logo logo
  • تاریخ انتشار:‌ 1395/05/12 - 12:00 ق.ظ
  • چاپ
حجت الاسلام و المسلمين شهيدي : در تهران و ساير استان ها برنامه هاي گراميداشت شهداي منا برگزار خواهد شد

حجت الاسلام و المسلمین شهیدی : در تهران و سایر استان ها برنامه های گرامیداشت شهدای منا برگزار خواهد شد

رئیس بنیاد شهید و امور ایثارگران از برگزاری برنامه های مختلف برای بزرگداشت نخستین سالگرد شهدای فاجعه منا در سراسر كشور خبر داد.

حجت الاسلام و المسلمین شهیدی رئیس بنیاد شهید وامورایثارگران درپایان نشست ستاد سیاست گذاری بزرگداشت شهدای منا اعلام كرد: دراین جلسه درخصوص برنامه های بزرگداشت شهدای این فاجعه غمبار كه در سراسر كشور برگزار می شود، تصمیم گیری شد.

حجت السلام والمسلمین شهیدی درگفتگوباخبرنگاران به دو برنامه دیدارخانواده شهدی منا با مقام معظم رهبری و برگزاری نخستین كنگره بزرگداشت شهدای این فاجعه با حضور رئیس جمهور اشاره كرد وگفت : علاوه بر تهران در سایر استان ها نیز برنامه های مختلفی تدارك دیده شده است.

وی با اشاره به اینكه مسایل حقوقی، غیر حقوقی و بین المللی از دیگر محورهای مورد بحث در جلسه امروز بود، افزود: شهدای منا مظلومانه در كنار خانه خدا به شهادت رسیدند و امیدواریم آن گونه كه شایسته شهدای منا است ستاد اجرایی بتواند درایام حج برنامه های بزرگداشت این عزیزان را برگزار كند.

رئیس بنیاد شهید و امورایثارگران در ادامه از فاجعه منا بعنوان حادثه ای تلخ درحج سال گذشته یاد كرد و گفت: دراین فاجعه بزرگ و دردناك حدود 7 هزار حاجی به شهادت رسیدند كه 461 زائر ایرانی بودند.

زائرانی كه برای مناسك رفته بودند و كشور عربستان می بایست تامین كننده امنیت زائران باشد ولی متاسفانه نتوانست و ما این را بی كفایتی سعودی می دانیم.

وی افزود: طبق فرمایش مقام معظم رهبری كه تاكید كردند حادثه منا باید زنده نگه داشته شود و جمله ای كه حضرت امام در سال 66 فرمودند كه ما نمی توانیم جنایت آل سعود را فراموش كنیم طبیعتا ما موظف هستیم برنامه های مختلفی را در بزرگداشت شهدای منا برگزار كنیم .

حجت السلام والمسلمین شهیدی اضافه كرد: به همین منظور ستادی با محوریت بنیاد شهید و همكاری نزدیك بعثه مقام معظم رهبری و سازمان حج و زیارت از خرداد ماه امسال تشكیل شده است تا برنامه ریزی برای بزرگداشت شهدای فاجعه منا صورت گیرد.

رئیس بنیاد شهید و امور ایثارگران با اشاره به حضور نمایندگان وزارتخانه ها و سازمان های مختلف در ستاد اجرایی و تشكیل كمیته های مختلف زیر نظر این ستاد افزود: برنامه های پیشنهادی این كمیته ها در شش جلسه مطرح و بررسی شد و امروز در باره كارهایی كه باید انجام شود تصمیم گیری بعمل آمد.

حجت السلام والمسلمین شهیدی در پایان این گفتگو به كارشكنی های عربستان در خصوص حج امسال زائران ایرانی اشاره و تاكیدكرد: عربستان امسال سد راه حجاج كشورمان شد و به بهانه های مختلف و واهی مانع حج زائران ایرانی گردید و حجاج ما از انجام فریضه حج محروم شدند.

از مناسك حج باعث شد زمانی كه حج اجرا می شود ما برنامه های خاصی داشته باشیم و ستادی تشكیل شد در خرداد ماه در بنیاد شهید با محوریت بنیاد شهید و با همكاری نزدیك بعثه مقام معظم رهبری و سازمام حج و زیارت كه بنشینند و برنامه ریزی كنند و بتوانیم به مناسبت بزرگداشت شهدای فاجعه منا برنامه داشته باشیم . طبیعتا از وزارتخانه های مختلف سازمان های مختلف ذیربط دعوت شد و كمیته های مختلف تشكیل شد و بنا شد این ستاد كمیته هایی را پیش بینی كند و برنامه ها را بیاورند كه 5 جلسه تشكیل شد و امروز ششمین جلسه یا دومین جلسه ستاد بزرگداشت شهدای منا بود مطرح شد كارهایی كه باید انجام شود .

از جمله كارهایی كه طبیعتا باید انجام شود یك كنگره بزرگداشت است برای شهدا در تهران و همچنین در استانها هم برنامه هایی اجرا می شود دیدار خانواده های شهدای منا با مقام معظم رهبری دارند كه در روز 17 شهریور كه در چهار شنبه هم می باشد خانواده های این شهدا با مقام معظم رهبری دیدار دارند كنگره ای با حضور رئیس جمهور برگزار می شود و سایر مسائلی كه تصمیم گیری شد در این جلسه ان شاءالله هم مسائل حوقی و غیر حقوقی بین المللی سایر مسائل اجرایی شود بتوانیم آن گونه شایسته شهدای منا است مظلومانه در كنار خانه خدا به شهادت رسیدند به شایستگی این نستاد بتواند در زمان حج برنامه بزرگداشت این عزیزان را برگزار كند .

مطالب مشابه