logo logo
  • تاریخ انتشار:‌ 1395/05/19 - 12:00 ق.ظ
  • چاپ
توليت آستان قدس رضوي: اجتماع اربعين، نماد زنده بودن نهضت عاشوراست

تولیت آستان قدس رضوی: اجتماع اربعین، نماد زنده بودن نهضت عاشوراست

تولیت آستان قدس رضوی در نشست سالانه مسئولان برگزاری كنگره جهانی حضرت علی اصغر(ع) گفت: اربعین منحصر به اباعبدالله الحسین علیه السلام است تا عاشورا در كربلا نماند و درتاریخ گم نشود. این حركت نماد زنده بودن نهضت عاشوراست .

حجت الاسلام و المسلمین رئیسی در این همایش كه در تالار قدس كتابخانه مركزی آستان قدس رضوی برگزار شد، خون شهدای كربلا را روشن‌گر و احیاگر اسلام و احكام دین دانست و خاطرنشان كرد: خون‌های مطهری كه در عاشورا بر زمین ریخته شد، برای احیای اسلام و ایجاد آمادگی برای برپایی احكام دین به دست بقیه الله الاعظم(عج) بود.

وی به فرازی از زیارت اربعین كه در آن خون امام حسین(ع) مایه جهل زدایی از جامعه معرفی می‌شود، اشاره و اظهار كرد: خون ابا عبدالله(ع) در طول تاریخ همواره از جوامع بشری جهل زدایی كرده و خواهد كرد و این بیداری اسلامی و بصیرت آفرینی كه امروز به بركت خون این حضرت در میان جوامع بشری بروز یافته، گواه این حقیقت است.

عضو مجلس خبرگان رهبری با بیان اینكه واقعه عاشورا در نیمی از روز اتفاق افتاد، اما در همین مدت كوتاه والاترین فضایل و زیبایی‌های تاریخ بشری به نمایش گذاشته شد و زشت‌ترین خباثت‌های تاریخ نیز بروز یافت، ادامه داد: از یك سو جنایتی هولناك علیه بشریت و همه‌ آن زشتی‌ها و تاریكی‌هایی كه انسان دو پا می‌تواند مرتكب شود، در صفحه سیاه كربلا ثبت شد و از سوی دیگر تمام آن رشادت‌ها، اخلاق‌ مداری ها، حماسه‌ها و زیبایی‌هایی كه آدمی می‌تواند بروز دهد، در صفحه نورانی عاشورا به نمایش گذاشته شد.

تولیت آستان قدس رضوی با اشاره به برخی وقایع عاشورا، عنوان كرد: آنچه كه وجود مقدس دختر سه ساله ابا عبدالله(ع) در خرابه شام با سر بریده پدر بر زبان مباركش جاری می‌كند، به ظاهر سخنانی كودكانه با یك پدر است. اما در باطن سوال از كل بشریت در طول تاریخ است. اینكه می‌پرسد چه كسی در این سنین كودكی را یتیم كرد؟ چه كسی رگ‌های تو را برید؟ این سوالات، پرسش‌های پیش روی بشریت است.

حجت الاسلام و المسلمین رئیسی با اشاره به آیه 19 سوره مباركه «حشر» كه خداوند متعال می‌فرماید «وَلاَ تَكُونُوا كَالَّذِینَ نَسُوا اللَّهَ فَأَنسَاهُمْ أَنفُسَهُمْ.» «همچون كسانی نباشید كه خدا را فراموش كردند و خدا نیز آن ها را به خود فراموشی گرفتار كرد، آن ها فاسقان هستند.»، افزود: خداوند متعال در این آیه می‌فرماید كه مرا فراموش نكنید كه انسانیت را از یاد خواهید برد و به راستی این چنین است. مگر انسان می‌تواند كودك 6 ماهه را در آغوش پدر شهید كند؟ 70 سال ظلم و جنایت علیه كودكان، زنان و مردم مظلوم فلسطین آیا از انسان بر می‌آید؟ اگر ترس از خدا و انسانیت بود آیا جنایات عراق، سوریه و یمن رخ می‌داد؟

عضو شورای عالی حوزه علمیه خراسان با تاكید بر این مطلب كه امتداد جریان عاشورا بیدارگری را ایجاب می‌كند، خاطرنشان كرد: گویا مشیت الهی بر آن است كه با خون مطهر ابا عبدالله الحسین(ع)، فرزندان و یاران باوفای ایشان، عالم به بیداری و بصیرت برسد و به این سبب ما انقلاب اسلامی را امتداد راهبردی نهضت عاشورا و آنچه را كه از بیداری اسلامی در دهه اخیر واقع شده است، از این جریان می‌دانیم.

حجت الاسلام و المسلمین رئیسی نهضت عاشورا را هر روز زنده تر و پررونق تر از گذشته خواند و گفت: در اجتماع عظیم اربعین اكثریت احتمال مخاطرات جانی را می‌دهند، اما با این وجود هر روز به این اجتماع افزوده و راهپیمایی اربعین هر سال پر شورتر برگزار می‌شود. این به معنای بصریت افزایی روزافزون عاشوراست.

وی فریاد «هیهات من الذله» امام حسین علیه السلام را طنین جاری در همیشه تاریخ دانست و ابراز كرد: كسانی كه لبیك امام حسین(ع) را پاسخ می‌گویند محدود به قرن، سال و روز عاشورا نمی‌شوند، این پیام مكان و زمان را در نوردیده و به بلندای همه تاریخ است. امروز نیز آن پیامی كه مقام معظم رهبری به عنوان ذریه ابا عبدالله علیه السلام بر زبان جاری می‌كند و آنانی كه در جای جای كشور‌های اسلامی به آن لبیك می‌گویند، این است كه بیایید به حیات طیبه انسان و كرامت آدمی كمك كنیم.

تولیت آستان قدس رضوی اضافه كرد: آن كسانی كه امروز شیخ عیسی قاسم را از خاك وطن خویش اخراج كردند، در واقع كرامت انسانی را خدشه دار می‌كنند و به كسی كه پرچم انسانیت را برافراشته اهانت می‌كنند.

حجت الاسلام و المسلمین رئیسی در پایان آل سعود و آل خلیفه را امتداد همان جریان یزیدیان روز عاشورا معرفی كرد و گفت: امروز راهبرد جریان اهل بیت(ع) در عاشورا در ایران اسلامی، و به تبع آن در شمال آفریقا، یمن، سوریه، عراق و بسیاری از كشورهای دیگر بروز یافته است. و این همان تاثیرات و نتیجه آگاهی بخشی خون مطهر امام حسین(ع) و علی اصغر(ع) است

مطالب مشابه