logo logo
  • تاریخ انتشار:‌ 1395/05/31 - 12:00 ق.ظ
  • چاپ
حجت‌الاسلام حاجي ابراهيمي: زيارت اربعين امام حسين(ع)؛ آينه امام‌شناسي و دشمن‌شناسي

حجت‌الاسلام حاجی ابراهیمی: زیارت اربعین امام حسین(ع)؛ آینه امام‌شناسی و دشمن‌شناسی

حجت‌الاسلام حاجی ابراهیمی امام‌شناسی و دشمن‌شناسی را دو اصل زیارت اربعین برشمرد و گفت: این زیارت دارای نگاهی الگویی است كه از یك فضای توحیدی شروع می‌شود و مابقی آن یك برنامه زندگی است.

حجت‌الاسلام و المسلمین مسعود حاجی ابراهیمی، مدیر محصولات فرهنگی معاونت فرهنگی بعثه مقام معظم رهبری در گفت‌وگو با تسنیم،با بیان این‌كه امام حسین(ع) دارای خصوصیاتی متفاوت از ائمه(ع) است، اظهار كرد: سیاه پوشیدن و گریه و عزاداری از ویژگی‌هایی است كه مختص حضرت سیدالشهداء(ع) است.

وی با اشاره به فضیلت گریه بر مصائب حضرت سیدالشهداء در كلمات معصومی(ع) گفت: بر اساس روایتی از حضرت امام رضا(ع)، مؤمن برای هر موضوعی كه گریه می‌كند، باید آن را به امام حسین(ع) و مصائب ایشان وصل كند كه در مراسم‌های عزاداری ائمه(ع) نیز گریه و تجلی معنوی آن مجالس به امام حسین(ع) برمی‌گردد.

حاجی ابراهیمی اربعین را یكی از ویژگی‌های اختصاصی امام حسین(ع) برشمرد و عنوان كرد: برای عدد 40 خصوصیات بسیاری در روایات و آیات ذكر شده است و اربعین به نوعی عدد كمال به شمار می‌رود كه نمونه آن رفتن حضرت موسی(ع) به كوه طور است كه در آیه 142 سوره اعراف به آن اشاره شده است: «وَ وَاعَدْنَا مُوسَى ثَلاَثِینَ لَیْلَةً وَأَتْمَمْنَاهَا بِعَشْرٍ فَتَمَّ مِیقَاتُ رَبِّهِ أَرْبَعِینَ لَیْلَةً؛ و با موسى سى شب وعده گذاشتیم و آن را با ده شب دیگر تمام كردیم تا آنكه وقت معین پروردگارش در چهل شب به سر آمد...».

مدیر محصولات فرهنگی بعثه مقام معظم رهبری در خراسان رضوی تصریح كرد: عدد 40 در حوزه معرفت و عرفان عدد مقدسی به شمار می‌رود و از نگاه تاریخی این عدد كاملاً در ماجرای حضرت امام حسین(ع) ظهور پیدا می‌كند و اگر واقعه عاشورا از نگاه معرفتی بررسی شود، ورود به كربلا نقطه شروع و قیام عاشورا نقطه عطف آن و نقطه ختم و كمالش نیز اربعین است.

وی با تأكید بر این كه اگر كسی بخواهد از واقعه عاشورا الگوبرداری كند، باید از ابتدا تا انتهای آن را مطالعه كند، گفت: در نقل قیام عاشورا بیان واقعیات شهادت امام حسین(ع) الزامی است، اما آنچه باید مورد توجه قرار بگیرد، در این چهل روز یعنی از عاشورا تا اربعین نهفته شده است.

حاجی ابراهیمی با بیان این‌كه در اربعین اسارت اهل بیت(ع) تمام می‌شود، خاطرنشان كرد: برای روز اربعین اعمال خاصی در «مفاتیح‌الجنان» ذكر شده است كه یكی از آنها قرائت زیارت اربعین امام حسین(ع) است. بر اساس روایتی از امام حسن عسكری(ع) مؤمن پنج ویژگی دارد كه عبارتند از: خواندن 51 ركعت نماز در شبانه‌روز، زیارت اربعین، به دست كردن انگشتری در دست راست‌، برآمدن پیشانی از سجده و بلند خواندن‌ "بسم الله الرحمن ‌الرحیم" در نماز.

حاجی ابراهیمی در ادامه با اشاره به آثار فراوان زیارت عاشورا عنوان كرد: در اوقات عادی زیارت عاشورا بدون تكرار بخش‌های صدتایی آن خوانده می‌شود، اما در دو روز عاشورا و اربعین خواندن كامل آن تأكید شده است.

مدیر محصولات فرهنگی بعثه مقام معظم رهبری در خراسان رضوی ادامه داد: زیارت اربعین امام حسین(ع) نیز دارای دو محور اصلی است كه مباحث دشمن‌شناسی و امام‌شناسی دو اصل این زیارت را تشكیل می‌دهند. در قسمت اول این زیارت هم‌چون زیارات دیگر سلام به پیامبران (ص) و امامان (ع) ذكر شده كه این امر خود نشان‌دهنده جایگاه ویژه پیامبر اكرم(ص) و ائمه معصومین(ع) است.

وی خاطرنشان كرد: در قسمت دوم این زیارت معرفی امام حسین(ع) و اهداف و فلسفه قیام عاشورا بیان شده كه این موارد كاملاً با قسمت اول زیارت همخوان بوده و امام حسین(ع) به عنوان مصداق یك راهبر و چراغ معرفی شده است. در بخش سوم زیارت نیز خصوصیات دشمنان امام حسین(ع) ذكر شده و دارای نگاهی الگویی است.

حاجی ابراهیمی افزود: به طور كلی زیارت اربعین از یك فضای توحیدی و امام‌شناسی شروع شده و مابقی آن یك برنامه زندگی است. خصوصیاتی مثل دنیاطلبی، دین‌فروشی، هوس راندن، اهل نفاق بودن، اختلافات و جهنمی بودن سپاه دشمن در این زیارت بیان شده است. قیام عاشورا از قبل از ورود به كربلا و پس از روز عاشورا، جریان اسارت و اربعین، همگی دارای مؤلفه‌های بسیاری است كه باید در زندگی همه ما مورد توجه قرار بگیرد.

مطالب مشابه