیت كنند.

مطالب مشابه