logo logo
  • تاریخ انتشار:‌ 1395/06/09 - 12:00 ق.ظ
  • چاپ
با هدف آشنايي بهتر زائران با تاريخچه قيام عاشورا برنامه روايتگري هر روز درخِيمه گاه برگزار مي شود

با هدف آشنایی بهتر زائران با تاریخچه قیام عاشورا برنامه روایتگری هر روز درخِیمه گاه برگزار می شود

با هدف آشنایی بهتر زائران با تاریخچه قیام عاشورا، برنامه روایتگری هر روز در خیمه گاه برگزار می شود

حجت الاسلام والمسلمین سید محمد جعفر هاشمی نسب: در برنامه روایتگری به سیر منطقی وتاریخی وتحلیلی حركت امام حسین (ع) از مدینه تا كربلا با محوریت كتاب مقتل جامع استاد پیشوایی روایت می شود.

وی می افزاید: انتشار خبر مرگ یزید و جانشینی یزید در شام و درخواست بیعت با امام، رسیدن نامه یزید به مدینه و فراخوان امام به دارالعماره جهت اخذ بیعت با امام، و امتناع حضرت با او بخش اول روایت است.

وی تصریح می كند: تصمیم امام بر خروج از مدینه و حركت ایشان به سمت مكه همراه با جمعی از اهل بیت و اصحاب خود، امامت امام در مكه و اقدامات ایشان در مدت حضورشان در مكه جهت تبیین حركت خود و بیان علت عدم بیعت بایزید برای مردم در مكه، بخش دوم روایت است .

وی خاطرنشان می كند: دعوت امام توسط كوفیان و تصمیم امام مبنی بر خروج از مكه به سمت كوفه، بیان وقایع و پیش آمدها در منزلگاه ها تا رسیدن امام به سرزمین كربلا در روز دوم محرم، و بیان وقایع از روز دوم محرم تا روز عاشورا بخش بعدی روایت است.

حجت الاسلام هاشمی نسب در ادامه می گوید: بخش پایانی این روایتگری بیان وقایع روز عاشورا و شهادت اصحاب و یاران امام (ره) و بنی هاشم و در نهایت شهادت امام حسین (ع) است، كه زائران و علی الخصوص دانشجویان از این برنامه استقبال خوبی دارند.

وی تاكید می كند: برنامه روایتگری معرفت زائران را افزایش می دهد و آنان را بیش از گذشته با تاریخ كربلا آشنا می سازد و در پایان ذاكر اهل بیت حاج علی فراهانی به نوحه سرایی می پردازد.

مطالب مشابه