logo logo
  • تاریخ انتشار:‌ 1395/05/16 - 12:00 ق.ظ
  • چاپ
نام نويسي از زائران اربعين آغاز شد

نام نویسی از زائران اربعین آغاز شد

رئیس سازمان حج و زیارت: ثبت نام در سامانه سماح از امروز (شنبه) آغاز خواهد شد.

به گزارش پرتال الاربعین، «سعید اوحدی» درباره سفر به عتبات عالیات در ایام محرم، صفر، اربعین حسینی و نحوه ثبت نام برای اعزام ها افزود: درخصوص ثبت نام برای اعزام زائران در ایام عرفه و محرم و صفر برنامه ریزی و ثبت نام از روزهای گذشته انجام شده و اعزامهای این دوره از سفر به عتبات شهریور تا آبان ماه انجام خواهد گرفت.

وی تصریح كرد: تصور می كنیم امسال نیز استقبال خوبی از سفر به عتبات عالیات در ایام عرفه، محرم و صفر انجام بگیرد اما به دلیل محدودیت در امكانات در عراق ناچار به قرعه كشی هستیم؛ قرعه كشی در این دوره نیز در زمان مقتضی انجام خواهد گرفت و اسامی اعلام خواهد شد؛ البته به دنبال افزایش ظرفیت اعزام ثبت نام كنندگان هستیم.

رئیس سازمان حج و زیارت درباره سفر زائران اربعین حسینی نیز اظهارداشت: سامانه سماح به عنوان سامانه ای ملی برای ثبت نام اربعین تدارك دیده شده و ستاد مركزی اربعین تصمیم گرفته تا اعزام ها بر اساس برنامه ریزی و نام نویسی انجام بگیرد.

اوحدی با بیان اینكه ستاد مركزی اربعین در وزارت كشور و با مسئولیت وزیر كشور تشكیل شده است، تصریح كرد: تاكنون 12 كمیته زیرمجموعه این ستاد تشكیل شده و به فعالیت خواهند پرداخت كه كمیته فرهنگی با مسئولیت بعثه و كمیته اعزام با مسئولیت سازمان حج و زیارت است؛ تمامی برنامه ریزی ها بر اساس آسیب شناسی سالهای گذشته انجام شده و تمهیدات مناسبی برای امسال در نظر گرفته ایم.

وی با اشاره به اینكه ثبت نام در سامانه سماح از امروز آغاز خواهد شد، تاكید كرد: تمامی مشتاقان حضور در زیارت اربعین حسینی باید برای عزیمت به این سفر وارد سامانه شده كه امیدواریم علاقه مندان ثبت نام خویش را در روزهای نخست انجام دهند.

رئیس سازمان حج وزیارت تصریح كرد: ثبت نام از زائران اربعین حسینی به صورت گروهی انجام می گیرد و اگر فردی به صورت تك نفره ثبت نام كند سامانه برای آن افراد گروه تشكیل می دهد و یك سرگروه برمی گزیند كه محوریت ارتباط با سامانه فرد تعیین شده خواهد بود.

اوحدی صدور روادید (ویزا) را یكی از ضروریات و گلوگاه های اصلی سفر اربعین عنوان كرد و گفت: ما امسال علاوه بر 4 كنسولگری تهران، مشهد، اهواز و كرمانشاه در 15 دفتر موقت، صدور روادید را خواهیم داشت و تصور می كنم از ابتدای شهریورماه مسئولان عراقی نیز به این موضوع اهتمام كنند.

وی از میزبانی مردم عراق در اربعین حسینی تشكر كرد و افزود: پیش بینی می كنیم امسال تعداد بیشتری از زائران كشورمان در مراسم اربعین حسینی حضور پیدا كنند و رقم تعداد زائران به دو میلیون نفر افزایش یابد كه تمامی برنامه ریزیها و تمهیدات لازم اندیشیده شده است.

رئیس سازمان حج و زیارت درباره دیگر فواید سامانه سماح برای مراسم اربعین حسینی عنوان كرد: سامانه سماح متصل به سامانه تردد نیروی انتظامی جمهوری اسلامی است و محل خروج اعزام زائران و زمان آن نیز در این سامانه مشخص خواهد شد و هیچ زائری بدون نام نویسی و دریافت روادید نمی تواند به این سفر عزیمت كند و توصیه می شود تمامی مشتاقان در موعد مقرر به ثبت نام خویش اقدام كنند.

اوحدی همچنین بیمه زائران را یكی از ضروریات سفر اربعین امسال دانست و گفت: امسال با شركت بیمه ایران رایزنی شده است و تمامی زائران با پرداخت رقم اندكی تحت پوشش بیمه ای قرار می گیرند.

وی در رابطه با قیمت صدور روادید برای مراسم اربعین حسینی اظهارداشت: سال گذشته ویزای گروهی 30 دلار و فردی 40 دلار بود كه تصور می كنم قیمتها مشابه سال گذشته باشد و تفاوت چندانی را نداشته باشیم.

رئیس سازمان حج و زیارت در ادامه به موضوع افزایش تعداد زائران برای سفر به عتبات اشاره كرد و افزود: افزایش تعداد زائران امسال در دستور كار قرار گرفت به گونه ای كه در ایام نوروز سال 95 شاهد افزایش 60 درصدی اعزام زائران بودیم.

اوحدی همچنین با بیان برخی كمبودها در زیرساختها و ظرفیتها برای افزایش تعداد زائران به عتبات عالیات گفت: بعضی برنامه ها به منظور افزایش تسهیلات و ارائه خدمات مدنظر قرار دارد و حتی به همین منظور با مجوز شورای عالی حج و سرمایه گذاری شبكه بانكی توانستیم 7 پروژه را در كشور عراق بهره برداری كنیم كه یكی از بزرگترین آنها ساخت هتل در نجف اشرف با ظرفیت 7700 تخت است كه تمامی این برنامه ها برای بالا بردن ظرفیت اعزام زائران است.

وی همچنین درخصوص تسهیلات سفر به عتبات برای كسانی كه فیش عمره دارند، گفت: تسهیلاتی برای دارندگان فیش عمره برای سفر زیارتی به عتبات عالیات در نظر گرفته ایم كه با توجه به رایزنی های انجام شده با بانكهای ملت و ملی علاقه مندانی كه دارای فیشهای عمره هستند می توانند از تسهیلات تا سقف احتمالی یك و نیم ملیون تومانی برای این سفر بهره بگیرند و فیشهای آنان نیز به عنوان ضامن این تسهیلات خواهد بود كه درخصوص آن اطلاع رسانی های لازم صورت خواهد پذیرفت.

رئیس سازمان حج و زیارت خاطرنشان كرد: البته اولویت فیش های كسانی كه از تسهیلات بهره بگیرند نیز باقی خواهد ماند و نوبت آنان برای عمره تغییری نخواهد كرد؛ سازوكار ارائه این تسهیلات نیز به زودی فراهم خواهد شد و به اطلاع عموم می رسد.

اوحدی تصریح كرد: با بانك انصار نیز مذاكراتی شده تا نیروهای مسلح نیز از تسهیلات برای سفر به عتبات عالیات بهره بگیرند و این مهم نیز به زودی نهایی خواهد شد.

مطالب مشابه