logo logo
  • تاریخ انتشار:‌ 1401/04/24 - 11:32 ب.ظ
  • چاپ
معاون وزیر علوم وتحقیقات: فعالیت های کمیته فرهنگی اربعین توفیقات زیادی در توسعه و هم افزایی فرهنگی و علمی مراکز دانشگاهی ایران و عراق داشته است.

معاون وزیر علوم وتحقیقات: فعالیت های کمیته فرهنگی اربعین توفیقات زیادی در توسعه و هم افزایی فرهنگی و علمی مراکز دانشگاهی ایران و عراق داشته است.

.

با نزدیک شدن به اربعین حسینی، کمیته فرهنگی و آموزشی اربعین جلساتی به منظور بررسی زوایای این حماسه عظیم برگزار می‌کند که در جدیدترین این برنامه‌ها، نشست مشترک اساتید و مسئولان دانشگاه‌های عراق با معاون فرهنگی واجتماعی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری با هدف تبادلات علمی و فرهنگی میان ایران و عراق در حوزه اربعین و تمدن اسلامی برگزار شد. عبدالحسین کلانتری، معاون  فرهنگی و اجتماعی وزارت علوم با بیان اینکه یکی از اهداف مهم و کلیدی وزارت علوم تقویت دیپلماسی علمی و دانشگاهی در عرصه بین‌المللی به ویژه کشورهای منطقه است، اظهار داشت: در این بین، کشور عراق به عنوان کشور همسایه جایگاه ویژه‌ای دارد که باید تلاش کنیم ارتباط فرهنگی و علمی ایران و عراق را در عرصه‌های مختلف به ویژه اربعین حسینی تقویت کنیم. ‌وی با اشاره به اینکه بنیان‌های مشترک فرهنگی، عقیدتی و تمدنی ایران و عراق عمق راهبردی زیادی دارند، گفت: رویداد عظیم اربعین محملی برای تقویت و تعمیق دیپلماسی علمی و فرهنگی دو کشور است که باید برای توسعه آن کوشید. کلانتری افزود: اربعین تجلی یک رویداد عظیم معنوی است که همزمان موجود را تبیین می‌کند و هم آینده تمدنی ما را شکل می‌دهد. به گونه‌ای که تمام فاصله‌ها و تفاوت‌های قومی، ملی و مذهبی را از میان برداشته و امت واحده اسلامی را شکل می‌دهد. معاون وزیر علوم با بیان اینکه وزارت علوم در کنار توجه به پیشرفت‌های فکری، علمی وفناوری، توجه جدی و راهبردی به اربعین داشته است، گفت: مجموعه‌های مردمی و دانشگاهی زیادی در حوزه اربعین شکل گرفته که اربعین را از منظرهای مختلف علمی، سیاسی، اجتماعی، اقتصادی، فرهنگی و هنری مورد بحث و تبادل نظر و حتی نظریه‌پردازی قرار داده است. بنابراین، لازم است برای تحقق اربعین جهانی، هم‌افزایی ظرفیت‌های دانشگاهی میان دو کشور و سایر کشورهای اسلامی و مجامع دانشگاهی اروپایی و آمریکایی شکل‌گیرد. ‌کلانتری با اشاره به اینکه تعامل علمی و فرهنگی ایران و عراق بستر مناسبی برای برنامه‌ریزی و هماهنگی به منظور استفاده از ظرفیت عظیم اربعین در سال جاری است، تصریح کرد: برنامه‌ها و فعالیت‌های کمیته فرهنگی و آموزشی توفیقات زیادی درتوسعه هم‌افزایی فرهنگی و علمی مراکز دانشگاهی ایران و عراق داشته است که باید نسبت به آن اهتمام بیشتری داشته باشیم. ‌وی با بیان اینکه رویداد اربعین که با محوریت اهل بیت و امام حسین علیه السلام است، توانسته تمام تفاوت‌ها و اختلاف مرزها را از بین ببرد، گفت: اربعین مظهر وحدت و انسجام شیعیان است که می‌تواند امنیت اسلامی را به ارمغان بیاورد. ‌‌کلانتری با اشاره به اینکه وزارت علوم علاوه بر پیشرفت در عرصه‌های مختلف علمی و فرهنگی، به مضامین اربعین هم توجه جدی داشته است، افزود: در ایران اسلامی مجموعه‌های علمی و فرهنگی مختلفی برای تبیین جایگاه اربعین حسینی شکل گرفته است تا این حماسه عظیم را از زوایای مختلف بررسی کرده و اهمیت حرکت امام حسین علیه‌السلام را به جهانیان‌ نشان دهد. ‌معاون وزیر علوم همچنین به تحصیل دانشجویان عراقی در دانشگاه‌های کشورمان اشاره کرد و گفت: ما می‌توانیم در همه دانشگاه‌ها میزبان دانشجویان عراقی باشیم. ما در ایران، جوانان عراقی را همچون فرزندان خود می‌دانیم و محدودیتی برای آنها اعمال نکرده‌ایم. همچنین ارتباط مستمر اساتید دانشگاهی ایران و عراق می‌تواند زمینه را برای اقدامات پژوهشی در عرصه اربعین تقویت کند.