logo logo
  • تاریخ انتشار:‌ 1395/05/24 - 12:00 ق.ظ
  • چاپ
پيش‌بيني تردد بيش از ۲ميليون نفر از مرز مهران در ايام اربعين

پیش‌بینی تردد بیش از ۲میلیون نفر از مرز مهران در ایام اربعین

مراسم بزرگ راهپیمایی اربعین در راه است و امسال نیز پیش‌بینی می‌شود بیش از دومیلیون نفر از مرز مهران تردد داشته باشند.

استان ایلام به‌دلیل نزدیكی به كشور عراق و داشتن 420 كیلومتر مرز مشترك با این كشور یك استان بااهمیت در روابط مختلف با كشور عراق است.

نزدیكی پایانه مرزی مهران به شهرهای مذهبی عراق مانند كربلا و نجف كه تنها از مرز مهران تا كربلا 240 كیلومتر و از مهران تا نجف 180 كیلومتر فاصله وجود دارد سبب می‌شود كه زائران تمایل بیشتری برای تردد از این مرز را داشته باشند.

اما با توجه به اینكه افراد زیادی در مراسم راهپیمایی بزرگ اربعین حضور پیدا می‌كنند لازم است تا زیرساختهای لازم در پایانه مرزی مهران فراهم شود تا با مشكلی مواجه نشود.

پایانه مرزی مهران در سال گذشته دچار تحول های بسیاری شد به‌گونه‌ای كه تعداد گیتهای تردد در این پایانه از 18 عدد به نزدیك 100 عدد رسید.

تردد زائران عتبات عالیات از طریق پایانه مرزی مهران تنها به زائران ایرانی ختم نمی‌شود بلكه بسیاری از زائران خارجی نیز ترجیح می‌دهند از طریق پایانه مرزی مهران به عتبات عالیات مشرف شوند، در سال گذشته تردد زائران خارجی به مرزهای استان خوزستان واگذار شد اما باز هم بسیاری از زائران خارجی به‌ویژه تبعه افغانستان مایل به تردد از پایانه مرزی مهران بودند.

در شرایط عادی روزانه بیش از پنج هزار نفر از طریق پایانه مرزی مهران بین دو كشور ایران و عراق تردد دارند و در كنار آن بیش از 600 كامیون از انواع كالاها نیز وارد پایانه مرزی مهران می‌شود.

در بررسیهایی كه انجام شده است عمده مشكلات در پایانه مرزی مهران مشكلات جاده‌ای از شهر مهران تا ایلام است كه مسئولان در تلاش هستند تا این محور را به یك محور امن برای تردد زائران و مردم تبدیل كنند، در حال حاضر یكی از خطرناكترین محورهای ارتباطی استان ایلام محور ایلام ــ مهران است كه بر اساس اعلامهای پلیس راه استان میزان تلفات جاده‌ای در این محور امسال كاهش پیدا كرده است.

در دو سال گذشته كه مراسم اربعین با حضور گسترده مردم و دوستداران اهل بیت (ع) برگزار می‌شود بیش از چهار میلیون نفر از طریق پایانه مرزی مهران تردد داشته‌اند كه هر بار نیز مردم مهران‌، ایلام، دهلران، دره‌شهر، ملكشاهی، ایوان، سیروان، چرداول، بدره و آبدانان به‌خوبی از این زائران گرانقدر استقبال و پذیرایی كرده‌اند.

مردم ولایتمدار استان ایلام حتی با آب گرم و نمك پاهای خسته مسافران دیار كربلا را شستشو داده و خانه‌های خود را برای اقامت زائران خالی می‌كنند.

در اربعین سال گذشته نزدیك به 70 درصد زائران اربعین از طریق پایانه مرزی مهران تردد داشته‌اند و امسال نیز پیش‌بینی می‌شود كه بیش از دو میلیون نفر از این پایانه تردد داشته باشند.

نماینده ولی‌فقیه در استان ایلام اظهار داشت: برگزاری مراسم اربعین و حضور زائران عتبات عالیات در استان ایلام این استان را از غربت و بن‌بست بودن نجات داده است.

حجت‌الاسلام والمسلمین محمدنقی لطفی افزود: پیش‌بینی می‌كنیم كه امسال شاهد حضور جمعیتی بیشتر از سالهای گذشته باشیم و مردم استان در پذیرایی و استقبال از زائران سنگ تمام گذاشته‌اند.

وی خاطرنشان كرد: یكی از موضوعاتی كه همواره مورد توجه مسئولان و از خواسته‌های مهم مردم بوده است اتصال استان ایلام به شبكه ریلی است و در این صورت بسیاری از مشكلات جاده‌ای استان برطرف می‌شود.

رئیس پلیس راه استان ایلام معتقد است كه جاده‌های استان ایلام برای پذیرش حجم بالای زائران اربعین باید چهاربانده شود.

سرهنگ محسن ناصری اظهار داشت: جاده‌های استان ایلام باید به‌صورت جدی مورد توجه قرار بگیرند و روكش آسفالت و خط‌كشی از حداقل اقداماتی است كه باید در محورهای مواصلاتی استان انجام شود.

وی عنوان كرد: ما با تشكیل گروه‌های تلفیقی و با همكاری اداره كل راه و شهرسازی به‌دنبال برطرف كردن مشكلات حاصل از رانش و ریزش كوه در محورهای ارتباطی هستیم.

رئیس پلیس راه استان ایلام خاطرنشان كرد: فراخواندن 70 هزار دستگاه اتوبوس به استان ایلام سبب بروز مشكلاتی در استان شد و سبب شد كه جاده‌های استان قفل شود.

مطالب مشابه