logo logo
  • تاریخ انتشار:‌ 1395/06/09 - 12:00 ق.ظ
  • چاپ
نماينده بِعثه رهبري در حج و زيارت خراسان شمالي تأكيد كرد؛ ضرورت فرهنگ‌سازي پياده‌روي اربعين از سوي روحانيان در جامعه

نماینده بِعثه رهبری در حج و زیارت خراسان شمالی تأكید كرد؛ ضرورت فرهنگ‌سازی پیاده‌روی اربعین از سوی روحانیان در جامعه

نماینده بعثه مقام معظم رهبری در حج و زیارت خراسان شمالی گفت: باید روحانیان و ائمه جمعه و جماعات برای فرهنگ‌سازی آداب پیاده‌روی اربعین و پیشگیری از آسیبهای احتمالی فعالیت بیشتری داشته باشند.

حجت‌الاسلام محمدرضا ابوالفضلی، نماینده بعثه مقام معظم رهبری در حج و زیارت استان خراسان شمالی، در دیدار با شماری از روحانیان با اشاره به اهمیت مراسم پیاده‌روی میلیونی اربعین حسینی، اظهار كرد: با توجه به اینكه امسال آل سعود از حضور زائران ایرانی در مراسم حج ممانعت كرد، اهمیت حضور باشكوه در مراسم اربعین دوچندان شده است.

وی با یادآوری اینكه رهبر معظم انقلاب نیز بر برگزاری مناسب این آیین تأكید كرده‌اند، اضافه كرد: مراسم پیاده‌روی میلیونی اربعین حسینی اكنون دیگر تنها یك مراسم عبادی و مذهبی نیست بلكه آیینی سیاسی هم محسوب می‌شود.

حجت‌الاسلام ابوالفضلی كه مسؤول كمیته فرهنگی آموزشی ستاد اربعین استان خراسان شمالی هم هست، در ادامه با تأكید بر لزوم مشاركت و اهتمام بیشتر روحانیان مبلغ و ائمه جمعه و جماعات برای فرهنگ‌سازی آداب اربعین، گفت: مسأله اربعین و حضور میلیونها مسلمان شیعه در آن بسیار اهمیت دارد؛ از این‌ رو باید به‌ گونه‌ای‌ برنامه‌ریزی و اقدام شود كه با نظم و شور و شعور ویژه‌ای برگزار شود.

وی با بیان اینكه بایستی زائران ایرانی حاضر در آیین عظیم اربعین برای زوار سایر كشورها الگو باشند، افزود: در این راستا در سطح كشور و استانها كمیته‌های مختلفی در قالب ستاد اربعین تشكیل شده است.

حجت‌الاسلام ابوالفضلی ادامه داد: با توجه به اهمیت موضوع راهپیمایی اربعین، در مركز كشور ستادی با حضور همه نهادهای دولتی و غیردولتی مرتبط تشكیل شده و به تبع آن در استانهای مختلف كشور نیز ستاد اربعین شكل گرفته است.

وی با اشاره به اینكه هدف از تشكیل و فعالیت ستاد اربعین در مركز و استانهای كشور انجام بهتر امور مربوط به اربعین و حضور حداكثری مشتاقان زیارت اربعین است، افزود: امسال تمامی امور مربوط به اعزام زائران به عتبات عالیات همزمان با ایام اربعین در قالب این ستاد و كمیته‌های ذیل آن انجام می‌شود.

امام جمعه موقت بجنورد با بیان اینكه مسؤولیت كمیته فرهنگی آموزشی این ستاد به نمایندگان بعثه مقام معظم رهبری در استانها واگذار شده است، اضافه كرد: همچنین مسؤولان دفتر شورای سیاستگذاری ائمه جمعه هر استان هم جزء اعضای این كمیته محسوب می‌شوند.

حجت‌الاسلام ابوالفضلی ادامه داد: از این‌ رو از ائمه جمعه و جماعات و روحانیان مبلغ انتظار می‌رود برای فرهنگسازی آداب پیاده‌روی اربعین و پیشگیری از آسیبهای احتمالی فعالیت بیشتری داشته باشند.

وی اظهار كرد: در این راستا در همایش های طلایه‌داران تبلیغ كه پیش از آغاز ماه محرم ویژه روحانیان مبلغ اعزامی برگزار می‌شود، بایستی به آنها تأكید شود تا نسبت به حضور مردم و رفع آسیبهای احتمالی آیین اربعین اقدام كنند.

حجت‌الاسلام ابوالفضلی با تأكید بر اینكه باید در خطبه‌های نماز جمعه و تجمعات دیگر هم به این مسأله پرداخته شود، افزود: همچنین لازم است به مردم توصیه شود تا در مراسم بزرگداشت شهدای منا حضور جدی داشته باشند و افزون بر این روحانیان در روز عرفه در مصلاهای نماز جمعه، علاوه بر برگزاری دعا، مردم را با جنایات آل سعود در حج سال گذشته بیشتر آشنا كنند.

مطالب مشابه