logo logo
  • تاریخ انتشار:‌ 1395/05/13 - 12:00 ق.ظ
  • چاپ
در جلسه روحانيون كاروانها بيان شد؛ جايگاه ايمان، هجرت، جهاد و شهادت در نزد خدا

در جلسه روحانیون كاروانها بیان شد؛ جایگاه ایمان، هجرت، جهاد و شهادت در نزد خدا

رابط بِعثه مقام معظم رهبری گفت: خداوند برای برخی واژه ها حساب ویژه ای بازكرده است؛ ایمان، هجرت، جهاد و شهادت از عناوینی هستند كه خداوند به آنها توجه ویژه دارد و در آیاتی از قرآن كریم به آنها پرداخته است.

جلسه روحانیون و مداحان كاروان های زائران عتبات در سالن اجتماعات بِعثه رهبری در كربلای معلا برگزار شد.

حجت الاسلام و المسلمین نجفی روحانی، نماینده بِعثه مقام معظم رهبری در عراق در این جلسه با استناد به حدیثی از امام موسی بن جعفر(علیه السلام) بر پرهیز از اموری كه موجب آسیب دیدن دین و مسلمانان می شود، تأكید كرد و مسئله حبط عمل را گوشزد نمود و روحانیون را دارای رسالتی بس سنگین و خطیر دانست.

وی گفت: اگر مسائل دینی به طور دقیق و ظریف بیان نشود و سطح فكری و علمی مخاطب لحاظ نشود، موجب ملالت و خستگی مخاطب می شود و لازم است روحانیون عزیز در بیان معارف دینی سطح فهم و درك آنها را درنظر گرفته و برای مخاطبین بیان كنند.

نماینده بِعثه مقام معظم رهبری در عراق اظهار كرد: این سفر همانند یك دوره آموزشی است كه عده ای در اختیار روحانی كاروان هستند تا فرهنگ اهل بیت (علیهم السلام) و معارف قرآن و مسائل شرعی را به آنها آموزش داده و ارتقاء بخشند.

وی توجه به اماكن مستند و تاریخی را مورد اشاره قرار داد و گفت: ما حق نداریم، وقت زائر را در اموری صرف كنیم كه اثبات نشده و سندیت ندارد.

نماینده بِعثه مقام معظم رهبری در عراق افزود: كربلا آن قدر وقایع تاریخی صحیح دارد كه اگر ماه ها درباره آن نیز صحبت شود، هنوز كافی نیست، بنابراین نباید به امور سست و بی اساس پرداخت.

حجت الاسلام نجفی روحانی عنوان كرد: بد دفاع كردن از دین بدتر از دفاع نكردن است، زیرا غذای معنوی همانند غذای مادی وقتی مسموم باشد، شخص را مریض می كند، بلكه غذای معنوی مسموم بسیار خطرناكتر از غذای مادی مسموم است.

بنابراین گزارش در این جلسه حجت الاسلام و المسلمین بهجتی، نماینده بِعثه مقام معظم رهبری در كربلای معلا با اشاره به حدیثی از امام سجاد (علیه السلام) گفت: ایشان درباره چگونه زندگی كردن 4 مولفه را بیان می كنند، ایشان درباره مولفه اول می فرمایند كه یقین دارم آنچه كه خدا روزی من قرار داده برای من است و فرد دیگری نمی تواند آن را تصرف كند.

وی افزود: مؤلفه دوم این است كه باور دارم خداوند تكالیفی را از من خواسته است و آن تكالیف را نیز خود انجام می دهم، مولفه سوم آنكه ایمان دارم كه مرگ ناگهانی فرامی رسد، لذا همیشه در حال آماده باش هستم.

نماینده بِعثه مقام معظم رهبری در كربلای معلا اظهار كرد: مولفه چهارم آنكه باور دارم خداوند از همه كارها و گفتار من آگاه است، لذا حیا می كنم كه در محضر خداوند دچار معصیت شوم.

وی عنوان كرد: در سفرهای جمعی كمك به یكدیگر كارها را آسان و سفر را شیرین می كند؛ هرچه كه زائران مراعات حال یكدیگر را داشته باشند، این سفر معنوی بیشتر برای آنها سودمند است.

همچنین در این جلسه حجت الاسلام كارآموزیان، رابط بِعثه مقام معظم رهبری در سخنانی گفت: بهترین مداح در جهان خداوند است و از مومنان در قرآن كریم تعریف و تمجید كرده است و در واقع قرآن نیز كتاب مداحی است.
وی افزود: امام حسین (علیه السلام) اگر به مقام بزرگی دست یافت، آن را ساده به دست نیاورد.

رابط بِعثه مقام معظم رهبری گفت: خداوند برای برخی واژه ها حساب ویژه ای بازكرده است؛ ایمان، هجرت، جهاد و شهادت از عناوینی هستند كه خداوند به آنها توجه ویژه دارد و در آیاتی از قرآن كریم به آنها پرداخته است.

همچنین در این جلسه حجت الاسلام و المسلمین شیرمحمدی، مسئول فرهنگی بعثه مقام معظم رهبری به بیان نكاتی درباره مسائل فرهنگی و نیز برنامه های بعثه مقام معظم رهبری در كربلا پرداخت.

بنابراین گزارش در پایان این جلسه حجت الاسلام و المسلمین نجفی روحانی به پرسش های روحانیون و مداحان پاسخ گفت.

مطالب مشابه