logo logo
  • تاریخ انتشار:‌ 1395/05/29 - 12:00 ق.ظ
  • چاپ
برنامه‌ریزی برای پذیرایی 720 هزار نفر در اربعین/ انتقال بخشی از امکانات به سامرا و کاظمین

برنامه‌ریزی برای پذیرایی 720 هزار نفر در اربعین/ انتقال بخشی از امکانات به سامرا و کاظمین

رئیس ستاد بازسازی عتبات عالیات با بیان اینکه در سنوات گذشته تجربه اسکان، استراحت و پذیرایی 350 هزار نفر را در طول شبانه‌روز به زائرین داشتیم، اظهار داشت: برنامه‌ریزی‌ها در امسال افزایش پذیرایی به 720 هزار نفر است که البته قرار است از ظرفیت‌های کلیه استان‌های کشور در این راه استفاده کنیم.

حسن پلارک رئیس ستاد بازسازی عتبات عالیات در گفت‌وگو با خبرنگار گروه جامعه خبرگزاری فارس، درباره خدمات این ستاد به زائرین در آستانه اربعین حسینی گفت: ستاد بازسازی عتبات مسئولیت کمیته مشارکت‌‌های مردم، اسکان و تغذیه زائران را در کربلا، نجف،‌ کاظمین و سامرا پذیرفته است.

وی تأکید کرد: سازماندهی مردمی هیئت‌ها، تشکل‌ها و جذب کمک‌های نقدی مردم در راستای راهپیمایی بزرگ اربعین نیز بر عهده این ستاد قرار داده شده است.

پلارک با بیان اینکه در سنوات گذشته تجربه اسکان و استراحت 350 هزار نفر و همچنین پذیرایی وعده‌های غذایی در طول شبانه‌روز به زائرین بر عهده این ستاد بوده ،‌ اظهار داشت:‌ طبق برنامه‌ریزی‌ها قرار است امسال این میزان افزایش پیدا کرده و به 720 هزار نفر برسد که البته در این راه از ظرفیت‌های کلیه استان‌های کشور استفاده می‌کنیم.

رئیس ستاد بازسازی عتبات عالیات تصریح کرد: در سال 94، ما تنها از ظرفیت‌های مردمی استان‌های مرکزی استفاده کردیم و برای سال 95 بر طبق ابلاغیه وزیر کشور و دولت، وظایف کلیه استان‌ها برای راهپیمایی اربعین سهمیه‌بندی شده و قرار شده ستادهای پشتیبانی را در مراکز استان‌ها راه‌اندازی کرده تا بتوانیم امکانات بیشتری را از مردم و دستگاه‌های دولتی به داخل عراق منتقل کنیم.

وی تأکید کرد: تلاش داریم تا ظرفیت اسکان،‌ پذیرایی، خواب و وعده‌های غذایی زائران ایرانی را در عراق به 720هزار نفر برسانیم.

پلارک خاطر نشان کرد: قرار است طبق برنامه‌ریزی‌ها بخشی از امکانات پذیرایی، استراحت و خواب زائرین به سامرا و کاظمین منتقل شود.

وی با بیان اینکه ظرفیت ایجاد شده در سال 95 برای زائرین ایرانی قطعاً تکاپوی آنها را نخواهد داد، گفت: بر اساس پیش‌بینی‌ها بیش از 2 میلیون زائر ایرانی به راهپیمایی اربعین در عراق خواهند رفت و تنها در صورتی که زائران ایرانی به صورت دوره‌ای و در سه نوبت در موکب‌های ما حضور داشته باشند، قادر خواهیم بود از 720 هزار نفر پذیرایی کنیم ضمن اینکه کلیه اقدامات و امکانات ما به امکانات عراقی‌ها اضافه خواهد شد.

رئیس ستاد بازسازی عتبات عالیات اظهار داشت:‌ حساب 1040 بانک ملی و بانک ملت جهت جذب کمک‌های مردمی و آمادگی ستادهای بازسازی عتبات عالیات در تمامی استان‌ها جهت ثبت‌نام از هیئت‌ها، موکب‌دارها و کسانی که به دنبال اعزام امکانات به عراق هستند، در خدمت است.

وی تصریح کرد: اپراتورهای تلفن همراه ایران با در نظر گرفتن خدمات ویژه جهت عتبات عالیات و با شماره # 1040*780* تا سقف 200 هزار تومان کمک‌های خود را ارسال کنند که این کمک‌ها به صورت آنلاین به حساب ستاد بازسازی عتبات عالیات واریز خواهد شد.

پلارک درباره افتتاح پروژه‌های بازسازی در آستانه اربعین حسینی خاطر نشان کرد:‌ تا قبل از فرارسیدن اربعین حسینی و در عید قربان رونمایی یکی از سه گلدسته امامین جوادین که طلاکاری، بازسازی و نوسازی شده است، بخشی از پروژه‌های افتتاح شده خواهد بود ضمن اینکه قرار است در عید غدیر نیز افتتاح بخشی عظیمی از صحن حضرت زهرا (س)‌ و الحاق بخش دوم این صحن به حرم مطهر را نیز داشته باشیم.

وی تصریح داشت:‌ بازگشایی یکی از سه ستون باقی‌مانده حرم مطهر سیدالشهدا (ع)‌ تا قبل از اربعین حسینی نیز افتتاح خواهد شد که این ستون طبق پروژه‌های قبلی ما تقویت شده و در سال گذشته شاهد افتتاح یکی از این ستون‌ها بودیم و قرار است در سال جاری نیز ستون دوم افتتاح شده و پس از آن پروژه عمرانی ستون سوم آغاز شود که در نهایت با افتتاح این ستون‌ها فضای خوبی به حرم مطهر اضافه خواهد شد.

مطالب مشابه